Trandafiri vechi de determinat

Started by einsteinitza, May 29, 2012, 02:06:24 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Pun aici grupate pozele cu trandafirii gasiti de voi prin gradini, cei vechi.
Discutiile ma gandesc sa ramana la Din vechile gradini ale orasului, dar mi se pare complicat sa cautam pagini in urma, uitam fiecare ce are si poate vrem butasi, sau incercam o determinare. Discutiile se vor duce tot dincolo, aici doar grupez eu toate "gaselnitele" ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nicol
Incep cu cel care m-a impresionat cel mai mult. Inainte de a-l zari, i-am simtit parfumul, un parfum suav, care-mi aduce aminte parca de parfumul lui GJ  . Erau doua tufe apropiate, unul aranjat ca un trandafir copacel si cel de-al doilea lasat sa creasca ca tufa. Frunzisul de culoare verde cu usoare tente albastrui, spini foarte putini, aproape deloc, florile proaspete un roz pal(poate ceva tente de caisa), florile mai "vechi"de culoare alba.
Iata fotografiile:
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_1/72476571
[/quote]


Quote from: nicol on May 16, 2012, 05:11:14 PM
Urmatorul este un trandafir din gradina vecinului meu, decretat de acesta drept trandafir de dulceata.
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_2/72477942

Quote from: nicol on May 16, 2012, 05:33:28 PM
Si acesta e tot din gradina vecinului, decretat si el tot "trandafir de dulceata". Daca cel anterior are parfum, la acesta parfumul  este foarte slab. La cel prezentat anterior frunzele sunt mate, verde deschis, cu forma ovala, tepii sunt desi, subtiri si foarte ascutiti( ca niste ace), floarea sub forma de rozeta. Acesta este un roz mai puternic, merge spre ciclam, floarea este mai ciufulita, staminele sunt galbene, frunzele tot verde mat, deschis, dar ceva mai alungite ca la cel anterior, tepii apar sub forma unor perisori rosii pe coditele florilor.
Ambii trandafiri au inflorire singulara.
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_3/72478591

Quote from: nicol on May 16, 2012, 05:37:54 PM
Intr-un topic anterior povesteam de un trandafir plantat de ai mei la cimitir prin anii '60. Il descriam in felul urmator"infloreste o singura data pe an, in luna mai. Se umple de flori cu diametrul de 4-5 cm, floarea are in jur de 15-20 petale( daca-mi amintesc bine), culoarea florilor este ciclam, frunzisul este verde deschis, nu are parfum.." Descrierea se potriveste cu exceptia culorii, care in realitate este rosie. Acestea sunt pozele:
http://nnicol.sunphoto.ro/plantat1960/72475748

Quote from: nicol on May 16, 2012, 05:56:28 PM
Am fotografiat si alti trandafiri. De acestia nu m-am apropiat( erau multe soparle plimbarete), asa ca atasez doar fotografiile:
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_4/72480429
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_5
http://nnicol.sunphoto.ro/in_cautarea_trandafirilor_vechi_6
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Adrianam

Quote from: adrianam on May 21, 2012, 12:43:54 AM
Am ajuns si eu la casa aceea parasita sa vad daca mai este trandafirul. Intr-adevar,era si a trecut cu bine peste iarna, nu se vedea nici o ramura uscata. La cativa metri era un catartor rosu care avea multe ramuri uscate. Amandoi abia atunci incepusera sa deschda cateva flori. Aparatul nu l-am avut cu mine, dar am taiat cateva ramuri din cel roz pal si le-am fotografiat acasa:
,   

Nu stiu daca ajuta cu ceva aceste poze, poate dupa ce ma voi duce sa-l fotografiez inflorit. Bobocii semanau cu cei de la un theahybrid in miniatura.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Es

Quote from: einsteinitza on May 25, 2012, 01:15:35 PM

O tufa condusa cu picior, foarte batrana dupa cum se vedea cu flori mari albe, parfumate mediu spre tare, duble. Era ca si cum avea fluturi pe ea, mari, era vand si se si leganau petalele alea subtiri, o frumusete. Poza cu tufa nu mi-a iesit dar am pus cateva cu floarea cand am ajus acasa.
Tufa doi, cu ramuri arcuite lungi, fiecare frunza avea ramurica cu cel putin un boboc gras, rotund, promitea floare mare si bogata. Florile, parfumate puternic, culoarea de la Tuscany, cu nuantele alea foarte inchise ca de catifea si cu staminele foarte putin vizibile, cat sa faca putin contreast, o nebunie de trandafir.Mult mai inchis decat in poza, dar era soarele ala orbitor dinainte de ploaie, si nu am reusit sa fac poze prea bune.
http://community.webshots.com/album/582857314hdhSME

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Sannamaria

Quote from: sannamaria on May 26, 2012, 10:22:52 PM
azi am fost si eu la vanatoare de trandafiri ,bineinteles in cimitir  intr-un satuc prafuit si uitat e lume ,dar foarte drag mie  :)
/2720177830104883641S425x425Q85.jpg[/img][/URL]



urmatoarul cred ca e ceva canina ,dar e urias ,chiar la intrare in cimitir


in cimitir ,flori mici dar miros foarte bine [culoarea e un pic mai inchisa decit in poze ]





am mai gasit unu care inca nu e inflorit ,ma duc saptamana viitoare sa-l pozez[ e aici in satul meu unde stau eu ]  ,ma gandesc ca e altceva daca nu a inflorit in aceeasi timp cu ceilalti + boboci sunt altfel pozitionati ,adica sunt multi intr-un loc !


urmatorul e la mama in curte ,a luat lastari acum trei ani dintr-un cimitir din Tg Mures ,de atunci a crescut ca nebunul ,fratele meu ''destept'' il tunde in fiecare primava cu ii taie capul  ::) e parfumat ,are un val acum si un val slab mai tarziu - dar mai exact va spun in vara cum infloreste a doua oara ca pana acum nu l-am bagat in seama  +ham





nu prea are ghimpi doar in partea de jos unde e lemnificat .


ps : poate ma dati afara atatea poze am pus  +ham dar mai sunt in album daca vreti sa va uitati  ;D

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

L-am primit in toamna lui 2010, 2 fire cu radacina, ca trandafir de dulceata. Anul trecut a crescut destul de putin, unul cam 60 cm celalalt cam 40.
Floarea are 8 cm. Parfumul este intens, cu nota picanta. Am cules floarea pe ploaie si era parfumata!   La 8 ore dupa ce am rupt floarea, intensitatea parfumului era aceeasi ca la recoltare  :o
In ultima poza sunt petale, primele 2 randuri de petale exterioare sunt ca si prima, iar urmatoarese sunt mult mai inguste, ca si celelalte 3 din poza. Iar pe petale are niste umbre mai inchise

     
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Pare tigan,are dreptate Ika,dar cei de pe HMF se insala,parfumul este de 8/10puncte conform: http://www.classicroses.co.uk/products/roses/gipsy-boy/ ...daca urmariti culoarea petalelor este extrem de variata...Bravo Ika!! :-bd +apl...eu ma ,,oprisem ,,la Alexis Lepere,dar nu eram convins(mai urma sa caut) caci forma petalei pare diferita...stai sa pun si o poza mare...

claude

 +apl  Ika, tu vei deveni consilier in determinarea trandafirilor!  :D  ai ochi!  ::)Spuneti-mi si mie cum faceti cautarile astea?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Putina ordine :D
Determinator Graham Thomas care s-a ocupat o viata de gasirea si introducerea unor trandafiri vechi, precum si de determinarea corecta.

      A    Flori simple cu 4-5 petale si multe stamine normale.                                                                                                            SPECII SALBATICE,HIBRIZII LOR
                                                                                                                                                                                                            (specii si varietati)
    AA    Flori pline, duble sau semiduble sau cel putin cu cateva stamine petaloide.                                                                     
           
             B  Plante urcatoare sau rambling, cu ramuri lungi imprastiate in jos sau arcuite care se miscsoreaza spre varf
                 adica frunzele se micsoreaza progresiv spre varf.

                  C  Stipule cu varfuri lungi, desprinse,care se usuca devreme. Flori foarte mici 1-1.5 inch in diametru                             BANKSIAN

                CC  Stipule cu varfuri scurte libere, necazatoare. Flori mai mari ceva peste 1 inch diametru.

                       D  Frunze verde intens, lucioase, pieloase.                                                                                                                 HIBRIZI WICHURIANA

                     DD  Frunze verde tern sau cu umbre rosii, fara (sau aproape) luciu, subtiri.

                            E  Stipule franjurate.                                                                                                                                               POLIANTA URCATOARE

                          EE  Stipule nefranjurate, cel mult cu terminatii glandulare.
                   
                                F  Plante  aproape sau complet fara ghimpi,, cu ramuri rosii plangatoare                                                             BOURSAULTS
                     
                              FF  Plante spinoase

                                   G  Urcatori puternici sau tufe arcuite cu flori mici sau medii                                                                             AYSHIRE,NOISETTE,TEA

                                 GG  Urcatori rigizi, ercti sau urcaatori fragili cu flori mari de expozitie                                                                    URCATORI TH

BB  Plante care nu au caracter marcat urcator sau catarator, sau rambling.Frunzele nu se micsoreaza spre varful ramurii.

                                       H  Sezon scurt de inflorire, primavara devreme, cu cel mult flori ocazionale toamna.                                    TRANDAFIRI VECHI DE GRADINA

                                           I  Tufe inalte doar cu ghimpi arcuiti tip carlig.
                                             
                                              J  Frunze vrede gri,fara parfum                                                                                                                    ALBA

                                            JJ  Frunze verzi parfumate                                                                                                                            SWEET BRIAR

                                          II  Tufe medii sau mici cu ghimpi drepti si/sau numai cu spini.

                                               K  Frunze mici numeroase, 7-11.                                                                                                                SCOTCH

                                             KK  Frunze mari, putine, 5-7

                                                   L  Tufe scunde cu frunze dublu dintate mai mult sau mai putin, glandulare;
                                                        flori roz inchis, intens, ciclam deschis, visiniu, purpuriu , foarte rar alb.

                                                       M  Frunze verde oliv inchis, pieloase cerate. Flori tiunute drept, purpuriu sau
                                                              ciclam.

                                                     MM  Frunze verde deschis subtiri, rareori putin cerate, flori aplecate, amjoritar roz

                                                            N  Boboci acoperiti de glande rasinoase                                                                                                 MOSS

                                                          NN  Boboci fara moss                                                                                                                               CENTIFOLIA

                                             LL  Tufe erecte medii cu frunze dintate simplu, verde gri, fara glande, flori albe sau roz,                                     DAMASC
                                                      macese alungite si inguste in marea majoritate.

  HH  Sezon lung de inflorire sau cu remontanta marcata toamna
               
                                                  O  Tufe mici 6 inch- 1.5 feet                                                                                                                        POLY-POMS

                                                 OO  Tufe medii 2-5 feet

                                                         P  Flori mari spre foarte mari singulare sau foarte putine pe tija

                                                            Q  Flori plate sau cupate, cu numeroase petale, din boboci conici
\
                                                                 R  Flori ascunse in frunzis cu tije scurte.

                                                               RR  Flori pe tije lungi si prezentate desupra frunzisului                                                       BOURBON SI HP

                                                          QQ  Flori cu mijloc inalt, petale putine din boboci inalti conici                                                         HT

                                                       PP  Florii medii spre mici, numeroase, buchete                                                                            HIBRIZI POLIANTA SI FLORIBUNDA

                                              OOO  Tufe mari imprastiate, cu lastarire laterala

                                                                   S  Ghimpi rari, conici, deseori curbati                                                                               HIBRIZI MUSK SI ENGLEZESTI

                                                                 SS  Ghimpi multi, desi, drepti si subtiri                                                                                           HIBRIZI RUGOSA

                                                         


                               
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Pun aici pozele de la un trandafir necunoscut, poate il recunoaste cineva. Cred ca are inflorire singulara si miroase de 9/10 a esenta bulgareasca de trandafiri:

claude

Na ca am un ou Kinder de la Petrovic. Trebuia sa fie Souvenir du Dr. Jamain si a iesit...ce vedeti  ;D    Floarea are culoare roz mediu, ca in poza cu floarea deschisa, 5 cm diametru, parfum intens de damasc,dupa ce a inflorit s-au aplecat florile. Avand in vedere ca anul trecut, anul plantarii, nu a inflorit, presupun ca e cu inflorire unica

           
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Mie trandafirul tau imi seamana cu Reine Victoria http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.82702
Se poate ca nu a inflorit anul trecut din cauza ca uneori cei vechi au nevoie de timp sa se acomodeze pana sa infloreasca. Daca e el, ar trebui sa fie remontant.
Si eu o am pe Mme Pierre Oger plantata in toamna si nici urma de boboc nu se vede inca.

claude

Cred c-ai dibuit-o  :D  Eu pe site la Petrovic ma uitasem pana acum doar la cei cu o singura inflorire si n-am gasit nimic asemanator, acum ma gandisem sa trec si la ceilalti  +ham  Mama ce varza a facut Petrovic din comanda mea  ::)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot