Glamis Castle [Austin]

Started by claude, May 31, 2012, 10:23:16 PM

Previous topic - Next topic

claude

Un trandafir alb frumos, cu petalele din mijloc cu tenta crem,  cu floare cupata si parfum interesant, de mir, eu il percep ca fiind de intensitate medie. La mine e in anul 2, pe radacini proprii, dar despre tufa nu pot sa spun mare lucru intrucat in primavara a fost taiat drastic ca urmare a inghetului. Pot doar sa spun ca este infloritor, anul trecut desi era foarte tanar mereu a facut noi boboci, desi doar 1-2, ca n-avea decat 3 lastarei firavi, dar pe ansamblu poate fi apreciat ca a avut 3 valuri de inflorire. Ramane de vazut ce va face in acest zezon.
Ca observatie- floarea nu suporta bine ploaia, dupa aversele de azi-noapte era putin blegita,nu s-a uratit, sunt curioasa daca nu ploua pana maine cum se va prezenta

 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

3 valuri de inflorire?! E campion, ce mai incoace-incolo!  :D

Imi place floarea. E foarte finuta.

anasstasia

Si mie imi place mult floarea.

BoboROM


claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Il am si eu,in anul doi,parerea mea este ca merita sa il ai doar datorita parfumului,,ciudat,,(si acela mediu+,eu i-as da un 6 din 10),in rest mult,,tam-tam,,...(floarea nu rezista nici la soare si nici la ploaie)...aaaa,sa nu uit ,rezistenta la boli foarte buna....

claude

Dan, am ajuns la aceeasi concluzie cu tine...nu e nici o pierdere daca nu-l ai, desi eu facusem fixatie pentru el cand l-am vazut prin poze...Sub ploaie continua floarea a tinut 2 zile, in a 3-a s-a scuturat. Ma asteptam ca parfumul sa fie mai puternic, dar il las totusi la mine-n batastura pentru ciudatenia parfumului lui, daca mirosi floarea fara s-o vezi nbu spui in veci ca e trandafir  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot