TOP 10 trandafiri ce nu ar trebui sa lipseasca dintr-o gradina !

Started by pronet, September 28, 2012, 04:08:55 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Multumesc, pot fars probleme! Iti multumesc inca odata.
Corina
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


claude

Ika, iar imparti trandafiri?  :D  Ce mai ai de impartit ca ma mai asez o data la coada  =))
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

cristinaf

Am trimis astazi amandoua coletele, sa nu va speriati de marimea cutiilor, dar, doar in asa ceva am reusit sa-i fac sa incapa.
Sper sa ajunga cu bine, sa aveti parte de ei, si sa va bucure cu multe flori frumoase. :)

Am tot amanat momentul scosului, ca aveam eu asa... o banuiala, cam ce ma asteapta. :D Dar e bine cand se termina cu bine, si eu parca-s mai vesela ca am mai bifat un punct la programul de toamna.
Acum astept cu nerabdare sa soseasca noii locatari. ;)

Es, imi pare rau c-am uitat sa-i etichetez, dar cand mi-am amintit, erau deja bagati in cutie si nu m-am mai indurat sa-i scot. Dar se deosebesc usor, cel mai mic e centifolia cristata, cel cu foarte multe ramuri, dar ceva mai subtirele, e rosa mundi, iar ultimul e tuscany superb.

einsteinitza

 Multumesc Ika, nu e nici o problema, ii determinam dupa inflorire.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Quote from: claude on November 08, 2012, 10:22:14 PM
Dintre aia cred ca cei care isi merita cel mai mult locul sunt Sally Holmes si Iceberg. Asta e parerea mea subiectiva  ;D

Ce are deosebit Sally Holmes, dupa parerea ta ? Nu-mi dau seama.....
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

penelopa

... ce e deosebit pentru unii, poate fi banal pentru altii  ;D Deci, fiecare are un TOP 10 al lui si ... numai al lui!! :P

lordu

Quote from: penelopa on November 18, 2012, 09:33:20 PM
... ce e deosebit pentru unii, poate fi banal pentru altii  ;D Deci, fiecare are un TOP 10 al lui si ... numai al lui!! :P

Da, corect, gusturile nu se discuta, numai ca altceva voiam sa intreb.
Eram curios pentru ce motive a ajuns in "hall of fame"
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Habar n-am care au fost motivele pentru care a ajuns in Hall of Fame, eu ma gandesc ca isi merita locul pentru ca toti cei care il au si cu care am vorbit eu sunt incantati de acest trandafir...spun ca e ectrem de florifer, sanatos si, ca efect in gradina este grozav.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Ciudat, a fost introdus inca din  '76. Pe HMF a reusit sa stringa numai 52 de voturi, ce-i drept e votat excelent ..... dar repet, numai 52 de voturi.
Nici nu creste prea inalt, ca l-as pune la pergola........
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Pai merge pana la 3,5 m...mda, pe pergola nu ajunge si deasupra, pe acoperis...
Eu il am in comanda, asa ca astept cu nerabdare sa vad cum se va manifesta  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Eu am o problema cu Sally Holmes, nu-mi place deloc cum se ofilesc florile  :( E adevarat ca sunt frumoase, dar doar in primele doua - trei zile, cat au staminele aurii, apoi capata un aspect oarecum murdar. Si cum are obiceiul sa tina florile foarte mult, chiar obositor de mult  ;D nu da prea bine in gradina. Nu i-am facut poze cu floarea uscata, dar l-am prins din greseala cand am pozat clematita de langa el
http://macarina.sunphoto.ro/Clematite_2012/82197525
Nu arata prea grozav, nu? Si poate sta asa cateva saptamani ...


geodezia

Mda Carino nu eram eu ofticata destul de jackmanii asta a unei vecine mai pusesi si tu sare pe rana... asa ca musai sa o achizitionez si eu acum... ce sa mai ...ma lamurisi  =)) =))

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

penelopa

Quote from: Carina on November 19, 2012, 01:17:07 PM
Eu am o problema cu Sally Holmes, nu-mi place deloc cum se ofilesc florile  :( E adevarat ca sunt frumoase, dar doar in primele doua - trei zile, cat au staminele aurii, apoi capata un aspect oarecum murdar. Si cum are obiceiul sa tina florile foarte mult, chiar obositor de mult  ;D nu da prea bine in gradina. Nu i-am facut poze cu floarea uscata, dar l-am prins din greseala cand am pozat clematita de langa el
http://macarina.sunphoto.ro/Clematite_2012/82197525
Nu arata prea grozav, nu? Si poate sta asa cateva saptamani ...


Ba da, Carina, arata grozav ... pentru aranjamente florale uscate  ;D

lordu

Quote from: claude on November 19, 2012, 12:09:51 PM
Pai merge pana la 3,5 m...mda, pe pergola nu ajunge si deasupra, pe acoperis...
Eu il am in comanda, asa ca astept cu nerabdare sa vad cum se va manifesta  ;)

La climberi sint date de regula 2 dimensiuni, inaltime si latime
Latimea cred ca se refera la cit se poate "imprastia" dupa ce a urcat.

Sally nu exceleaza la nici una din dimensiuni, asta e problema. Nu e destul de "viguros"
Luam pentru comparatie La belle espagnole:
Height of 8' to 20' (245 to 610 cm).  Width of 10' to 20' (305 to 610 cm).

Dar are o singura inflorire .....

Nu le poti avea pe toate, nu ?
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

In comentariile de pe Hmf se pune problema asta, se pare ca apare in verile foarte secetoase, pe arsita.
Din cat am citit, esqte un trandafir perfect pentru zonele mai umbroase si umede, zone in care este laudat fara incetare.
Poate pentru ca poate arata asa
http://www.flickr.com/photos/nowhereonearth/5887033554/
Sau asa

http://brookegiannetti.typepad.com/.a/6a00e554d7b82788330154322ca75f970c-pi

Ideea e ca unii trandafiri suprota mai bine seceta cu temperaturi foarte ridicate, altii sufera. La fel cum unii merg minunat la mine, unde e frig si umiditate ridicata, altii sunt mereu in suferinta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

M-am gandit si eu ca e posibil ca din cauza sezonului extrem de secetos sa arate asa la Carina...e imposibil sa-l laude toata lumea care il are de mai multa vreme daca florile alea maro ar fi un obicei  ???   Chestia e ca eu planuisem sa-l plantez exact la intrarea in livada, ar fi vizibil cam din toata curtea si ar acea soare toata ziua. L-as pune acolo pentru ca, fiind aproape incontinuu inflorit ar fi un punct vizibil mereu cu flori  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

paraschivvvv

Nu stiu daca este corecta postarea,dar as dori sa mentionez ca eu nu scurtez si nu musuroiesc tulpinile scurtate cum vad ca se face la foarte multa lume prin zona noastra;eu ii las la dimensiunile lor,ii musurioec usor la baza si scurtarea o fac primavara cand fac si curatenia lor.Asa nu am pierdut pana acum trandafiri,iar stratificarea  in inaltime pentru  inflorire pot sa o fac mai bine dupa trecerea inghetului.

flordel

Dl. Paraschiv, nici eu nu tai trandafirii toamna, de fapt nu tai nimic toamna. Si dupa mine, tot asa e mai bine.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Nuuuu... ;D :D, ma refeream doar la taieri.
Nu musuroiesc, dar repet, la mine nu-i nevoie, nu-i nici prea frig si nici nu bate vantul, e adapost.

PRIMULA

Quote from: lordu on October 03, 2012, 09:49:03 PM
Jude The Obscure
Summer Song

Preferatii mei din 7 trandafiri englezesti

Mai sunt si altii pasionati de trandafiri David Austin! Eu am adunat vreo 50 si inca sunt in cautare de altii pe care nu ii am. Sunt de vis!
http://primula.sunphoto.ro/

PRIMULA

 Top 10 trandafiri care nu ar trebui sa lipseasca din nici o gradina:
Eden Rose aka Pierre de Ronsard
Teasing Georgia
Leander
Munstead Wood
Summer Song
Abraham Darby
Golden Celebration
St. Swthun
Gloire de Dijon
Buff Beauty
Acum, cand ma uit, cred ca e prea putin sa faci un top de doar zece trandafiri "must have"...