Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Souvenir de la Malmaison  (Read 2770 times)

adrianam

• Roza
  • Craiova
Souvenir de la Malmaison
« on: January 24, 2013, 10:42:56 AM »

Cred ca am varianta necataratoare, pentru ca se dezvolta destul de incet.
Plantat in iarna 2010-2011 si primit in urma unei comenzi de la Petrovici.
Este un trandafir vechi, obtinut in 1843.
Culoarea este alba sidefie, cu o usoara tenta de roz diafan. Are foarte multe petale iar parfumul este divin.
Din pacate, florile nu reusesc sa se deschida datorita petalelor exterioare care se usuca sau putrezesc din cauza ploilor.
In afara de el il mai am pe Red Eden care mai pateste asa ceva.
A avut un prim val care a prins mai multa ploaie si a fost vai de el, apoi un al doilea val, in care a fost afectat, dar mai putin.

Asa ca pana acum nu am reusit sa-l fac vedeta. Dar pun poze ca sa stiti in caz ca vreti sa-l comandati sa va ganditi de doua ori inainte:

,   
,   

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
Re: Souvenir de la Malmaison
« Reply #1 on: January 24, 2013, 12:00:53 PM »

Poate daca il plasezi ceva mai la umbra?

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #2 on: January 24, 2013, 12:14:59 PM »

Al meu reuseste sa deschida florile, dar nu chiar pe toate, depinde in ce faza il prinde ploaia cred. Eu am Clg. Souvenir de la Malmaison, desi am cerut de la Petrovic varianta necataratoare ... prin urmare anul asta a ajuns la trei metri si din pacate a trebuit sa-l mai ciopartesc ca sa incapa unde e. Am vrut sa-l duc spre un liliac aflat in apropiere, sa se catere in el, dar liliacul are doi metri si Souvenir a ajuns la trei , asa ca anul asta voi avea o mica problema.  ;D 
Al meu pacatuieste si prin neremontanta (desi pe HMF zice ca ar trebui sa fie remontant  ???), dar florile imi plac la nebunie, cand se deschid toata ziua imi fac de lucru pe langa ele ... asa ca va ramane in gradina

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #3 on: January 24, 2013, 12:18:47 PM »

Si inca o poza unde se vede cati boboci avea, care din pacate erau deja afectati de ploaie  :-\ O parte nu s-au mai deschis

einsteinitza

• Moderator
« Reply #4 on: January 24, 2013, 12:39:06 PM »

Nici al tau nu are nici unic de umbra?

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #5 on: January 24, 2013, 12:51:43 PM »

Are umbra dimineata si soare dupa-amiaza, dupa cum se invarte soarele in jurul casei. La mine, terenul fiind mic si casa in mijloc, nu am soare permanent aproape nicaieri,
Ar trebui sa stea mai la umbra?
Am observat la alti trandafiri pe care ii afecteaza ploaia ca daca sunt la umbra e parca si mai rau, apa nu reuseste sa se usuce pe petale. Asa patesc cu Cinderella, o am de trei ani si abia anul trecut a prins o perioada fara ploi si mi-a facut niste flori mai de Doamne ajuta. Eu chiar ma gandeam sa o mut mai la soare  ???

Mihaelacph

• Crin
« Reply #6 on: January 24, 2013, 12:56:44 PM »

Si eu am avut un trandafir fara nume cunoscut care anul asta nu si-a deschis florile , au putrezit bobocii de la ploi.
Am si eu o intrebare pe langa subiect: cum se numeste trandafirul ala cu spini mari, lungi? Maces probabil :).Ca daca il gasesc la fata asta din Polonia cu un pret mai micut, parca l-as pune si eu intr-un colt de gradina .

einsteinitza

• Moderator
« Reply #7 on: January 24, 2013, 01:12:11 PM »

Pteracantha?
Da, si e un maces, adica o specie.
Eu stiu ca fenomenul se manifesta dupa ploi mai serioase urmate de soare arzator. La trandafiri cu petale mai subtiri, apa penetreaza petala de deasupra,  si apoi, la soare puternic, actioneaza ca o lupa si pur si simplu coace petala aceea sau petalele exterioare. Daca stii ca ai un asemenea trandafir, e bine ca dupa o ploaie serioasa vara , sa il verifici si sa despici cu mana petala de deasupra a bobocului, o sa infloreasca daca ii inlaturi chinga aia.
Am tot citit despre asta, fiind in zona ploioasa, aveam mari probleme cu ELfe. De cand l-am mutat sub un mare decorativ nu imi mai face balling.

claude

• Roza
« Reply #8 on: January 24, 2013, 01:21:59 PM »

Eu mi l-am dorit extrem de mult pe frumosul asta, l-am primit de la Petrovic dar e inca un bat amarat  >:(   

Carina, din ce am citit pe forumuri se pare ca varianta urcatoare e mai putin darnica cu reinflorirea. Cat priveste problemele cu bobocii ce raman nedeschisi, toata lumea se plange de asta, dar nimeni din cei care il are nu renunta la el din cauza asta   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

• Moderator
« Reply #9 on: January 24, 2013, 01:24:29 PM »

Pai la cat e de frumoasa floarea, parca e un portelan, normal! Ma tot uit la pozele alea! :D

claude

• Roza
« Reply #10 on: January 24, 2013, 01:27:07 PM »

Da, floarea e un vis. Eu chiar am vrut sa mai comand unul in toamna asta, ca ma cam dispera ala de la Petrovic, dar am zis sa mai astept totusi un sezon, poate-si da drumul. Eu am de gand ca anul acesta sa-i pazesc bobocii ca pe sfintele moaste, cand ploua o sa-i pun umbrela  :D  Nu glumesc!    ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

• Roza
  • Brasov
« Reply #11 on: January 24, 2013, 02:36:42 PM »

Si la mine asta e singura solutie, ca nu am nici un copac mare sub care sa-l mut  +ham Iar sa-l duc sub streasina casei, iar e o problema ca nu mi-au montat desteptii opritoare de zapada si in fiecare an am cativa trandafiri rupti din cauza zapezii cazute de pe casa.
O sa incerc si chestia cu despicatul petalei, mi se pare foarte desteapta si sper sa mearga  :)

adrianam

• Roza
  • Craiova
« Reply #12 on: January 24, 2013, 02:39:00 PM »

Nu cred ca umbra dupa-amiaza l-ar ajuta cu ceva, poate cum ai facut cu Elfe, un pom, copac care sa impiedic a sa ajunga apa prea multa pe el.

Red Eden-ul meu are umbra dupa-amiaza, dar asta nu  impiedica sa- fie afectati bobocii in masa, de la ploaie.

La mine din toti bobocii de pe tufa de Souvenir nu cred ca s-a deschis prea mult vreunul, ca l-as fi pozat.

Anul acesta, voi incerca sa-l pazesc ca dupa ploi sa-i desfac petalele arse.

cristinaf

• Roza
« Reply #13 on: January 24, 2013, 03:07:37 PM »

Eu am indepartat asa la Spirit of freedom petalele arse, dar nu mai arata floarea la fel ca si cea care nu a fost afectata de ploi. Se deschide, dar arata oarecum chinuit.
Totusi vara trecuta au fost perioade lungi de seceta, fara strop de ploaie, si prin urmare am avut si flori amarate, dar si foarte frumoase.

nicol

• Roza
« Reply #14 on: January 24, 2013, 05:58:42 PM »

Eu il am din primavara acestui an. Cum s-a comportat in primul an? As spune ca nesperat de bine in comparatie cu  majoritatea trandafirilor mei in primul an. Cred ca are cam 50-60 cm inaltime si trei lastari bazali. A avut trei randuri de boboci( adica 2, 2 si iarasi 2  :D). Ultimii doi boboci au fost prinsi de zapada de luna trecuta.  Florile au fost micute, dar s-au desfacut  toate.  E plantat in cel mai insorit loc al gradinii iar la mine ploile, vara, sunt foarteeeeee rare. Voi vedea cum va evolua!!!
Eu am Red Eden Rose- ul de trei sau patru ani. Se umple de boboci, dar niciodata n-am reusit sa vad la el o floare complet deschisa.   La mine nu e vorba de ploaie, totusi florile se trec fara sa se deschida complet.

Dalia

• Roza
« Reply #15 on: January 24, 2013, 06:22:54 PM »

Frumos ca apar informatii proaspete despre trandafirii vechi!  :-bd Chiar sunt curioasa cum evolueaza prin alte gradini, fiindca, deocamdata, nu pot sa ma laud cu ai mei. Na, nici macar nu stiu daca s-au prins.  ;D Abia astept sa vina primavara, si sa vad cum se misca.

nicol

• Roza
« Reply #16 on: May 31, 2013, 02:27:36 PM »

Pages: [1]   Go Up