Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Gabi cred ca depinde si de zona unde te afli;la mine  sunt dezvoltate ,au frunze bine formate dar nu am vazut pana acum flori;de abia le astept

trandafira

Off, ce sa mai vorbesc si eu? Am asteptat 3 ani sa vad o floare si anul asta am mutat-o ca sugruma trandafirul urcator.Alti 3 ani de asteptare...

Rux

Lunga ca lunga ,dar puternica...
A intrat pe sub tigla vecinului (la un cotet nefolosit ).si acum astept sa -i blocheze si usa .. =))
A mea are boboci .

einsteinitza

Trandafira, trei ani ca varsta, nu trei ani de la mutat. Daca ai taiat-o corect trebuie sa infloreasca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Nu cred ca ma supar pe plante pentru iarna asta. Poate nu vor mai fi ieri cu -27 saptamini!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Quote from: einsteinitza on April 26, 2012, 06:40:58 AM
Trandafira, trei ani ca varsta, nu trei ani de la mutat. Daca ai taiat-o corect trebuie sa infloreasca.


Es, nu am taiat-o deloc pt ca nu mai am cartonasul cu care am luat-o de la Bricostore si nu stiu daca este in "Z" sau in "S"

einsteinitza

Aici m-ai pierdut, adica cum? Despre Z si S chiar nu stiu nimic.... ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

scuze, adica rasucire in sensul acelor de ceasornic sau invers.

einsteinitza

Nu stiam ca se taie diferit. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hapylica

Quote from: trandafira on April 26, 2012, 11:12:11 AM
scuze, adica rasucire in sensul acelor de ceasornic sau invers.
Ambele se taie la fel ,sensul de rasucire ne da tipul wisteriei,sinensis (invers acelor de ceasornic)floribunda in sensul acelor de ceasornic.Sinensis este glicina chinezeasca si floribunda este japoneza si are racemele cu flori mult mai mari decat cea chinezeasca +dns Eu am cumparat de la polonezi acum 3 saptam,ani 3 tipuri de wisteria floribunda!!! :-bd

hapylica

Quote from: anasstasia on April 25, 2012, 10:22:49 PM
Cit de lunga este la virsta de 3 ani?
Sa stii ca nu lungimea conteaza( =))) poti tine glicina si ca arbust.Maine fac o poza la un vecin care are asa ceva si este plina de flori! ;)

anasstasia

Ma refeream la altceva. Pentru ca am inteles ca a ei nu a fost taiata iar glicina mea de asemenea, m-am gindit sa fac o estimare sa-mi dau seama cam citi ani mai am de asteptat sa vad si eu flori.

trandafira

Daca florile ei nu ne incanta, macar sa ne incante discutiile referitoare la flori.Ce sa facem si noi in asteptarea ciorchinilor inmiresmati???!!!

adrianam

O poza cu glicina sinensis prolific, plantata in 2008:


A fost cam chinuita, ca nu a avut pe ce sa se catere si este tot pitica. Si acum, jumatate din ea a inghetat, caci numai o ramura a inflorit si are frunze.
Trebuie sa o conduc ca un copacel caci nu am pe ce sa o pun sa se catere.
Culoarea florilor cand se deschid, bate un pic spre albastru.

einsteinitza

Splendid, ma bucur ca ti-a inflorit, la mine se pare ca o parte din mugurii florali au ingheta :-\ Cred ca va fi primul an fara spectacol.
Superb, ciorchinii aia sunt impresionanti!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela61

sa-mi spui te rog si mie cum o conduci ca un copacel caci am pus si eu una acum si nici a mea n-o sa aiba pe ce sa se catare decat daca-i fac suport.

anasstasia

A mea a supravietuit. O parte din ramuri s-au uscat, insa si-a revenit ok. Binenteles ca nu am parte de flori  :-\
http://anasstasia.sunphoto.ro/wisteria/70903932

claude

Dar ti-a ramas din ea o bucata buna, totusi...a mea abia ieri a dat un mic lastarel la 10 cm deasupra pamantului  :-\
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Atit de rau??? Da, la mine toata partea aeriana a fost ok, mai putin unele ramuri care au inghetat partial. Poate a ajutat si gardul din beton, o fi tinut adapost...

adrianam

Am fost si eu la munte daca tot am avut zile libere si cu ocazia asta am constatat ca glicinele plantate in urma cu doi ani acolo, desi au ramuri care s-au intins si 5metri, nu au de gand sa faca flori. Au fost cumparate mari, s-au prins repede si s-au dezvoltat la fel de repede, dar flori nu vor sa faca!  ???
Nu stiu ce soi sunt- ar trebui sa fie una roz si una bleu, dar ma intreb: le voi vedea florile vre-odata?

einsteinitza

Da, daca prin august scurtezi ramurile alea luuungi. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Adriana, asta Prolific cica ar inflori de 2 ori, la tine cum a fost?

claude

Pai n-auzi ca se plange ca nu au inflorit niciodata?  ;D   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Este "extrem" de prolific  =))
Scuze  :D ;D

flordel

Pai eu o vad c-o pune inflorita... ::)
Se plange de altele 2 care nu stie cum se cheama, asta am inteles eu de la Adriana. Si soiul se pare ca-i bun si prolific! :P