Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Multumesc Anasstasia dar nu e asa, mai am de lcuru. +ham
Uite aici, ca nu mai am pozele
http://la-gradina.blogspot.com/2011/05/minune-mov.html
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Vedeti ca la Sieberz au Wisteria Sinensis "Black Dragon", e un soi hibrid cu florile mov mai inchis. Din pacate eu nu pot lua, ca ar fi cam singurul lucru care ma tenteaza si numai pentru asta ar trebui sa platesc taxele de transpot ...

penelopa

Quote from: penelopa on November 12, 2007, 09:24:21 AM
Am gasit numai la BricoStore (Baneasa, ca aici mai ajung) la 45 lei si are cam 2 m. N-am stiut ce sa fac Larisa ?! Ti se pare scump ?
Eu am luat totusi una dar m-a cam nedumerit  denumirea :
" Wisteria floribunda  Alba".
Oare  florile sunt albe sau.... asa se cheama soiul  ???
Dupa cum se vede, a mea are mai mult de 4 ani de cand am plantat-o si  tot nu a inflorit... si nici n-a crescut cine stie ce  :(
Adevarul e ca a facut cateva flori in prima primavara
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale__2008/ALCPNTFCPEFRRAZRDXK
apoi, a stagnat  :(
Intre timp am aflat de la o prietenea draga ca, wisteria este o planta inteligenta care, mai intai isi asigura suportul de catarare (chiar ii da viata, daca se impune), apoi se dezvolta si ea.
In toamna aceea tocmai am taiat coroana unui mar batran, lasandu-i doar trunchiul cu cateva resturi de grengi groase, in ideea de a plata o cataratoare la radacina lui.
La radacina acestui mar am plantat wisteria alba. Ea a stagnat, dar marul a dat crengi noi care au rodit anul acesta. Se pare ca legenda este adevarata! Acum, astept ca si wisteria sa-si faca datoria de planta cataratoare si sa-si indeplineasca calitatea de "floribunda"  ;)

flordel

Pai wisteria tot a stagnat, dar a crescut pomul...
Legenda nu era cu wisteria? ;D
Eu stiu ca daca nu are lastarii suficient de lungi nu infloreste. La mine a inflorit dupa 3 ani, ca s-a urcat in pomul vecinii... :D (este langa gard)

einsteinitza

Iar Wisteria din jurul marului o sa il sugurume, creste cu o forat teribila, la mine a distrus stalpii de lemn.
Acum, ca marul s-a revigorat, trebuie sa o muti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Sau te obisnuiesti cu ideea ca va avea o stingere leeeeeenta dar sigura.

penelopa

Quote from: flordel on January 20, 2012, 07:30:07 PM
Pai wisteria tot a stagnat, dar a crescut pomul...
Legenda nu era cu wisteria? ;D
Eu stiu ca daca nu are lastarii suficient de lungi nu infloreste. La mine a inflorit dupa 3 ani, ca s-a urcat in pomul vecinii... :D (este langa gard)
Legenda era ca wisteria este o planta inteligenta! ;)

flordel

Am vrut sa spun ca n-a crescut wisteria, ci pomul, nedumerirea mea era cum de s-a adeverit legenda.  :)
Oricum n-are importanta. ;D
Important este daca creste la voi!

penelopa

Sa stii ca asta mi-am propus si eu, Es, sa mut wisteria.  :) Abia va avea loc suficient The President  :D
http://penelopa.sunphoto.ro/Gradina_2011/37364720

Dalia

Penelopa, arata bine The President pe copac. Eu nu prea am sanse sa urc ceva pe trunchiul pomilor, fiindca e locul de joaca al pisicilor.  :D

Legat de Wisteria, imi place mult planta asta. Dar, am cam evitat pana acum s-o achizitionez, fiindca ii trebuie un suport zdravan. Am vazut ca se poate dirija astfel incat sa devina copac. Este frumoasa si sub forma asta.

anasstasia

Mie mi se pare superba sub forma de copac, dar e complicat cu formarea ei asa....Eu asa as fi vrut sa o dirijez sub forma de copac, insa mi-e mila de ea sa o kilaresc.

Dalia

Cred ca este si destul de dificil si dureaza ceva timp pana se formeaza trunchiul, din impletirea ramurilor cred. Am citit mai demult cam cum se face, dar nu mai tin minte.

penelopa

Dalia, exact COPAC vreau sa fac din ea  :D Nu am un alt suport zdravan pe care sa se catere, dar voi gasi ceva de care sa se sprijine pentru a forma "trunchiul" copacului. +dns

anasstasia

Ar fi interesant daca ai gasi materialul. Poti posta aici, sint foarte interesata.
Pe mine ma teneaza sa cumpar acum Wisteria Pink Ice si  Wisteria Black Dragon, insa nu stiu pe unde sa le intind. As fi vrut sa le "dresez" sa se transforme in arbori, sa nu-mi darime cociaba de la tara sau amaritul ala de gard, dar nu cred ca o sa ma inteleg cu planta asta. Tot ce vrea ea o sa faca....

Dalia

Penelopa, si eu m-am decis sa-mi iau una si tot la copac ma gandeam. Dar imi place mult si sa imbrace o bolta, iar florile sa penduleze sub ea, exact cum e cea a Corinei. Pana ajunge planta la mine, ma decid eu. Trebuie sa mai studiez problema suportului, dar si problema copacului. Poate, pana la urma imi iau mai multe.  :D

Anasstasia, am sa incerc sa gasesc ceea ce am citit (stiu ca am fost interesata de treaba asta, dar cu ceva timp timp in urma). Si eu sper sa primesc Black Dragon.

penelopa

Si mie imi place enorm bolta luiEs, dar eu nu prea mai am pe unde sa fac bolta ;D
Mi-as mai dori una  ;)... cine stie, pana o achizitionez, poate gasesc loc si  de bolta pe undeva  :)

anasstasia

Cautind informatii am gasit asta:

http://www.flickr.com/photos/sakichin/494778535/lightbox/

Nu pot sa spun decit WAAAAAAAAAW  +hypno +hypno +hypno

anasstasia

Si este chiar black dragon, cea pe care o vreau eu.... Pai asta se intinde in tot satul  =)) =)) =))

penelopa

Oare, cati ani o avea "monstrul" asta, Anasstasia ??? :o :o

Dalia

Superb, Anasstasia!  +hypno

Am vazut ca se pot cumpara plante si direct sub forma de copacel.

anasstasia

Nu stiu, insa  este intr-o gradina botanica, ca s-a strins lumea ca la expozitie. Eu zic ca are peste 100 de ani. Nu ma pricep, insa este cu adevarat impresionanta insa ma si intimideaza.

anasstasia


Dalia

Am citit o discutie pe un forum si se spunea ca sub forma de copac planta ar fi mult mai scumpa. Vad ca, de exemplu, aici se poate vinde:

http://gurneys.com/product.asp_Q_pn_E_13344

flordel

Pai trebuie s-o facu tu sub forma de copac.
Deci cine vrea Black Dragon acum? ;D
Eu cred c-o sa iau pana la urma.

anasstasia

Pai eu o vreau. Insa nu pot sa renunt nici la clematite...ca vroiam vreo 7 si daca iau si wisteria...nu stiu pe unde sa-mi mai scot camasa.Trebuie sa gindesc logic ca nu am unde sa o asez, ca am deja una si sa ma multumesc cu ea. Mai bine imi iau clematis care nu se "dezvolta" precum wisteria si sint spectaculoase in felul lor. Chiar minunate si stau mai mult timp inflorite.
Va pace cum duc munca de convingere cu mine???  =))