Glicina - (Wisteria)

Started by Loredana06, May 29, 2007, 12:19:18 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Eu, Larisa, am luat-o deja ... gravida!  :D
Ca atare, a inflorit din primul an .   ;)

larisa

Penelopa ,si eu as vrea sa fie....gestanta ,ca mi-o doresc de mult timp ,dar stii cum se zice ....nu vrea domnul cind vrea omul.Dupa chinul cu transportul,transplantarea ,vad ca are semne bune ,dar cum am mai zis ,nu cred ca va inflori anul acesta .Apropo ,cam cind e perioada de inflorire a glicinei?.Acum imi dau seama ca nu stiu mai nimic despre ea

gabriela jalba

Es,wisteria ta e mare si e super. Poti marcota din ea? As vrea si eu un puiut.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Incerc,au niste ramuri jos,le pun.Acolo sunt doua,pe doua sensuri ale arcadelor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

arata minunat!!!! De citi ani a fost nevoie ca sa ajunga asa?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

De trei ani cu tunderi de doua ori pe an:vara si toamna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Am si eu o glicina destul de mare . Acum e iar inflorita , adevarat ca nu are multe flori
Dar ere frunzele cam decolorate , un galbui spre alb la unele . Ii lipseste ceva ?

Multumesc !

myosotis

Cred ca e semn de tinerete  :D Si a mea e la fel. Am fost ingrijorata, dar vad ca acum are multi lastari noi si frunze. Am plantat-o acum doi ani. 

gabriela jalba

cine poate?? cine vrea?...marcotati-mi si mie un pui,contra mii pupici+ceva din album ,la alegere.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabi_gabriella

Quote from: myky on August 12, 2008, 06:46:54 AM
eu am incercat sa marcotez, dar s-a uscat lastarul.
poate la toamna, daca mai descopar unul crescut aproape de sol

Asa am patit si eu anul trecut si ma gandeam ca cine stie ce i-am facut si nu i-a placut :)

Claudya

vreau si eu sa imi achizitionez o wisterie. ;) dar imi puteti spune daca face florii primul an. ???

penelopa

Claudya,  dacă citeşti topicul de la început, vei vedea (adică, nu vei mai vedea  ;D ..... că poza e "dilită:D) că wisteria mea cea albă achizionată de la Bricostore a înflorit  chiar în primăvara ce a urmat toamnei în care am plantat-o.   :)

einsteinitza

In principiu infloreste in al patrulea an de viata. Deci, depinde cat de batrana e cand o cumperi. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Claudya,vezi ca aduc la Sem Luca.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Claudya

mi-am luat o wisterie.sper sa infloreasca anul asta ::) Da Gabriela am luat-o de la Sem luca.si mi/am mai luat si o lonicera rosie. ;)

Eugenia

Tot ce stiu eu despre wisteria (sub denumirea ei populara de GLICIN) este ca s-ar planta acum toamna, septembrie-inceput de noiembrie si ca din butasi infloreste in anul urmator, iar din seminte abia dupa 10 ani!!!

As vrea sa achizitionez si eu de undeva 1 butas de wisteria sinensis alb si unul mov, dar din pacate nu am gasit pe nicaieri si cam acum ar fi timpul de plantare...daca nu, mai trebuie sa astept un an!!!!

Ma ajuta si pe mine cineva?
Va multumesc mult de tot

penelopa

Eugenia, în primul rând vreau să-ţi zic 'Bine ai venit' pe la noi, iar în al 2-lea rând, vezi că avem şi noi topic cu Wisteria ........... la Flori de grădina, ultima pag.  :)

Eugenia

Multumesc! ma scuzati daca am postat aiurea. A fost din cauza ca m-am gandit ca wisteria e arbust...

Eugenia

Am postat si eu despre wisteria pe la arbori si arbusti de gradina, dar m-am mutat aici.
Am cautat prin Bucuresti Wisteria la Brico, Hornbach etc - dar din pacate fara succes. On line...e scumpa si finantele mele sunt limitate. In plus, nu mai cumpar on line dupa ce am primit balarii tuflite...

Asadar cine ma poate ajuta si pe mine cu achizitionarea a 2 butasi de wisterie - unul alb si unul mov il rog frumos sa ma ajute. As vrea sa le plantez acum toamna sa am parte de flori frumoase la primavara...
Si eu am o gradina mica pe care cu truda am reusit sa o amenajez cat de cat (momentan am doar 4 tufe de trandafiri, 6 tufe mici de bujori roz, 3 tufe ciufulite si mici de tufanele, un liliac salbatic si un fel de "tufa" de mana Maicii Domnului). Toate aceste plantute au fost mostenite de la bunica sotului meu si n-am vrut sa renunt la ele.

Sper sa ma intelegeti si pe mine. Multumesc mult.

myky

inceraca la horbach.

penelopa

... sau la BricoStore! Eu am găsit acum 2 toamne la Bricostore Băneasa (Buc)  wisteria albă, în ghiveci.
E încă mică şi nu are pui că, altfel, ţi-aş fi dat eu.

Eugenia

Am fost la Brico Baneasa. La Hornbach inca nu am incercat ca e departe de zona unde locuiesc dar...sper sa il conving pe sotul meu sa ajungem si pe-acolo.
Multumesc mult pentru informatii - cand "aveti pui" (  :)  ) albi si mov va rog mult, mult, mult nu ma uitati si pe mine.

gabriela jalba

In primavara o sa gasesti. Mie mi-a luat Jophana de la Sem Luca si s-a dezvoltat fain.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Eugenia

Quote from: gabriela jalba on October 16, 2009, 08:13:38 AM
In primavara o sa gasesti. Mie mi-a luat Jophana de la Sem Luca si s-a dezvoltat fain.

Din ce am cautat si intrebat pana acum, Sem Luca nu au reprezentanta in Bucuresti. Gasesti seminte de la ei prin magazine dar wisteria n-am gasit pe nicaieri. Am niste seminte de specie mov culese de mama de la Parcul Baneasa insa n-am rabdare 10 ani sa infloreasca, dupa cum spuneam. Cred ca o contactez si eu pe Jophana, poate ma ajuta.
Multumesc mult pentru raspunsuri tuturor.

opiadc


         De obicei cei de la Sem-luca primesc arbusti primavara; si mie mi-a luat Johana, dar din pacate a mea s-a uscat. :'( :'( Cred ca pamantul prea prost si seceta au fost de vina!