Ceapa

Started by penelopa, May 29, 2007, 03:16:26 PM

Previous topic - Next topic

larisa

Si la mine ,ceapa s-a culcat dar inca mai e verde ,cred ca mai dureaza o saptamina  pina o scot

penelopa

Atila draga,  fiindca  te-ai spovedit si ti-ai recunoscut pacatul...........  Popa Pene te iarta   :D

Intr-adevar,  imi aduc aminte ca si in anii trecuti scoteam ceapa cand la cotor (tot asa ii zic si eu)  tulpina este complet uscata (topita). La mine insa,  desi e toata culcata si frunzele sunt aproape in totalitate uscate,  la cotor sunt inca umede.

gabriela jalba

E buna de scos!!! N-o mai lasa,ca s-ar putea sa ai surpriza ca-ti putrezeste in pamint. Scoate-o si las-o pe strat o zi-doua ,ca se usuca ea la soare.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Recolta de ceapa de anu' asta e atacata de niscai gandaci. Am scos azi cateva cepe. Cand le-am curatat de primele foi, am gasit niste gandacei mici, brun-roscati care rontaie pe verticala partea alba. Fac niste "santuri" subtirele. Frunzele sufera si ele de ceva. Arata de parca's puse pe bigudiuri  >:(  Sa le dau cu insecticid ? Ce parere aveti ? ???

atila

Parerea mea de amator este ca de vina este seceta (pentru bigudionarea  ???) frunzelor. Cu gandaceii nu stiu ce sa zic...
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

myosotis

Cu seceta, nu stiu ce sa zic, fiindca a avut apa. Chiar prea multa cred eu. Am mai cautat prin carti, dar nu am gasit  nimic asemanator.

costieanuconstantin

adun-o rapid ,altfel nu mai culegi nimic , fa un tratament la sol. si pune fasole si porumb dulce ,2-3 ani fara ceapa ,usturoi,sau alte radacinoase

atila

ce nume are... graba asta? Care este cauza si ce alte forme de manifestare are?
Niciodata nu este prea tarziu sa te asiguri -http://forumasigurari.luxdesign28.ro

myosotis

Quote from: costieanuconstantin on May 29, 2009, 10:21:54 AM
adun-o rapid ,altfel nu mai culegi nimic , fa un tratament la sol. si pune fasole si porumb dulce ,2-3 ani fara ceapa ,usturoi,sau alte radacinoase

>:(  deci s-a dus pe garla ceapa mea de toamna ????  Si cu ce sa tratez solul ?

costieanuconstantin


myosotis

Quote from: costieanuconstantin on May 29, 2009, 07:04:10 PM
faster !!!

adica sa scot ceapa ? si usturoiul ?  E posibil sa fi avut arpagicul cu daunatori ?

costieanuconstantin

vezi gradu' de infestare,  smulge plantele bolnave, daca depaseste 35-40%  nu are rost sa ocupi terenu' si sa lasi dusmanii sa se maturizeze , mai bine acum radical !!!!

gabriela jalba

Costi,dar despre ce e vorba?? Spune tot ce stii. :-*
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Asta voiam si eu sa te rog, poate apare si sa stim ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Si eu am inceput sa scot ceapa (care e inca verde ca am puso tarziu) deoarece are si a mea viermele acela. Eu nu am pus multa  ,doar cateva straturi  dar cred ca un sfert este distrusa.
Costi daca tratez terenul unde a fost ceapa ,pot pune rosii de toamna?

costieanuconstantin


myosotis

Intreb a treia oara : cu ce sau cum se trateaza terenul ? Si de unde stiu care are gandaci si care nu, ca nu se vad ?  >:( Lucreaza in ascuns pe sub fuste la partea din pamant. Poate ii ineaca ploaia ca toarna cu galeata .


gabriela jalba

Eu am citit. Ceapa mea nu e bolnava.
Fetelor,ziceti voi ce va strica ceapa acum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Costi multumesc pentru link. Citisem articolul cand am cautat sa gasesc despre daunatorii mei. Din articolul respectiv nu se potriveste nimic la gandacii mei. Oricum, cred ca a avut dreptate Atila. Cu seceta. De cand ploua, ceapa mea parca si-a mai revenit.

costieanuconstantin

smulge totusi cateva cepe care ti se par suspecte ,si vezi la radacina daca mai au mustati,

myosotis

bine, le cercetez azi

einsteinitza

Chiar sunt curioasa ce gasesti, prea am urmarit tot foiletonul si incerc sa capat experienta.La legume sunt...varza ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Am scos cateva  cepe care aveau frunzele rasucite. Au radacini bune. Sub primele foi au cate un punct negru si sunt usor ingalbenite. Inainte, aveau niste gandacei mici.
 


ionut

myosotis pozele postate de tine au elucidat misterul,este un atac tipic al mustei cepii,daca ai suficienta rabdare si indemanare sa desfaci frunza cu frunza,pana la radacina vei gasi si un viermisor alb-sau mai multi-iar de nu vei gasi niciunul inseamna ca au migrat in pamant pt a se face...muste
articolul postat de costi e tare vechi daca recomanda la combatere lindatox,acest insecticid a fost interzis de multa vreme,pentru sol se foloseste sinoratox granule,dar cea mai eficienta solutie este stropirea cu sinoratox,primavara devreme la primele zile insorite cand isi depune ouale
tehnologia recomanda ca ceapa sa nu revina pe acelas loc mai devreme de 4-5 ani,insa in gradina de langa casa acest lucru nu se intampla si totusi in mai toate gradinile este ceapa,cu mai multa atentie si cu ceva pricepere se poate (pt ceapa deja atacata singura solutie este smulgerea ei )
imi fac mea culpa ca am lipsit cam mult dar imi amintesc ca am mai scris despre acest daunator pe undeva