Souvenir de St. Anne

Started by claude, May 23, 2013, 08:56:59 AM

Previous topic - Next topic

claude

Imi place foarte mult, are niste flori cu o aparenta delicata, cu exteriorul petalelor roz deschis iar pe interior mai mult spre alb. Floare este mare, 8-9 cm diametru, petalele usor ondulate. E in al 2-lea an dar deocamdata la mine tufa a crescut destul de putin, are 50-60 cm, ramane de vazut cum se comporta anul acesta.

     
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

Numai bunatati ne arati, Claude! Cred ca daca m-as potrivi, as mai aduna inca 100 de trandafiri. Totusi, mi-am propus sa fac liste mai scurte, fiindca nu pot sa gestionez un numar imens de plante. Dar dorinta de-a le avea este atat de mare!  +ham

dancoman

Claude cred ca am descoperit cu imaginile tale un neidentificat al meu,imi poti spune cum sunt ghimpii??

claude

Stai ca merg sa-i pozez, revin

Nu e ghimpos tare

   
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Multumesc insa cred ca nu este,al meu are ghimpii verzi,sunt asemanatori dar verzi si mai desi

claude

Update: florile rezista foarte bine la ploaie, dupa 3 zile de ploaie n-au nici o pata!   ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Carina

Update: cred ca-l vreau si eu  ;D

Dalia

Eu l-am vrut, inca il vreau, insa nu stiu cum sa-i fac loc pe lista aia scurta.   :D Mi-am propus sa nu depasesc 5 bucati, hai, maxim 10.  ;D Simt ca daca ma intind prea mult voi avea haos. Pe de alta parte, am in cap si ideea ca o data ce plantezi "mult" poti sa te bucuri cat mai repede de rezultat, insa exista si riscul de a face varza totul. Acum vreo 5 ani am plantat, pe langa gardul mare, vreo 50 de pini, nici nu mai stiu exact. O parte s-au prins, altii nu. Oricum, timpul a trecut, iar acum arata superb, ei avand si rata de crestere considerabila spre deosebire de alte conifere.

Conculzia: e frumos sa plantezi mult, dar cand stii cam ce iese. In cazul unei gradini diversificate este, totusi, mai greu, zic eu.  ;D

Opal

De ce sa fie greu?
Plantezi vezi ce iese si apoi scoti ce nu-ti place!

claude

Quote from: Carina on May 25, 2013, 07:08:27 AM
Update: cred ca-l vreau si eu  ;D

Iti pun butas la inradacinat  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot