Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: Felicite Parmentier  (Read 1442 times)

claude

• Roza
Felicite Parmentier
« on: June 01, 2013, 10:27:21 PM »

Un trandafir vechi cu reputatie, la mine e unul dintre cei vechi care a evoluat bine chiar din primul an (anul trecut) iar acum e plin de boboci care au inceput sa se deschida. Floarea in faza intermediara e extrem de frumoasa, parca imi place mai mult decat floarea complet deschisa  :D  Oricum, nu ma grabesc sa pun etichete, pentru ca sunt convinsa ca anul viitor va fi si mai frumos!
floare de 6 cm, mirosul mediu ca intensitate dar foarte placut, dar era pe ploaie, deci neconcludent, e clar ca din moment ce pastreaza parfumul si pe ploaie, pe vreme uscata trebuie sa fie intens si minunat

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Dalia

• Roza
Re: Felicite Parmentier
« Reply #1 on: June 02, 2013, 07:41:51 AM »

Superb! Eu l-am ratat. Am avut ocazia sa-l iau de a Maria sau de la Lottum. Am ales prima varianta, insa, mai apoi, nu a putut fi confirmat, si n-am mai putut sa-l adaug la olandez fiindca deja fusese lansata comanda. Sper sa am mai mult noroc pe viitor. E un trandafir care merita un loc in gradina.

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #2 on: June 02, 2013, 05:12:58 PM »

Superb, are o culoare delicata, dar nu e deloc sters!

Rodica Stacescu

• Guest
« Reply #3 on: May 04, 2014, 06:47:40 PM »

Parfumul ar trebui sa fie strong, dupa cum spun mai multe surse, iar portul arcuit. Cam cat a crescut de cand il ai?  E unul din trandafirii Alba de talie medie. Imi place mult floarea, e delicata.

claude

• Roza
« Reply #4 on: May 04, 2014, 07:38:15 PM »

A crescut foarte mult, are multi lastari si a ajuns la circa 170 cm inaltime si asta la soar 2 ani! Da, lastarii se curbeaza, eu anul trecut cand a inflorit am legat unii lastari de un tutore ca avea multe flori si era imprastiat cu totul pe jos. Acum i-am desfacut si iar e pe jos pentru ca re multi lastari cu boboci...oi sa vad pe urma dac ail mai leg sau nu, ca e dificil accesul le el

Rodica Stacescu

• Guest
« Reply #5 on: May 04, 2014, 08:36:08 PM »

Interesant, zici ca se arcuieste sub greutatea florilor, deci are nevoie de spatiu liber in jur.

claude

• Roza
« Reply #6 on: May 04, 2014, 09:33:44 PM »

Da, iar al meu e la 1 m distanta de un Abraham Darby, oi vedea ce iese  ::)  Evident ca m-am uitat si eu la dimensiuni pe diverse site-uri, era dat cu o latime cam de 90 cm, deci... ;D

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #7 on: May 06, 2014, 07:16:35 AM »

Dupa cum a lansat si al meu niste lungarete anul trecut, e clar un trandafir care are nevoie de spatiu. Parfumul e minunat, puternic dar fin, iar floarea,d a, si mie imi place enorm in faza aia semideschisa, e grozava!
Pages: [1]   Go Up