gradinuta zamfirei

Started by zamfira, June 07, 2013, 11:34:28 AM

Previous topic - Next topic

Mihai

Ha???
Deja ai boboci la bujori?
Acum?

claude

Si eu am boboci la unii bujori dar sunt inca mititei cat boaba de piper, nu asa niste grasani ca ai Zamfirei   +hypno
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sandaveturia

Ai mei abia isi ridica lastarii din pamant...

zamfira

Este un bujor lemnos (arbustiv), de aceea e asa avansat. Ceilalti, ierbosi, tot asa au bobocii, cat bobul de piper. Dar ma surprinde asa o bogatie, am numarat peste 50 de boboci.

Carina

Oooo, va fi o adevarata nebunie cand va inflori  :o
Nu stiu ce program ai, dar clar trebuie sa-ti faci drum la gradina in perioada aceea. Ar fi pacat sa-l ratezi

Si mai vroiam sa spun ca imi place foarte mult stancaria ta. Arata asa de natural, ca m-am apucat sa ma uit dupa soparle intinse la soare pe pietre  ;D

zamfira

Quote from: Mihai on April 06, 2014, 09:54:04 AM
Ha???
Deja ai boboci la bujori?
Acum?
Mai de mirare este ca vad boboci la trandafiri. Necunoscutul meu trandafir roz (ma rog, unul dintre ei) se grabeste la inflorit.

zamfira

Quote from: Carina on April 06, 2014, 01:24:52 PM
Oooo, va fi o adevarata nebunie cand va inflori  :o
Nu stiu ce program ai, dar clar trebuie sa-ti faci drum la gradina in perioada aceea. Ar fi pacat sa-l ratezi

Si mai vroiam sa spun ca imi place foarte mult stancaria ta. Arata asa de natural, ca m-am apucat sa ma uit dupa soparle intinse la soare pe pietre  ;D
Multumesc, Carina! Cred că şopârlele fug numai de frica mâţelor din vecini, care mai dau târcoale şi se plimbă printre flori. Au linişte destulă.

claude

Quote from: zamfira on April 06, 2014, 03:18:08 PM
Mai de mirare este ca vad boboci la trandafiri. Necunoscutul meu trandafir roz (ma rog, unul dintre ei) se grabeste la inflorit.


+hypno +hypno +hypno Ai de capul meu!
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

La soare...

einsteinitza

Cat e de frumos! Si necunoscutul tau roz, e interesant ce timpuriu este! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Es, este trandafirul despre care am mai vorbit: http://zamfiiara.sunphoto.ro/trandafir_necunoscut_2
Anul trecut a inflorit la jumatatea lunii mai.
Se vede cum anul trecut nu stiam sa il conduc la orizontala. Nici acum nu stiu sa il tai corect, ma gandesc ce o sa fac mai departe cu el. Pe perete se vede acel panou tip grilaj: as vrea ca trandafirul sa fie in acelasi timp pe panou, dar si cu ramuri orizontale. Nu cred ca se poate. Aceeasi problemă o am şi cu Rosa foetida persiana.
Acestea sunt fotografii de anul trecut: http://zamfiiara.sunphoto.ro/Rosa_foetida_persiana

claude

Daca ai pune grilajul invers, adica pe orizontala? Atunci poti sa-i dai o inclinatie, chiar daca nu e la orizontala, ajunge si la 45 de grade. Sigur, in felul asta nu va urca pana sus pe zid dar....
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabriela jalba

E rai !!!!! Ce-s florile alea albastre?Zi-mi d ai tarhonul , sa stiu de fac pachetel si cu semintele de hatmatuchi, sau pun un plic numai cu seminte.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Multumesc frumos! A rasarit tarhonul!
Florile albastre...cred ca spuneti de aubrieta.

zamfira

Quote from: claude on April 06, 2014, 06:13:32 PM
Daca ai pune grilajul invers, adica pe orizontala?
Claude, daca intri pe link-ul pentru sunphoto cu Rosa foetida p., acolo se vede ca nu am loc, panourile sunt intre ferestre...Ma tot gandesc la o solutie. Cum era acel S in jurul unui stalp?

claude

Chiar ma intrebam daca ai spatiu, cand am deschis poza cu foetida   nu m-am uitat la distanta si ideea cu culcatul grilajului mi-a venit dup-aia! Cu S-urile...depinde de flexibilitatea lastarilor, din poze mi se par de-aia mai tepeni...poti incerca s'uri si pe panou, oricum, e mai usor cred decat in jurul unui stalp!
Nu mai tin minte, asta roz remonteaza? Are parfum? Daca da, o sa vreau dupa inflorire un butas! Si de la Persian Yellow, evident, ca sunt nerusinata  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

zamfira

Ce vorbesti, Claude?
Sa stii ca, la prima tentativa, am trimis din amandoi. Probabil au sucombat. Eu, daca stau sa numar nu am multe variante de trandafiri, cand trimit, trimit din toti, la noroc. Cel roz se prinde foarte usor. N-am fost niciodata aproape de el cand a inflorit. L-am vazut numai in poze trimise de vecina. Nu stiu nici daca miroase. Poate am noroc sa se deschida macar un boboc acum , cat stau. De inflorit infloreste o data. Am scris pe undeva istoria lui la mine in gradina. Poate o gasesc.
Uite aici, pe la jumatatea paginii: http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2929.50
Poate nu se intelege clar: Stiam in oras mai demult un trandafir urias, urcat pe o casa. Mergeam in fiecare primavara cu sotul meu special sa-l vedem. Dar trandafirul era undeva in curte, nu l-am vazut decat de la cativa metri buni. Deodata, intr-o primavara...unde-i trandafirul? A disparut cu totul. Ce s-a intamplat, ce s-a intamplat? Sotul meu pleaca in cercetare. Afla ca, de ceva timp, casa are un alt proprietar si ca acesta a taiat trandafirul "ca era prea mare". "Cum l-a taiat? intreb. Du-te si intreaba, poate mai exista macar butucul, radacina in pamant, ceva". Se duce sotul meu, o asteapta pe proprietara, cere sa-l lase sa studieze locul. Da, mai era butucul in pamant. Imi spune la telefon: mai este butucul! Cere-i-l sa ti-l dea! Nu vrea sa-mi dea decat jumatate! Cum jumatate? Zice sa-l scot din pamant si sa-l tai cu un fierastrau in doua! Scoate-l! Taie-l! Si daca e mort deja? Incercam.
Si asa, dupa manevrele respective, ne-am ales cu jumatate din acel trandafir. Pe cealalta jumatate sotul meu s-a oferit sa o replanteze. "Nu e nevoie" a spus proprietara. Rezemati-l de perete, il pun eu mai tarziu."
A stat acolo pana s-a uscat. Nu l-a mai plantat nicodata. Pe cel luat de noi am reusit sa-l resuscitam, acum si-a revenit.   

R. foetida iti trimit cu radacina, o sa ma adresez la sursa, adica la neamuri.

claude

Din toti butasii pe care i-ai trimis atunci, manunchi, am 6 care s-au prins, ceilalti au sucombat! Habar n-am daca asta roz e printre ei, ca atunci cand i-am plantat am amestecat etichetele puse de tine asa ca habar n-am care cine e  :D  Da' cand or inflori ma lamuresti tu  ;)  Eu cu pusul la inradacinat toamna am mai mult esecuri, cel mai bine imi reusesc inradacinarile de vara, nu stiu de ce  ???
Cred ca cei care s-au prins sunt majoritatea din cei cat un chibrit (au frunzulite foarte mici) , ceea ce ma face fericita  :x
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu inteleg ce vrei cu grilajele? Sunt frumoase asa! Vad ca galbenul imbraca frumos, poti sa il lasi sa. Se ininda de pe grilaj mai departe, prin ramuri de anul doi. Sa mearga deasupra si dedesubtul geamului.
Cel roz era prea vertical, fa prelungiri la principale pe carel duci apoi pe grilaj in z,   Pe etaje de varsta. Daca nu intelegi iti detaliez maine! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira


einsteinitza

Scuze, eram franta!
Cel roz, urcatorul. Vad ca e ceva mai departe de suport, trebuie dus mai bine pana la el. Adica, eu as pastra cateva principale, vreo patru, pe care sa le duc spre grilaj ,evantai. Un evantai larg, care sa ajunga sa aiba si o verticala in stanga, asa cum era la inceput. Deci sa desfaci razele pe marimea unui sfert de cerc, incepand de la baza grilajului , reprezentand latura de jos a sfertului pana la stanga vertical, reprezentand latura de sus a sfertului. Secundarele, bineinteles doua trei pe ramura, le duci in sens invers, la fel, evantai. Nu le tai varfurile, le dirijezi pe deasupra si pe dedesubtul gemului, daca se lungeste. Daca unele ramuri nu ajung la grilaj, din cele selectate, le lungesti folosind ultima secundara de pe ramura, cea in varf,si tai varful ramas al principalei pe care o lungesti.
La cel galben nu as taia nimic cu anii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Buun, am iar acces la internet, si putin timp de scris!
Zilele astea am dat o tura prin tara, si m-am oprit si in gradina asta, ca nu e gradinuta! E un spectacol!
De cum intri peoarta, o poarta din aia mare, de nu prea vezi ce-i dincolo, ajungi in vis! Totul e gandit cu cap, fiecare planta dirijata in asa fel incat sa si incante dar sa nu deranjeze. O explozie de texturi si culori. Ce vedeam in poze e nimic! Nu va spunc at ed e frumos si cu gust! Terasa micuta dar perfecta, cu cateva obiecte vechid e colectie pe o polita, cu o soba de colt asa cum ii sade bine unei gospodine, cu plita si cuptor, veche, veche dar incantatoare, din cahle crem cu lucratura!
Alaturi, la casa veche un solar cu rosii mari si frumoase-bunicutz, ai fi fost mandru de ele!- asa cum erau si ei.si asa,c a sa imi cada mie si mai bine, in casa, un cuptor de paine unde, pana nu demult ,se coceau cate 14 paini, si care era plasat destept, sub scara holului sa incalzeasca si acolo! Ce mai, sa tot traiesti!
In casa, o casa traditionala din zona, renovata, ne-au primit pozele vechi de familie, frumos aranjate grupat pe un perete, si o masa cu farfurii pe care voiam sa le iau cu mine acasa! Desi am spus ca stam doar la cafea, ne-au primit inclusiv cu o prajitura facuta dec asa, decorata cu o viorea din gradina...
Nu am facut poze, fiindca ploua, si ma entuziasmam la fiecare zona, dar o rog pe Zamfira sa mai puna poze, eu cel putin am avut ce admira si ce invata din gradina ei!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Un buchet pentru voi.  :)

flordel


zamfira

Fotografii recente...