Pages: 1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Sisteme de irigatii...proprii!  (Read 22341 times)
mihail
Guest
« Reply #25 on: June 11, 2009, 01:08:24 PM »

Don Gomezz,hai sa-ti spun un secret.Tot timpul,cind fac ceva ,de cind te cunosc,ma gindesc ce-ai fi facut in locul meu.Incerc sa ma cenzurez,sa ma monitorizez.Nu are rost sa unble cu gauri mai mari sau mai mici cind un picurator costa cit un pahar de apa minerala.E aiurea.
Apoi,furtunul banda este atit de ieftin,incit,zau ca nu merita sa umbli cu reciclarea.Furtunul banda se gaseste de vinzare cu gauri la diferite distante:10,20 30 cm,etc.Mie,cei din MATCA,mi-au recomandat sa-l cumpar pe cel cu gauri la 10cm,asta chiar daca plantele le-am plantat la 30.Cica asa se iriga mult mai bine,iar cantitatea de apa consumata in pus este nesemnificativa.Am verificat,chiar in gradina mea,asa este.
Teava din plastic cu destinatie electrica are anumiti parametri,se face la Iasi,nu e de presiune.PEHD-ul pleca de la 6 bari.Nu are pori,din constructie.
Secretul doi,Corina mi-a spus ca a dat multe mii de euro.I-am descoperit si ceva hibe la instalatia ei.MARUNTE.Incerc sa fac acelasi lucru,sa o bat ,dar cu niste preturi infime.De sapat ,am sapat eu santurile,mai am doua sau trei,in rest gindirea,manopera ,totul facut de mine.
Sotia,care este inginer in instalatii,sa ramina la planseta.
Am apelat si la celalt "mentor al meu" dar mi-a trintit-o ca sotul s-a ocupat de tot.
Nu stie.
Deci,de acolo nu capat informatii.
Am gasit furnizorii de programatoare,dar si de electrovalve.Am inteles principiile...cum se face.
De exemplu ,picuratoarele nu se monteaza pe pompa ci pe hidrofor,altfel nu se deschid.Eu am bagat 5-6 atmosfere in ele si mi-au ris in nas.
Nici macar nu au sarit.
Martea viitoare imi mai fac o fintina.
Sint foarte autocritic,ai dreptate nu dorm noptile si de asta.
(in principal studiez "valurile",fie ca vreau sau nu...nu-i dupa mine).
Pina nu sint multumit de solutia gasita,pina nu o retusez de mai multe ori,nu am liniste.Sint un gica-frina,vesnic nemultumi de el.

Acestea sint picuratoarele de 2l/h,fabricate in Grecia,sint foarte bune si ieftine.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #26 on: June 11, 2009, 04:11:19 PM »

mihail, ma coplesesti  Smiley
ce spuneam eu legat de cestiunea asta, e motivat de reciclare, nu de eficienta.
da, ca veni vorba, de ce nu deschizi un topic pe tema asta? daca ai studiat problema atit de serios incit poti sa deosebesti abordari diferite in conceperea unui lant de irigare, ai putea lamuri o multime de lume interesata de asta. nu spun sa dai solutii, ca aici poate e riscant sa iti asumi o responsabilitate pe ne-ve, ci sa explici principiile si "hopurile" unor astfel de instalatii, unora care abia acu se gidesc daca si de ce. eu, spre exemplu, as avea cel putin o duzina de intrebari legate de treaba asta, aia cu costurile fiind abia a 13-a.

sicamin
Roza

Timisoara

« Reply #27 on: June 11, 2009, 06:46:25 PM »

Eu  am facut santulete si asa ud acum ,dar pentru la anul ma gandesc si eu la o instalatie ca a ta Mihail.
Uite ce ardei am deja  ;
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P6110230.jpg
dar nu am decat vreo 20 fire.

Mosu Tuti
Crin

Iacobeni

« Reply #28 on: June 11, 2009, 07:47:07 PM »

Buna seara. Draga Mihail, am inteles, eu nu am decat 8 straturi de 1,20 m x 2 m. Pe 4 din ele am pus legumele pe lungime si pe restul pe latime. Pe mine ma intereseaza cateva tronsoane de 2 m - 2,5 m si multe coturi si T - uri. Cunt convins ca se mai pot complecta prin autodotare, dar nu cred ca merita sa cumpar T - uri de metal ptr. PEXAL. Intrebarea mea este daca se gasesc T - uri, coturi si robineti de plastic. Acum, cand iti scriam, mi-a venit ideea de a face T - uri dintr-o teava de plastic ptr. apa rece. Eu am muncit mult sub vechiul regim si m-am obisnuit sa fac din r . . . .  bici si sa mai si trosneasca. Pentru bucatica mea de gradina nici nu merita.
Draga Gomez99, eu incerc sa supravietuiesc si din cauza asta muncesc. Am Drujba dar tai scandura si drugarii cu fierastraul, pentru a face miscare. M-am apucat sa bat magazinele sa vad ce gasesc pentru bricolaj. Aici la mine, in varful muntelui si in varful hartii nu prea gasesc nimic. Voi vorbiti de Bricostore, eu nici nu stiu unde este in Sv. asa ceva. Va multumesc pentru sfaturi si ajutor. Mihai, invata-ma cum sa postez si eu fotografii pe Site. Multumesc mult. Mosu Tuti.     
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #29 on: June 11, 2009, 07:53:11 PM »

Cred ca ideile lui Gomez merg bine la ce vrei tu sa faci, neavand nici o suprafata mare. MT, bine ca ai calculator si internet, cu astea ai si inforatie si maini si capete sa te ajute. Grin
Aici lumea sare mereu in ajutor si are si informatii de calitate, chiar multe.

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #30 on: June 11, 2009, 07:54:42 PM »

muntele e frumos, da ca orice zona retrasa, mai are si frustrarile lui.
brico in suceava e aici http://www.bricostore.ro/pagina-magazine/id_locatie-10/id_magazin-712#detaliu - da e pe bani Smiley
lumea stringe una-alta si se doteaza - numa sa te gindesti ca iti va trebui odata Smiley
deocamdata sa tragem pe mihail sa ne impartasesca din gaselnitele lui Smiley porma vedem cum o scoatem la capat.

myosotis
Roza

« Reply #31 on: June 12, 2009, 07:35:11 AM »

.............. Pe mine ma intereseaza cateva tronsoane de 2 m - 2,5 m si multe coturi si T - uri. Cunt convins ca se mai pot complecta prin autodotare, dar nu cred ca merita sa cumpar T - uri de metal ptr. PEXAL. Intrebarea mea este daca se gasesc T - uri, coturi si robineti .....
2............. Aici la mine, in varful muntelui si in varful hartii nu prea gasesc nimic. Voi vorbiti de Bricostore, eu nici nu stiu unde este in Sv. asa ceva. Va multumesc pentru sfaturi si ajutor.
3...... invata-ma cum sa postez si eu fotografii ...     

1 - parerea mea - intra pe acest link http://www.iriga.ro/  citeste, si cumpara o rola de 100m de tub de picurare + fitingurile necesare. Poti suna la telefon si sa le explici despre ce este vorba. Sau poti trimite o schita daca ai posibilitatea (scaner, sau fax) Pretul tubului de picurare este 0,79/m.
Banda de picurare, pe care cred ca a cumparat-o Mihail, de la Matca (SC MARCOSER SA -  http://www.marcoser.ro) este mai ieftina, dar si mai putin trainica. La Matca se vinde numai in role de la 400, 1000m in sus, ceea ce tie nu ti-e de folos.
2.Cei despre care vorbesc (...iriga.ro si MARCOSER) trimit comanda fie prin posta romana, fie cu curierat rapid.
3.Daca cauti pe forum vei gasi o sectiune despre albume, link-uri si trimiterea pozelor.

mihail
Guest
« Reply #32 on: June 12, 2009, 04:44:18 PM »

Stau prost cu curentul,n-am avut citeva ore,voi reveni deseara.Myo are dreptate.Intr-adevar eu de acolo cumpar(marcoser) dar o viata am lucrat in domeniu si pot cumpara si un metru.Sic!
De aceea tot te intreb ce lungime ai nevoie ,iar apoi cite lungimi.
Eu stiu ce vorbesc,nu te trimit nicaieri.Iti spun cum sa si faci distribuitorul.Simplu,eficient si cu bani putini.Va iesi trainic si te va tine mult.Oricum adresele indicate de colega noastra nu sint chiar cele mai bune.
Revenind,legumele se planteaza pe linie,o singura linie,daca iti incarci instalatia cu teuri si coturi,vei pierde foarte mult din presiune.Exista un tabel cu valorile presiunilor ce se pierd datorita fitingurilor.Daca doresti,ti-l pun la dispozitie.De la o teava orizontala,"pleca toate furtunurile banda.Acea teava fiind defapt distribuitorul.Banda avind,exact lungimea unui rind.Ai 10 rinduri de legume,firesc vei avea 10 "lungimi" de furtun banda.Distanta teoretica intre rindurile de legume,ar trebui sa fie de 70 cm.
Astept informatii complete de la tine,imi cer scuze.
(Comunica-mi numarul de telefon fix,pePM...si te sun eu,ca sa vorbim pe indelete)

Nota:nici vorba sa discutam despre furtun banda la 8 mii lei vechi metrul.Ti-am promis ieftin si bun.
cara
Moderator

Brasov

« Reply #33 on: June 12, 2009, 06:21:59 PM »

am lipit la topicul deschis mai demult de attila, sper ca nu e bai. mihail?  Roll Eyes

mihail
Guest
« Reply #34 on: June 12, 2009, 06:26:10 PM »

Nu-nu....foarte bine  Smiley.Te rog sterge topikul nou de la "casa si gradina".Multumesc.

-PEHD-ul se imbina cu fitinguri din plastic ,speciale.
-nu are ce cauta pexalul aici.
-chiar daca este mica,de ce sa nu fie eleganta... sa-ti placa.Crede-ma se poate cu bani putini.Important este sa gasesti sursa corecta.
Uite ,eu tot am cumparat produse Gardena,scumpe rau.In Grecia,aia foloseau de ale lor,Gardenia nici vorba sa existe.Ei au reinventat sistemele de irigatii,la aceeasi calitate dar la preturi mititele.
De exemplu,ei sint singurii care aduc in romanica robinete din plastic/pvc...sau ce-o fi....la un pret modest:70-80 mii lei vechi,cu fiul de 32...au si alte fiuri,mai mici.
Dar si mini-aspersoare,care se monteaza pe PEHD si costa in jur de 30 mii bucata,avind o raza de 3-4 metri patrati.
gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #35 on: June 12, 2009, 06:59:34 PM »

stai asa, ca nu toata lumea a studiat treaba inginereste. hai sa o luam pe bucati.
PEHD e teava de polietilena de instalatii? aia gri?
fitingurile PEHD se infileteaza sau se lipesc cu aer cald?
exista robineti de trecere PEHD sau se adapteaza?
ce presiune ai tu acum in instalatie?
de ce zici ca pompa nu iti deschide picuratoarele?
cum stai cu filtrele de impuritati cite unde?
ai pus decantor?
nu poti face alimentarea sistemului prin cadere?

mihail
Guest
« Reply #36 on: June 12, 2009, 10:45:01 PM »

-nu,e aia neagra,se vinde la metru si are niste dungute pe ea.O vezi in poza de la mine cu lavandula.
-fitingurile au niste mufe ,care se desfac,se introduce teava in interior,apoi se "aduce" inelul de etansare alb,dupa care se infileteaza "piulitza" (http://www.valrom.ro/index.php?page=produse&category=11 )
-cei de la Eurodrip au si robinete din plastic,le gasesti pe site-ul lor,nu sint scumpe,functioneaza foarte bine.
-depinde,pleaca de la 6 si ajung pe la 2.7.Asta pe circuitul de la pompa submersibila.Un Tricomserv PS 58,pe care o folosesc la adincimea de 7-8 metri.( mai am si un Tricomserv PS 30,dar si o pompa buna de drenaj,puternica si cu tocator)
-nu stiu,eu am incercat,aia de la Eurodrip( www.eurodripromania.ro) s-au tavalit pe jos de ris,deoarece ,dealerul m-a pus din nestiinta,sa le montez invers  Grin.Teoretic ar fi trebuit sa sara.Nu au sarit,dar nici nu s-au deschis.sint programate sa lucreze intre 1 si 2 bari.De aceea le-am montat pe un circuit separat de la hidrofor.Acesta baga presiune in teava,cind presostatul constata umplerea,inchide pompa,iar apa incepe sa curga prin picuratoare.Cind teava incepe sa se goleasca de apa,deci scade presiunea,presostatul deschide iar pompa.Presostatul hidroforului,este reglat sa lucreze intre 1,5 si 3,5-4 bari.(este un Pentax)
-nu am montat filtre,ar trebui unul,dar costa in jur de 600-8oo miilei,vechi.Este aproape identic cu cel de impuritati pe care multi il au montat in casa.Il vezi pe site-ul lui Eurodrip.La mine,nu este necesar,pompa este montata la un metru inaltime de fundul fintinei,iar furtunul banda nu "cere" asa ceva.S-ar putea sa fie nevoie pt. picuratoare,nu stiu.
-decantor nu,de ce ? Cei de la Eurodrip,recomanda numai filtrul de impuritati.
-la picuratoare probabil ca nu,"vor" un bar...poate banda sa mearga.Nu stiu,dar voi incerca miine sau poimiine la un vecin.Nu are o pompa asa cum trebuie si i-am promis ca voi incerca cu o bucata de banda sa vedem daca curge apa prin gaurele.Iti comunic,lasa-ma 2 zile,te rog.
myosotis
Roza

« Reply #37 on: June 12, 2009, 11:43:16 PM »

Sistemul cel mai simplu si mai ieftin este alimentarea prin cadere, cum zice Gomez.  Functioneaza pentru banda. Imi pare rau ca nu am facut poze la vecinii mei. Au un butoi de 400 l cocotat la cca 1,5m. Cei 400l de apa, ajung sa ude o data, 12 randuri de legume, lungi de 25m. Apa ajunge pana la capatul randurilor fara probleme.

mihail
Guest
« Reply #38 on: June 12, 2009, 11:59:46 PM »

Foarte bine,chiar interesant...eu nu stiam,multumesc frumos.
Singura chestie care nu-mi place,nu "se cade" la o gradina ,la care ai pretentii,sa stai cu butoiul spinzurat.Nu da bine deloc.Este inestetic,plantele,florile trebuiesc sa fie piesa centrala.
Parerea mea.
Dar pt. cei care nu se-mpiedica de amanunte de astea marunte,care urmaresc strict productia,atunci poate fi foarte tentant.
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #39 on: March 19, 2010, 09:59:50 PM »

si uite asa nenea Miahita mai inveti ceva , cel putin l-ai pus in practic? Smiley

mihail
Guest
« Reply #40 on: March 19, 2010, 10:44:57 PM »

Adica Mihaita (scris corect) je suis mois ?
Atunci,ihi pt. instalatie de irigatie ,nu pt. butoi,recipient,etc suspendat.
Vezi ca saptamina viitoare vreau multa teava PEHD,fitingurile aferente,etc.Nu am uitat e discountul promis.Iti urc firma pin-la cer. Shocked
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #41 on: March 19, 2010, 11:14:22 PM »

te astept , scuze de tastatura ...

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #42 on: February 02, 2011, 09:15:44 PM »

Ma tot intreb cum sa rezolv o mica problema legata de irigat.
Am o jardiniera mare sub streasina (nu ploua acolo) plina cu trandafiri. In afara ei si pe lateral exista un burlan. Cum sa fac sa aduc niste apa din burlan in jardiniera? Adica cum sa fac practic si exact, ma gandeam la domnii de pe forum care sunt mai tehnici...
Toata vara chiar si cand ploua trebuie sa ud acolo si am un furtun lung si greu (de 1" si lung de 25m) de abia il trag dupa mine, trebuie sa-l aduc din spatele casei pana in fata.

flordel
Roza

Nu va speriati ca nu sunt eu

« Reply #43 on: February 05, 2011, 01:07:10 AM »

S-a mutat discutia in "Irigarea gradinii"! batting eyelashes

ibuzias
Membru

« Reply #44 on: May 24, 2012, 02:49:44 PM »

Eu am lucrat pentru irigatii cu cei de la inttech (www.inttech.ro), si am fost multumit, mai ales ca am fost ajutat la proiectarea retelei.
myosotis
Roza

« Reply #45 on: August 10, 2012, 11:47:17 AM »

Ma intereseaza:
- daca furtunul pentru irigare prin picurare are viata mai lunga decat banda de picurare. Daca eventual a folosit cineva si poate sa-mi spuna cat a tinut ?
- ce-i cu furtunul siliconat ca am gasit de vanzare pe un site care vinde chestii pentru irigat. Numai ca nu aveau nici un fel de explicatii la produsele respective.
- ce-i cu furtunul cu invelis de cupru folosit tot la irigare prin picurare

cristinaf
Roza

« Reply #46 on: August 10, 2012, 12:18:28 PM »

Ma intereseaza:
- daca furtunul pentru irigare prin picurare are viata mai lunga decat banda de picurare. Daca eventual a folosit cineva si poate sa-mi spuna cat a tinut ?
Mult mai mult. Eu am in solarii furtun si are ani si tot e foarte bun, nu se sparge, n-ai probleme. Din pacate la camp am banda si an de an jeles banii aruncati aiurea. Vreau s-o inlocuiesc in timp, diferenta de cost este perfect justificata.
trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #47 on: August 10, 2012, 02:45:46 PM »

Pentru un teren de 500mp cum trebuie gandita irigarea? Nu am nicio viziune asupra acestui capitol foarte important din amenajarea gradinii de legume. Inteleg ca trebuie cat mai putine coturi si fitinguri pt a nu pierde presiunea apei, iar distanta intre randuri sa fie de 0,70m.Si pe urma? Alimentarea cum se face? Care este diametrul furtunurilor ? Cate puturi trebuie sa fac? Multumesc.
myosotis
Roza

« Reply #48 on: August 11, 2012, 09:43:13 AM »

Grin multe puturi  hammer

Unul, cate sa faci ? Daca ai un put iei o pompa de gradina si eventual faci rost de un rezervor si ai rezolvat problema. Reteaua de furtune o faci in functie de culturi. Daca esti pe-alaturi de treburile astea cu agricultura, cum sunt eu, ori dai bani la unii sa-ti faca lucrarea, ori o iei incetisor. In primul an faci treaba fara sistemul de irigatii. Pui ce ai de pus si uzi pe sant. Vezi cum cresc plantele, ce ai de facut cu ele, te obisnuiesti un pic cu lucrarile la legume. Apoi o sa stii cat de cat cum pui furtunele si cate iti trebuie.
Eu am udat ani in sir manual, o mai fac si acum si am 5000 de metri de curte. O dovedesc chiar si pe seceta asta, cu greu e adevarat. Acu e-adevarat ca am un put de 70m care e putin probabil sa sece, deci am apa destula. Si pe de alta arte daca faci gradina in oas te rupe apometrul daca uiti apa deschisa.
Ika te rog spune-mi de unde ai luat furtunul si ce marca a fost, daca mai stii. Am gasit vreo 3 modele pe internet dar la unul singur scria ce grosime are peretele furtunului.

trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #49 on: August 11, 2012, 12:08:44 PM »

Da, sunt incepatoare TOTAL. Sfaturile tale sunt la obiect. Multumesc.
Pages: 1 [2] 3   Go Up
  Print  

Jump to: