trandafiri cat un chibrit

Started by zamfira, August 15, 2013, 01:04:59 PM

Previous topic - Next topic

zamfira

Va propun acest topic cu argumentele frumusetii a doi trandafiri cat se poate de mici. Unul are culoarea portelanului, altul este de un roz delicat. Mi-a atras atentia, la unul dintre ei si, daca as putea spune asa, o eleganta a iesirii din scena, un moment cand floarea ia aspectul unei flori de colt.
Aveti astfel de trandafiri? Care sunt motivele pentru care le-ati facut loc in gradina voastra?

http://zamfiiara.sunphoto.ro/trandafir_cat_un_chibrit
http://zamfiiara.sunphoto.ro/un_al_trandafir_cat_un_chibrit

LadyBug

Au disparut albumele, cat de mici sunt florile?

zamfira

Imi cer scuze. Postez acum fotografii.

einsteinitza

E foarte delicat trandafirul asta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

 +dns
Quote from: zamfira on May 18, 2014, 01:03:44 PM
Dar cel alb roziu, cu codite lungi ce o fi?

Se face referire la o poza din Gradina Geodeziei pagina 24
Quote from: geodezia on May 18, 2014, 01:17:30 PM
=)) =)) =)) =))

ala alb rozaliu cu multe floricele e nebunul de cecil bruner o frumuste de trandafir


+dns
Quote from: zamfira on May 18, 2014, 01:57:17 PM
Pai scumpi, nu spui nimic? Cecile Brunner care zici tu, mie mi se pare ca e exact trandafirul meu de ziceam ca e cat un chibrit (a doua fotografie la topic, cel cu fisa langa el). Ca asa mi-a picat si mie fisa cand am vazut coditele acelea lungi-lungi si zic, mai frate, asta-i trandafirul meu! Al meu e inca micut, imi placea, dar nu stiam ce tin pe langa gard.
http://zamfiiara.sunphoto.ro/alt_chibrit
Sa ai o dupa amiaza frumoasa, asa cum mi-ai facut-o mie. Mii de multumiri, Geo! Vai, ce bucuroasa-s! +dns +dns

Quote from: einsteinitza on May 18, 2014, 05:16:39 PM



Zamfira, ce bine ca i-ai gasit numele, stiu cum e sa iti doresti sa stii cine e si sa nu afli! Te tot macina gandula sta, cine o fi? Frumos!

Acum eu zic sa ai putina rabdare sa cauti mai adanc. Vezi ca Cecil asta mai are niste sporturi, care seamana bine, am citit acum pe Hmf.unul din ele este Madame Jules ThiBaud, care e putin mai somoniu. Nu stiu de ce, eu imi aduceam aminte ca al tau e putin piersica nu roz curat, dar in poze cand le-am revazut e un roz antic parca. Oricum, voiam de fapt sa zic ca Cecil Brunner asta e o familie, cu caractere asemanatoare, tu cauta sigur si esti singura care isi va da seama exact daca e chiar Cecil sau un sport stiu  ca iti plac detaliile de spre plante, citeste putin la referinte la Cecile Brunner, articolul Heritage Roses in Australian rose journal, numit The many fqces of Cecile Brunner.   Pe de alta parte, uite ca abia acum imi cade fisa! Graham Thomas are o categorie de trandafiri pe care o numeste Poly poms! E primul la care auzisem de ei, si nici nu am cautat sa vad cine sunt de fapt! Pai astia sunt!


Quote from: zamfira on May 18, 2014, 10:35:55 PM
Multumesc mult, Es! Cel usor piersiciu despre care spui era altul, neidentificat inca. Acolo, la topicul 'trandafiri cat un chibrit' am postat si intrebat despre doi trandafiri. Asa este, trebuia sa nu ma grabesc, dar cand l-am vazut la Geo, imediat mi s-a parut cunoscut. Azi, toata ziua am tot cautat informatii si fotografii ale lui Cecile Brunner. Ce nu se potriveste (am citit si pe site-ul lui David Austin si pe altele, este ca se spune ca are o singura inflorire. Al meu, clar, infloreste cel putin de doua ori, iar iarna il prinde cu muguri. Un miros prea puternic nu am simtit. Dar uita-te, te rog, chiar la fotografiile mele de pe sunphoto, cele cu boboci. Seamana foarte mult, la fel florile. Am inteles ca il ai si tu?

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Cecile Brunner e remontant!
Ah, nu stiti voi cum ati deschis cutia Pandorei!  =)) deja sunt si eu in cautari!
Zamfira, daca doresti pune te rog aici cat mai multe poze cu trandafirul doi, mai ales cu buchete, frunzis, cresteri noi.....


Nu te-ai grabit, din contra, ai avut ochi de soim!
Eu nu il am pe CB l-am cumparat dar nu a supravietuit.

cecile Brunner e remontant, fara indoiala. Problema e ca exista si o varianta urcatoare, Cecile Brunner Climbing, care e cu unica inflorire si are ghimpi,  precum si ceva intitulat gresit, Bloomfield Abundance. De fapt, BA e un teahibrid care a disparut si acest trandafir i-a luat locul. Mai multe poze ar putea lamuri cine e de fapt, fiindca exista mici diferente. Este un comentariu interesant la referinte pe hmf, merita citit. Cel de pe site-ul lui Austin e cel urcator, deci neremontant.
Dupa mine trandafirul tau este cel numit in prezent Bloomfield Abundance. Dar tu esti cea in masura sa lamuresti cine e de fapt!


www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Deci, cine crezi ca e pana la urma, tu esti acolo cu el, Cevile Brunner sau Bloomfield Abundance? Ma roade curiozitatea sa ii aflam numele! +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Es, cred ca ai dreptate, am cautat si eu mai ales fotografii si mi se pare ca seamana mult si cu B. Abundance.
Reiau ceva ce am scris in alta parte:
"...Eu am acest trandafir prins dintr-un butas. Trecand printr-o gradina cu trandafiri, tocmai erau facute taierile si era un morman de ramuri rezultate din taiere. Am luat si eu una de deasupra, bineinteles fara sa stiu nici macar de unde provine. Asa ca ma bucur foarte mult ca am descoperit ce ar putea fi. Mie imi place si pentru ca asaza florile parca la distanta egala unele de altele. Este de efect pe un fundal inchis."
Ce am sesizat si eu la al meu - sigur nu se comporta ca un urcator si infloreste pana cade zapada pe el, mai ales daca ii cureti florile trecute. O alta caracteristica ar fi urmatoarea (parca am mai scris asta undeva): in partea de jos este o tufa, de acolo florile parca ies din tufa. Dar se formeaza un nou etaj de muguri cu mult mai sus de tufa, iar ramurile in varful carora se formeaza sunt cumva golase. Cand infloresc si acestea, apare un nou etaj de flori.
In linkul pe care l-ai copiat mai sus (si iti multumesc pentru ajutor) sunt fotografiile de anul trecut. Acum e departe, nu pot sa il observ deocamdata, ramane pentru la vara.
http://zamfiiara.sunphoto.ro/alt_chibrit

einsteinitza

Am sa scriu o postare mai lunga, sper sa nu te superi, dar m-a bucur nespus ca ai descoperit cine este de fapt.
Cautând sa vad ce si cum, după ce l-ai ochit tu, am descoperit informații care mi s-au părut interesante si parca merita sa fie scrise. Sunt din cartile Graham Thomas Rose Book si Peter Beales Classic Roses.
Pot șterge  daca vi se pare prea mult!

Mlle Cecile Brunner
"Fara îndoiala, unul din cei mai incantatori trandafiri, câteodată puțin temperamental, dar capabil de a dărui plăceri de o viata! Un teahibrid cu ramuri subțirimea cu frunze mici, verde închis, oarecum lucioase si ghimpilor putini. " ,"Pe lângă cresterile mici, pline de frunze care apar lateral, fiecare cu câte o floare, apar creșteri noi mai ales vara târziu, creșteri mai lungi care au fiecare in capăt buchete de boboci, nu sub forma de panicul lung, ci tip buchet, cu pana la 12 boboci aprox. Aceste creșteri sunt total fara ghimpilor. Trebuie menționat ca aceste creșteri sunt netede, fara bractee! , si de asemenea faptul ca sepalele sunt scurte si nu se termina cu o frunza lobata in afara bobocului
Florile sunt frumoase, dar miniaturale, in forma clasica de Th, luminoase, un roz oarecum argintiu, puțin mai intens in centru.este in permanenta in floare, si este o bijuterie de trandafir!"

Un trandafir identic, cu foarte mici diferente, este Bloomfield Abundance. Florile oricum sunt identice, ca forma, culoare.

" trandafirul original a fost creat in 1920 din doi Th, deci, indubitabil, un Th cu flori normale. Pe parcurs, un impostor- dar fara îndoiala foarte frumos- s-a agasat numelui, având o foarte mare asemănare cu Cecile Brunner in florile sale miniaturale de portelan.unii susțin ca este un sport al lui reciclează Brunner, dar nu am date sau nu am afplat ca vreuna din variante ar fi suportat vreodată.
BA are aceeași boboci de portelan, floarea deschisă are mijlocul o idee mai deschis ca CB, iar petalele din ultimul rând exterior sunt ceva mai mari. "
"Vara târziu arunca aceleași ramuri lungi cu buchete in vârf, fara frunze, dar care sunt ornata cu câteva bractee! , si formează panicule minunate pe întreaga tufa. Aceste buchete pot conține una pana la trei duzina de boboci pe ele. BA are bobocii cu sepale alungite, cu o frunzulita ascuțita si îngustă la capăt, ceea ce lipsește total la CB. " " sepalele lungi sunt foarte vizibile si cu floarea complet deschisa; la CB sunt mai scurte si cateodata, dar nu mereu, se rasucesc si ating receptaculul.
Tufe mari de CB descrise de cultivatori entuziasti se dovedesc mereu a fi BA. Ambii pot fi inmultiti cu usurinta prin butasi "
" comerciantii au adaugat la confuzia initiala, la inceput cu buna stiinta. BA se inmulteste mai usor, e mai usor de produs, iar CB se cinde mai usor, de aceea multe din confuzii au fost deliberate."
Si minunatele desene ale lui GT, unde se vad diferentele. Deschideti pozele mari, sunt superbe.
Cecile Brunner




Bloomfield Abundance




www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Es, iti multumesc foarte mult pentru efortul de clarificare. Desenele sunt minunate! Am incercat si eu sa tai din fotografii, ca sa gasesc acea frunzulita in varful sepalelor, despre care se spune ca ar fi o caracteristica a lui BA. Frunzulita exista. Totusi, la al meu, sepalele mi se par mai scurte si cumva mai sarace decat cele din desen. Tu ce zici?

zamfira

si inca un crop

zamfira

si o comparatie


Rux

Ce de boboci .....
Apropo din acesta,m-ai dotat?

zamfira

Siiigur. Daca nu s-au prins, se intelege ca pot sa trimit oricui doreste.

Rux

Da...tu crezi ca eu am mai tinut mine unde l-am pus? =))
O sa vad  daca o fi sa-l vad .

einsteinitza

Buun, inteleg ce zici ca BA are frunzele alea mot mult mai vizibile, mai evidente. Poare, insa, dupa  mine, ele spun clar ca nu e Cecile B. , la fel cum o un si bracteele de la buchetele de flori.
Pe de alta parte, al tau cat e de mare? Si asta poate face diferente...tu de fapt ce crezi, ca tu esti acolo cu el, cine crezi ca e?  Oricum e greu sa facu comparatie dupa poze, pot fi inselatoare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

zamfira

Asta vroiam sa spun, ca mi se pare ceva intermediar intre CB si BA. Tu spuneai ca ar fi o intreaga clasa de trandafiri usoor diferiti. Al meu ar intra anul acesta in al treilea an de inflorire.
Asta e problema, ca nu sunt acolo cu el, abia la vara o sa-l studiez mai atent. Multumesc mult pentru ajutor!

einsteinitza

Nu exista altii asemanatori, la novelul asta de asemanare. Ce inaltime are? Fa poze la detalii cand ajungi acolo, chiar daca e scuturat, la tijele florale, tot, stii tu cum e cu determinarile!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

e cecil brunerul de la mine  =)) =)) =)) =))