Sutter's Gold

Started by danionut, May 21, 2013, 04:44:22 PM

Previous topic - Next topic

danionut

Il am in gradina de aprox 6 ani. Pe eticheta scria Sutter's Gold. Insa pana sa se deschida floarea, bobocul nu are influente rosii, ci este galben simplu. Culoarea este splendissima. Nu prea are probleme semnificative cu bolile. De ger nu sufera foarte mult iar parfumul este de intenitate medie de Th.


http://danionut.sunphoto.ro/Sutter_s_Gold

Ps: Va rog sa imi confirmati daca soiul este cel mentionat mai sus.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Seamana mult cu al meu cel galben, care nu stiu cu siguranta  ce anume e

zamfira

Despre unul dintre necunoscuţii mei am crezut mult timp că ar fi Aloha. Acum, am ajuns la concluzia că seamănă mult cu Sutter's Gold. Stiu ca si Carina il are in lista de necunoscuti, ba chiar am retinut ca l-a cumparat cu acest nume. Dupa elementele date pe HMF mi se pare ca al meu are multe in comun: forma bobocilor, numarul de petale, parfumul, faptul ca sepalele sunt reflexe dupa caderea petalelor...

einsteinitza

Suter's gold e galben, nu piersiciu. Chiar daca petalele exterioare sunt piersicii pe margine, senzatia clara e de trandafir galben. O floare galben intens putin rumenit pe margine. Al tau nu pare sa aiba galben deloc. Parerea mea, l-am avut si eu vreo sase ani, l- am dat.
Acelasi lucru despre culoare si in descrierea de pe hmf de la Referinte, "golden yellow"
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro