Pages: [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Gery , ganduri si planuri la gradina!  (Read 2320 times)
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« on: March 05, 2014, 09:21:23 AM »

Cu ce ma muncesc eu acolo, este o casa de vacanta..iarna nu sta nimeni acolo..poate sa stea stratul gol..eu il vreau frumos incepand din mai pana in septembrie:)..am foarte mult loc 1700 mp,pacat ca este la 30 km de orasul unde locuim si avem serviciile, asta e beleaua.. din mai mama mea se muta acolo..si incepem cu gradina de legume..iar eu cu florile..este destul de greu, sa faci naveta cateva zile pe saptamana, sa te imparti intre serviciu si gradina, fie ea si cu flori, ca de legume se ocupa mai mult mama mea...
Deci e cam dificil nu? incerc si eu sa fac multe dar sa vedem cate imi vor reusi..pt ca imi lipseste timpul, of si de multe ori si banii

Nici o problema !!!!!!!!!! S-a notat !!!! Ai flox alb? Eu mi-am cumparat acum un plic de "BRUMARELE" - phlox grandiflora - zice ca-i cu port pitic...Na o sa fac rasaduri , sa vad ce-o iesi.

Buna ziua, scuze ca dau buzna asa!
Eu am sadit seminte de phlox grandiflora drummondii acum 2 saptamani, in rasadnitele pe care le tin in apartament...au germinat neasteptat de repede, acum au cam un centimetru...le-am semanat mai rar, si le-am stropit in faza de samanta cu previcur energy si cu bionat plus ..deci curaj , ca se poate Smiley si la mine este o experienta inedita cu phlox-ul si cu panselutele , acum sa vedem la repicare cum ma descurc!

Multumesc, dar trebuie sa le plantez pe un strat mare de lalele, si de aceea am luat seminte de phlox annual si godetia grandiflora tot anuala..ca sa nu-mi ramana stratul gol, pe timp de vara...deh, phloxul e frumos, dar godetia cred am insamantat-o prea deasa, si acum e o turita

Succes la ele, desi phloxul asta din cate stiu e anual, nu prea merita, mai bine cauti cateva radacini din cel peren.

Poti sa pui si ceva mai inalt in urma lalelelor , fiindca ai nevoie sa acopere frunzele uscate de la lalele, astea se trec repede si raman frunzele urate!

Pai..pe plicuri scrie 35-40 cm  :'(

Si frunzele de lalele au cam 30 40 cm, deci nu le acopera!

Las' ca-i bine !! Se mai chistosesc frunzele . Baiul ii ca-i anual...Eu intre rindurile de lalele pun uneori gladiolesau ochiul boului, gura-leului...dar am sa incerc si cu floxul asta anual

Ce imi mai recomandati sa mai plantez peste lalele? ..stratul are 13 metri lungime  si o latime de jumatate de metru..nu pot sa plantez flori f inalte de exemplu gladiolele pt ca mi-ar trebuii foarte multe , si asa m-a costat 200 si ceva de lei, nu mai stiu exact cat am dat pe bulbii de lalele asta toamna, si cat am mai dat si pe cosurile de plantare ca nu le mai stiu numarul..plus ca fiind inalte nu vor arata bine..pt ca stratul este intre trotuar si intrarea pe poarta...
Eu am considerat sa pun phloxul asta si azalea (godetia)..cu toate ca am in rasadnite si petunii si panselute..bine pe astea vreau sa le plantez in cauciucuri de masina.
Pot sa postez o poza de anul trecut cu o petunie in cauciuc de masina?

Pai vorbeste putin de stratul ala. Ce inaltime max pot avea plantele, ce orientare are, zi si tuc e ai in minte cu el. Deocamdata e un strat care va fi decorativ strict o luna, apoi pauza, apoi iarvreo doua luni, ca anualele nu au viata lunga, mor destul de repede, complet. Trebuie apoi smulse. De toamna pana primavara acolo ai pamant gol!

+hugPai nu te axa pe anuale, in nici un caz, tu deocamdata ai doar in mai, in rest strat gol, si ceea ce vrei acum e sa duci in fiecare an rasaduri de flori sa le plantezi in strat. Munca in plus. Apoi du rasaduri, planteaza, in doua luni se usuca, trebuie scoase. Pune perene rezistente, de vara-toamna, ieftine, luate de pe la vecini. Sunt aproape gratis, le dai acolo ceva la schimb.Pune niste phlox pitic peren, Astre de toamna, sa ai in septembrie, phlox pentru vara, stanjenei normali obisnuiti, kerria, frumoasa si in septembrie cu frunze galbene,,pentru structura pune nistetufe mai inalte, la picioarele lor poti umple de lalele si nu au nevoie de ingrijire-  iasomie, gutui japonez, forsitie, toate sunt tufe fara ingrijire care se tund ori la inceputul verii ori vara tarziu, cand esti acolo. Nu vor apa, nu cor ingrasamant, nimic. Pune cateva tufe de trandafiri rambleri in spatiul ala mare, cu o singura inflorire,sau unii bine alesi cu doua, sa arcuiasca in voie si sa stea de capul lor, cascade de verde si de floare.
Anualele au nevoie de ingrijire, se usuca si trebuie scoase, nu ai nevoie de batai de cap. Poti folosi anualele rustice traditionale, gura leului,c raite, regina nopti, samanta aruncata in strat, infloresc, apoi se scutura singure, dar pana cand fac samanta si le smulgi nu sunt foarte estetice.

Ce imi mai recomandati sa mai plantez peste lalele? ..stratul are 13 metri lungime  si o latime de jumatate de metru..nu pot sa plantez flori f inalte de exemplu gladiolele pt ca mi-ar trebuii foarte multe , si asa m-a costat 200 si ceva de lei, nu mai stiu exact cat am dat pe bulbii de lalele asta toamna, si cat am mai dat si pe cosurile de plantare ca nu le mai stiu numarul..plus ca fiind inalte nu vor arata bine..pt ca stratul este intre trotuar si intrarea pe poarta...
Eu am considerat sa pun phloxul asta si azalea (godetia)..cu toate ca am in rasadnite si petunii si panselute..bine pe astea vreau sa le plantez in cauciucuri de masina.
Pot sa postez o poza de anul trecut cu o petunie in cauciuc de masina?
Eu inteleg ca vrei sa plantezi peste lalele, nu intre lalele  Smiley... m-ar interesa si pe mine acest aspect!

Exact...asta vroiam sa spun Smiley thanks..acum sfatuiti-ma. Cum sa fac? Lalelele , sunt plantate in cosuri, sunt vreo 180 de bulbi , nu mai stiu, deci este un strat plin ochi cu lalele (sotul meu iubeste aceasta floare, asa ca I-am dedicat un strat numai lui), sunt dese, pt ca asa ii plac lui, ca in gradinile din Olanda...soiuri multe ..printre care si Ice cream...dar asa este ..ele vor fi frumoase doar o luna...si nici mix de jardinere nu asa vrea sa plantez

Eu am majoritar trandafiri PESTE lalele.

Nu am doar trandafiri, dar am multi. Dar am si multi crini printre ei, am si stanjenei pitici, am si maghiran,  Wink, ......

Incepand de acum 2 ani, ma chinui sa mi termin de amenajat gradinita cu flori..uite intra pe http://geryloo.sunphoto.ro am postat acolo cateva poze de anul trecut, anul asta o sa fie mai frumos ca se vor vedea "roadele muncii" de anul trecut, dar asa ca o idee pot sa te uiti , acum l-am infiitat (contul) si vrea sa stiu daca am setat bine, in sensul daca poti vedea imaginile

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #1 on: March 05, 2014, 11:35:26 AM »

wow ne-am mutat:) si mi-a mai venit o idee in jurul iasomiei am sa pun un gardut rotund - l-am vazut la Bricostore, si am sa plantez la toamna narcise albe immaculate , fara pic de galben in mijloc, le-am vazut pe net, iar randul dinspre margine zambile roz cyclamen, sunt superbe am si acum cateva in gradinita.
Toate narcisele si zambilele vor fi plantate dese ca sa formeze un covor la baza iasomiei!
Cred ca va fi o feerie de alb imaculat in contrast cu zambilele roz cyclam sau ar merge chiar si cele portocalii, in felul asta mai castigam niste loc in gradina si incantarea ochiului va fi maxima
Ce ziceti?

einsteinitza
Moderator

« Reply #2 on: March 05, 2014, 12:01:11 PM »

Lasa tu garduturile de la Brico, ca sunt scumpe si proaste! Nu cheltui banii! Sigur vei gasi un vecin sa iti faca un gardut de lemn simplu si mult mai rezistent. Uita-te cu rabdare in Gradinile membrilor de aici. Vei gasi multe trucuri si idei, in principiu ce e in magazinele astea garduri, stai, etc, sunt scumpe si slabute. Mai bine va descurcati local.
Iti recomand narcisele normale traditionale salbatice, narcissus poeticus. Chiar daca au galben in mijloc, au avantajul ca au parfuuum, excelent! Si se inmultesc cu repeziciune.

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #3 on: March 05, 2014, 12:34:59 PM »

Ca in orice gradina , si eu le am pe cele traditionale, insa fata mea a primit anul trecut de ziua ei un buchet de narcise albe batute..au fost superbe, mi-au ramas in minte...acum nu mai stiu daca miroseau sau nu, credeam ca sunt raritati dar le-am vazut pe net , chiar in curtea gradinarilor...superbe!
Cu gardutul si vecinii, hm...traiesc experiente inedite cu aceastia, le-am cerut o roaba de mranita si mi-au adus o galeata de balegar proaspat de vaca  rolling on the floor, bine ca pana la urma l-am folosit si pe ala la mocirlit radacinile tradafirilor si pomilor fructiferi pe care I-am plantat, amestecat cu pamant galben..dar asta e..ne descurcam noi intr-un fel sau altul

einsteinitza
Moderator

« Reply #4 on: March 05, 2014, 02:16:17 PM »

Cred ca avea Popgeo in oferta lui de narcise din astea albe simple. Uit-te in josul paginii aici
http://www.totalmush.com/plante/index.php?topic=2979.0

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #5 on: March 05, 2014, 03:24:30 PM »

wow..sunt multe de achizitionat de la popgeo...am gasit si narcisele albe..trebuie sa fac rezervare neaparat...multumesc mult pt indrumare Respect...

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #6 on: March 06, 2014, 07:31:39 AM »

Acolo  poti sa pui un amestec de bulboase la care sa nu mai umbli. Pune si ghiocei,crocusi, viorele,narcise,...
Ce vroiam sa te intreb;intr-o poza, ai un pom cu doua cauciucuri??? pline de flori . Cum ai procedat pentru aspectul ala fain al cauciucurilor??/... daca-s cuciucuri. Imi place cum arata si am si eu un cauciuc pe care pot sa-l hacuiesc, si pe care chiar am unde sa-l pun.

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #7 on: March 06, 2014, 08:33:51 AM »

Da, sunt din cauciucuri de masina, nu le-am facut eu, mi le-a facut un nepot, a intors cauciucul pe dos apoi cu un cutit mare le-a taiat in zig zag, eu doar l-am vopsit..pe fundul cauciucului am pus un strat de pietris si apoi pamant cu mranita...acum mai am un set de patru cauciucuri si voi proceda la fel...
A..inca ceva mi-a adus acum cineva niste filtre mari de aer de  caterpillar, barbatii stiu ce este ala un "cat" , niste masini mari cica, si filtru arata ca un cilindru inconjurat cu sita si pe exterior si pe interior iar la mijloc are filtrul ala de carton, indoit in forma de evantai...e...eu voi scoate filtrul ala, si vor ramane decat sitele ..in interiorul lor voi introduce pietris alb cu gri ,,,un strat alb unul gri..si tot asa..pana il voi umple..ma refer la golul care se formeaza intre cele 2 site...apoi in interior voi baga pamant...si va rezulta o jardinière cilindrica..la vara o sa le fac poze..si le voi atasa in album

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #8 on: March 06, 2014, 09:52:15 AM »

Si  mai am in proiect sa fac si jardiniera purcelus ca cea din imagine:)

* 1384071_708270815868135_677120799_n.jpg (89.4 KB, 960x591 - viewed 155 times.)

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #9 on: March 06, 2014, 10:48:52 AM »

Is nemaipomeniti !!!
  Pune-ti link-ul albumului la subsol (setezi in profil si pui linkul). Acum as vrea sa ma uit iar la cauciucuri, dar nu mai gasesc albumul....

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #10 on: March 06, 2014, 12:21:33 PM »

Hai ca am reusit, eu sunt noua pe forum ..nu prea ma pricep  hammer...cum sa-mi definesc profilul

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #11 on: March 06, 2014, 01:10:52 PM »

Daca nu am fost de fata nu prea stiu cum le-a facut..dar uite ce am gasit pe net ...http://practic-idei.ro/am-facut-jardiniere-din-cauciucuri.html

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #12 on: March 06, 2014, 01:14:12 PM »

Am vazut ca tanti a plantat o hosta..buna idee..azi sau maine trebuie sa -mi vina si mie hosta true blue si gold standard..abia le astept, bine vin impreuna cu bulbii de begonia...le astept si pe ele

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #13 on: March 06, 2014, 07:27:45 PM »

Sarumina pentru link !!! Precis o sa-mi fac. Inca ceva- ce fel de vopsea ai folosit? Ma gindesc sa nu sara de pe cauciuc, sa tina.

einsteinitza
Moderator

« Reply #14 on: March 06, 2014, 07:56:31 PM »

Aveti grija ce puneti acolo! Se usuca mult mai repede ca pamantul normal, nu cred ca hosta aia se va bucura prea tare acolo. Puneti plante iubitoare de uscaciune, levanticaq, aromatice mediteraneene...

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #15 on: March 07, 2014, 07:40:25 AM »

Eu vreau sa pun niste "iarba" cu flori de cimp muulte, care sa nu intre sub biciul motocositoarei si poate ceva anual...ochiul boului,...

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #16 on: March 07, 2014, 08:08:12 AM »

Gabriela eu le-am vopsit cu var lavabil ca zugraveam dormitorul si-mi era la indemana..dar anul asta ...imi cumpar vopsea alba si rosu..ca sa fac rozul pt purcelusi..si cred ca o sa le vopsesc si pe ele cu vopsea...varul lavabil ai vazut si in poza se cam stropeste cu pamant cand ploua
In legatura cu hosta...da ..nu m-am gandit..asa este in jardinièra de cauciuc se cam duce repede apa...iar hostei ii trebuie apa si umbra..

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #17 on: March 07, 2014, 08:41:30 AM »

Fetelor... am nevoie de un sfat..vad ca la panselute le da al doilea rand de frunzulite..credeti ca e bine sa le plantez direct in jardinieara aia din bidon de 5 litri (model purcelus) sau e musai sa le plantez in ghivece mici alea de 9x9 si apoi la loc definitive ?

einsteinitza
Moderator

« Reply #18 on: March 07, 2014, 09:48:01 AM »

In jardiniera, sau in pahare si le plantezi apoi in pamant la gradina.

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #19 on: March 07, 2014, 10:46:59 AM »

Si daca nu vreau sa le plantez in gradina?...adica vreau sa le las definitiv in jardinière..se poate?

einsteinitza
Moderator

« Reply #20 on: March 07, 2014, 10:57:15 AM »

Din experienta mea vreau sa iti recomand un lucru. Cat mai putine vase cu flori!
Am fost ani buni gradinar de weekend, veneam doar la sfarsitul saptamanii la gradina. Aveam de toate in ghivece, jardiniere, etc, leandri, camelii, petunii, muscate. Imi pierdeam o gramada de timp cu ele, mai aveam si plantele de gradina de ingrijit si udat. In timp ce acelea din pamantul gradinii se descurcau cam singurele pana veneam, cele din ghivece si jardiniere sufereau. Si erau mancatoare de timp. Vine primavara, trebuie curatate frunzele, taiati pomii, trandafirii, glicina. Apoi sapat la toate si pus ingrasamant. Nici nu ai lasat manusile bine ca trebuie tunse tufele care au inflorit in primavara devreme. Apoi prima cosire la iarba. Apoi curatatul primului val la trandafiri si taiatul tufelor care se taie vara. Pus urmatoarea serie de ingrasamant la toata gradina. Iar cosit! Incepe si culesul in paralel, capsuni, visine, cirese, trandafiri, etc, si valorificarea lor. Daca ai si o gradinuta de legume, esti copt. Iti vine sa arunci ghivecele pe geam ca si asa nu arata grozav. hammer
Apoi apare problema pastrariie sezonul rece, ca doar nu te-ai chinuit cu rasaduri sa le arunci in toamna! Si cara frate, cara , si gaseste-le loc. intre timp mai faci conserve, mai sapi pentru gradinuta de legume sa o pregatesti de iernat....
Pe de alta parte, panselutele se naturalizeaza, eu am si acuma cateva pe care le-am pus in gradina cu multi ani in urma, cumparate de la piata. Apar devreme si infloresc la fel de devreme,c a si primulele.

Dar asta e doar parerea mea, ghivece si jardiniere doar cand locuiesti acolo definitiv.

gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #21 on: March 07, 2014, 11:25:01 AM »

Multumesc mult de sfat...in aceeasi oala sunt eu, gradinarit de weekend, noroc ca o am pe mama, inseamna ca trebuie sa-mi definesc un strat permanent pt panselute..hm..sa mai defrisez niscaiva loc

einsteinitza
Moderator

« Reply #22 on: March 07, 2014, 02:14:41 PM »

Nu neaparat, poti pune la baza unui copac, la picioarele unei tufe....nu au nevoie de strat, cand tufa e urata si fara frunze vei avea panselute colorate!

Radu
Roza

« Reply #23 on: March 08, 2014, 06:58:05 AM »

Si  mai am in proiect sa fac si jardiniera purcelus ca cea din imagine:)

A, NU!
Asta nu se poate!

Sunt colosali, geniali, superbi de nostimi !

Trebuie neaparat să le fac şi eu fetelor mele.  You Rock You Rock You Rock You Rock You Rock You Rock
gery_loo
Ghiocel
*

« Reply #24 on: March 08, 2014, 08:11:45 AM »

Radu, eu am inceput deja  decupajul, acum trebuie sa-mi iau vopseaua..ies superbi Smiley

Pages: [1] 2   Go Up
  Print  

Jump to: