Castraveti

(1/48) > >>

atila:
Puteti sa imi spuneti cum se face ciupirea castravetilor? Am auzit despre metoda ca sporeste semnificativ productia de castraveti, dar din "mila" nu am facut asta...

penelopa:
Da, Atila. Neaparat trebuiesc "ciupiti". Este foarte important  pentru productie.
Cand plantele au format  4-5 frunze,  li se rupe varful. De la baza plantei vor creste  noi lastari pe care se vor forma  flori femeiesti care vor produce castravetii. Cand si acesti lastari ajung cu 5-6 frunze se ciupesc,  repetand operatia si la lastarii de ordinul 3.
Nu-ti fie teama si nici mila. Eu am aplicat "tehnologia" ciupitului si a fost foarte bine.
Tot important la castraveti este si musuroitul.
Dupa rasarire,  se spune ca e bine sa lasi 2 plante la  cuib (eu las totusi  3-4 plante),  pana ce vrejii  sa acopere pamantul, se fac 2 prasile cu atentie sa nu fie vatamate radacinile si dupa prasila a 2-a ,  se musuroiesc.
Eu ii ridic pe araci si ii musuroiesc dupa primul ciupit.
Se mai spune ca si ingrasarea suplimentara este importanta. Prima se face la 10-15 zile de la rasarire iar a 2-a la 15-20 zile de la prima.
Eu nu i-am ingrasat niciodata. Si-am avut castraveti frumosi. Am ramas fara castraveti (anul trecut) cand,  nu stiu de ce,  plantele se uscau pe araci. Cred ca a fost un atac  puternic de mana.

gabriela jalba:
n-am practicat niciodata chestia cu ciupitullldar omul cit traieste ,invata!!!!(am s-o trec la maxima zilei!!). Am expediat acasa un mesaj urgent cu indicatiile tale,Pene!!

larisa:
castravetii mei sunt tocmai la 4-5 frunze ,am sa-i ciupesc si eu ,chiar nu auzisem de asa ceva.,de ridicat pe araci stiam

gabriela jalba:
Dar pe aia cu rupt prima floare ( poate si-a doua....IONUT!!!! sari cu informatia exacta !!!!! ) , o stiti?

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page