Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

pai si scara de urcat in pod e din lemn si nu-i pergola si nici stelaj sau schela

stefana

Daca-i zice pergola mai mica, cred ca se poate sa aibe dreptate si Costi. Am citit eu in DEX, nu ca am vreuna in balcon :D.

gentiana

[pergolele au anumite taieturi
un stalp vertical prins de 2 grinzi mai mici si imbinarile sunt speciale
alea-s decorative
nimeni nu pune castravetii pe pergole.implica mult material si manopera

penelopa

Fraţilor, nu vă certaţi că io n-am de gând să produc castraveţi pentru vânzare.  :D
Pergolă sau nu, eu tot pe beţe îi pun. Nu-mi place ideea de folie, de solar etc. în grădină. V-am mai spus că mie îmi place cât mai aproape de mama natură. ;)
Da' am o întrebare la Costi: ce fel de "resturi vegetale" îngropi  în bilonul de castraveţi? Şi când? .......... înainte de a pune seminţele/răsadurile de castraveţi sau în timpul vegetaţiei?

gentiana

[resturi in putrefactie? nu cred ca e bine,toamna tarziu poate,dar cand e sa pui castraveti..........io n-am  facut
Nu ne certam,Pene ,nici macar nu ne contrazicem,dezbatem!

costieanuconstantin

ingrop resturile vegetale  in momentul cand fac bilonul , la o adancime de 35-40 cm , eu pun rasaduri , la noi e timpul mai rece. resturile vegetale ingropate - in sant ,nu  sub bilon  , iar planta o plantez la un sfert din inaltimea bilonului de jos in sus- prin descompunere produc si un pic de caldura  , eu irig prin santz ,din abundenta la 2-3 zile, si o data la 10 zile ,pe la 3-4 dimineata cu aspersia 1/2 ora

gentiana


gentiana


penelopa

Quote from: gentiana on March 23, 2010, 09:17:58 AM
biloane=movile?
Da, un fel de movilă luuuungă, cât brazda. :)

gentiana

aha
n-am stiut ca asa le zice
io movile le zic

penelopa

Interesant, castravetele tău, Es!  :)
Ce lungime avea ?

gentiana

lasa ca si eu cand am pus prima data castraveti si dovlecei i-am pandit mai rau ca pe sfintele moaste
cand primele flori n-au rodit eram disperata
asa ca te inteleg perfect

sicamin

Eu am avut anul trecut castraveti urcati pe sarma  :D . La capatul randurilor de rosii ,unde aveam intinse sarme pentru legat,am pus cate un fir de castravete si au intrecut rosiile in inaltime.

Acum am in paharute cateva fire dar au crescut mult.

einsteinitza

Foarte frumos, te admir. Eu mai am de invatat la gradina de legume. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ce va fac castravetii?
Deci, vreau sa intreb, ca eu sunt pe dinafara, daca exista soiuri la care se ciupete varful de crestere si soiuri la care nu se face asta si cum le deosebiti?De unde stiu eu daca e de ala sau e de alalalt?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

 ;D Nu am auzit sa existe soiuri cu crestere determinata si nedeterminata ca la rosii, dar e posibil sa fie.
Uite aici
http://gradinadelegume.uv.ro/index.php?id=37
A mai pus cineva pe forum link la site-ul de mai sus.

einsteinitza

Multumesc.Foarte util , pentru cei ca mine, tufa de legume ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

De abia am pus semintele de castraveti,alea de rosii sunt in rasadnita si aveau cam 5-7cm(cand le-am vazut eu  duminica)

myosotis

In gradina sau rasad ?

einsteinitza

La mine rosiile nu prea merg, le-am tinut anul trecut cu punga individuala, dar am mancat asa, de pofta. Anul asta doar castraveti vreau.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mosu Tuti

Buna dimineata. Bine V-am gasit. Ia sa vad, daca nu este secret de stat, cine imi poate spune in cat timp rasar castravetii, de la data insamantarii pana la faza de rasad. Daca dureaza mult, ma duc si cumpar de la piata direct rasaduri. De asemenea doresc un nume de castravete timpuriu.  Multumesc pentru raspuns. Mosu Tuti. 

einsteinitza

Mosule, bine ai venit.Eu nu sunt prea experimentata la legume, dar am avantajul ca sunt matinala ;D

Raspunsurile le primesti probabil mai tarziu de la cei mai experimentati.Eu stiu doar atat, ca nu le place sa fie transplantati asa ca e bine sa iei rasaduri la paharel, nu cu radacina goala, ca sa ai rata mare de prindere.
Ce-ti mai face gradina, chiar ma intrebam?
E o adevarata provocare coltul ala de rai. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Mosu Tuti din experienta mea cu castravetii iti spun ca merg mai bine cei pusi direct in gradina decat rasadurile. Ca sa rasara mai repede pune semintele cateva ore la umflat, apoi scurge apa dar mentinele mereu umede pana vezi c-au incoltit. Planteaza-le si poti pune deasupra un pet si vor iesi mai repede. In zona mea castravetii se pun cam de Sf Gheorghe, adica ultima decada a lui aprilie.

Mosu Tuti

Sarut mana doamnelor. M-am uitat acum , asa, din curiozitate, nu ma asteptam sa mai fie persoane asa matinale. Imi cer scuze fata de dumneavoastra, dar stiam ca numai batranii nu au somn. Ref. la castraveti. pe aici pe la noi nu sunt inca rasaduri, asa ca, ieri, am luat niste pastile de turba si am pus cateva seminte la incoltit. Ma gandeam daca apuca sa incolteasca pana ma voi duce la piata din Suceava (cam 2 saptamani). Pe la noi, de abea acum se pregateste gradina. In gradina este cea mai grea situatie. Este plina de noroi.
Despre loc si padure nu pot spune prea multe, caci inca este zloata si pe unele locuri zapada. Acum, la no,i este o ceata de nici norul din Islanda nu a fost asa de gros. Ma bucur ca V-am intalnit. Mosu Tuti.

Ionela

Buna dimineata, Mosu Tuti! Ma bucur ca ai sosit dis de dimineata sa ne lumiezi gradinile ;)
Sa iti rasara castravetii si sa piara toate noroaiele din gradina matale!
Aici este mereu asteptat cu drag ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8