Welcome, Guest. Please login or register.
Did you miss your activation email?

Username: Password:
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: trandafir necunoscut urcator zamfira  (Read 920 times)

zamfira

• Roza
trandafir necunoscut urcator zamfira
« on: April 11, 2014, 05:44:39 AM »

Poate unii dintre membrii forumului vor recunoaste imediat acest trandafir: are cresterile anuale cu frunzis rosiatic, cu lastari egali ca lungime si aparent anemici. In varful fiecarui lastar apare cate un mugure floral din care se deschide o floare tubulara, de forma celor de TH, de o culoare oranj cu rosu, cu un miros foarte puternic si placut. Ulterior, floarea devine galben-oranj. Cum aproape toti mugurii se deschis deodata, efectul este spectaculos. Infloreste devreme si repeta inflorirea, dar mai slab.

zamfira

• Roza
Re: trandafir necunoscut urcator zamfira
« Reply #1 on: April 14, 2014, 08:58:18 PM »

Revin cu povestea acestui trandafir. Când l-am cumparat (acum vreo 20 de ani!) l-am plantat în grădina blocului şi l-am dirijat ca pe un copacel. Intr-o primăvara tocmai se pregatea să înflorească. Avea zeci de boboci oranj-roşiatici dispuşi într-o sferă perfectă, susţinută de un fel de trunchi subţirel, cam de un metru şi jumătate lungime. Frumuseţea i-a adus, într-un fel, sfârşitul. Intr-o dimineaţă, când tocmai mă pregăteam să-l admir pe fereastră, am mai vazut doar băţul singur. Coroana cu toată bogăţia de flori a fost tăiată şi dusă! Am încercat fără prea mult succes să-l readuc la viaţă. Pentru că şi-a pierdut deodată toate frunzele, a suferit mult, în schimb asta a încurajat sălbaticul-portaltoiul să lăstărească abundent. Pe scurt, am fost nevoită să renunţ la el, nu înainte de a încerca să butăşesc din altoi. Aşa am obţinut trandafirul pe care îl vedeţi acum, pe rădăcini proprii. Primul lăstar a crescut de 2m si vertical, băţos. I-am ciupit puţin vârful, să-l opresc. Atunci a început să se ramifice, dar numai în vârf. Am aplecat lăstarii aceia secundari de-a lungul unui acoperiş, iar acum s-a umplut de lăstari floriferi. Niciodată nu face mai multe flori la un lăstar, ci câte un mugure unic. Despre culoare şi parfum am mai vorbit. O să încerc să revin cu flori, dacă le voi prinde. Poate de 1 mai, dacă nu vor trece până atunci...

einsteinitza

• Moderator
  • Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie
« Reply #2 on: April 18, 2014, 07:29:25 AM »

Fara flori nu prea se poate pune numele, poate totusi le prinzi!

zamfira

• Roza
« Reply #3 on: May 21, 2014, 08:39:32 PM »

Am primit cateva fotografii cu trandafirul de pe gard. Nu sunt foarte clare, dar cred ca puteti sa va faceti o parere.

zamfira

• Roza
« Reply #4 on: May 21, 2014, 08:56:28 PM »

Am si o alta poza primita, facuta mai de la distanta...poate va spune ceva. Sper ca macar la a doua inflorire sa fiu pe aproape si sa fac fotografii mai clare.
 (Imi cer scuze, vad ca s-a turtit poza, nu stiu de ce.)

geodezia

• Roza
  • Si viata trece trece .......si se duce
« Reply #5 on: May 23, 2014, 10:16:18 AM »

da trandafirul asta e pe la noi prin ticcleni la mai multe case
se deschide foarte mare si ramine ca o farfurie
dar creste foarte tufat si inalt cam 3 m
nu stiu nume ca de ce are toata lumea nu am eu
acu asta e
Pages: [1]   Go Up