Primul la start

Started by einsteinitza, May 04, 2014, 05:31:45 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

ma Claude asa niste gindaci uriti parosi am gasit pe un iris vargat da numai pe ala erau pusi in vecinatatea lui mai erau irisi da numai pe ala vargat  l-au mincat

einsteinitza

Primul tot rugosa Rubra ca in fiecare an la mine in grădina! Interesant, dar nici o alta rugosa nu i-L întrece!
La doua zile diferența, Fruhlingsmorgen si Ormiston Roy, ambii spinossisima. Fruhlingsmorgen are un parfum superb, chiar daca nu e puternic. Poze mâine ca azi ploua!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

La mine primul a fost Falstaff, urmat in ordine de Mdm Issac Pereire , Bonica si un rambler alb care nu stiu cum se numeste ( l-am adus din Italia )
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

gabif1966

si
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia

Vai de mine cum arata ultimul trandafir...Poate la topicul cu  gadinuta ta vei pune poze mai in detaliu.

geodezia

 :yrk :yrk :yrk
ce am bucur pentru voi ca aveti atita spatiu
mi sa face pielea de gaina cind ma gindesc ca vor creste rosele mele
brrrr si sunt inghesuiti inghesuiti unii in altii

einsteinitza

Gabi, e superb ramblerul alb, poti sa mai pui cateva poze, cu detalii? E parfumat?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Este parfumat, dar nu foarte puternic cam de un 5/6, are un parfum dulce - fructat , infloreste 1 singura data si rezista bine la umbra , pentru ca la mine este orientat spre nord si are soare cam 2-3 ore pe zi dupa masa, rezistent la boli ( fainare, patare neagra etc.) si isi pastreaza aproape tot frunzisul verde peste iarna ( adica ce vreau sa spun este ca frunzele cad pe rand asa incat tot timpul este infrunzit) si nu are spini.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

geodezia


einsteinitza

Mai degraba e un Lady Banks alb. Rosa banksiae alba.
Un trandafir superb, dar monstru! Eu ti-as zice sa ii gasesti un loc insorit si ferit, a aiba si caldura si protectia unui zid, sau a unei zone mai ferite din gradina. Isi construieste frumusetea in timp, dar e destuld e sensibil la frig si, dupa ani, e pacat sa il pierzi intr-o iarna mai furioasa! Daca am dreptate si e el, dar asa cred.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Il am de 8 ani si a rezistat foarte bine ( si au fost vreo 2 ierni chiar grele)... Es cred ca ai dreptate , pentru ca eu, initial, il admirasem la pensiunea unde eram cazata si era plantat in 3 colturi a unei pergole de 3x10 m si era complect imbracata, am luat o crenguta cu flori si m-am dus la cel mai apropiat gardencenter ... vanzatorul imediat a stiut ce sa imi dea si am luat 2 buc.( de fapt erau 2 bete de 70 cm ). Daca doreste cineva pot sa dau butasi , pentru ca se prinde foarte usor .
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia

Clar ma abonez pentru la toamna. Este superb. Cred ca o sa mi-l pun in cap ca doar acolo mai am loc, insa vad eu cum ma descurc.... =))

claude

Si eu ma abonez la un butas dar acum mai pe vara, prin iunie, daca se poate  :D

Anas, n-ai niste vecini intelegatori, ca sa-l poti pune dincolo de gard si sa-l orientezi in asa fel incat sa vezi si tu florile?  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

anasstasia

Hahaha, buna asta! Si asa vecinul imi spunea ca mi-am umplut gradina de "maracini". Vizez insa cumpararea casei si terenului lui  ;D

einsteinitza

M-am uitat cât se poate si la frunze, aproape sigur el e. Frunzele ascuțiți si lipsa ghimpilor sunt semne clare. Îmi place enorm dar la mine nu ar merge, e frig. Nu mai vreau sa îngrijesc suferinzi, m-am axat pe trandafiri mai nesimțiți! :D
M-a cam gândesc cu groaza ca pentru joi noaptea la mine sunt prognozate doua grade! Doua! Nci nu pot sa cred...dar am toate rasadurile in grădina......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabif1966

Nici o problema Anass si Claude, sa-mi trimiteti mesaj pe privat ca altfel uit. Si Claude , daca vi la Cluj , pot sa-ti dau unul la ghiveci care l-am pus anul trecut.
Es si eu sunt sigura ca este Lady Banks, seamana cu ce am vazut pe helpmefind. Multumesc de ajutor.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

einsteinitza

Nu ai de ce, ma bucur ca il are cineva pe la noi, inseamna ca i-ai gasit locul potrivit de rezista de atata timp la tine. Foarte frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Quote from: einsteinitza on May 14, 2014, 10:29:15 AM
Nu ai de ce, ma bucur ca il are cineva pe la noi, inseamna ca i-ai gasit locul potrivit de rezista de atata timp la tine. Foarte frumos!
Ca sa vezi ce diferente sunt intre performantele reale si cele mai multe informatii de pe net! Asta era dat ca fiind destul de sensibil la frig....

claude

Souvenir de St. Anne's...Am facut o pasiune pentru trandafirul acesta, are de toate, flori frumoase, mari (10 cm), parfumate, rezistente si la ploaie si la soare. La mine e in anul 3, pana acum nu l-a afectat nici o boala, nici macar patare neagra, si mai remonteaza si foarte bine, anul trecut a avut 4 valuri de inflorire.

   


Blanc double de Coubert, destul de ciufulit de reprizele de ploaie torentiala de zilele acestea  :(

 

Un alt frumusel e Jacqueline du Pre...inca mic, in anul 2...

   

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

gabif1966

Superbi, dar mai ales primul si tufa este foarte frumos echilibrata.
Nu stiu ce se intampla anul asta, dar eu am mari probleme cu fainarea . Aproape toti sunt afectati si orice am facut nu a avut rezultate. Acum incerc si stropitul cu bicarbonat, daca nici asta nu functiuneaza ma dau batuta.
Viata este cat de frumoasa ne-o facem noi.
http://gabif1966.sunphoto.ro

anasstasia

La mine fainarea a fost adusa de catre trandafirii cumparati de la bulgar. Eu pana anul acesta nici nu stiam cum arata aceasta boala. Sper sa nu se intinda si la ceilalti.

geodezia

ceva frumos

einsteinitza

Deja incepe nebunia trandafirilor! :yrk
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia


einsteinitza

Se umfla inima in tine, parca te vad rotind ochii de bucurie! E drept, ai strans acolo humai trandafiri speciali, in cativa ani acolo va fi de vis, o nebunie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro