Gradina mea

Started by Rodica Stacescu, May 06, 2014, 02:09:39 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Rodica ,gradina ta are un sarm aparte.
Mica ,mica dar bogata in plante armonios si bine gandit combinate.
Te felicit din tot sufletul . +apl


Penelopa

Doamne, Rodica, pe tine te-a binecuvantat Dumnezeu!
Povestesti atat de frumos despre coltul tau de Rai, incat nu m-as satura niciodata citind!
Ai plantele care-mi plac si mie si care mi se par cele mai frumoase din lume!
Am avut  si eu din lalele prezentate de tine, mai am, inca, unele din ele, dar cele mai multe au disparut dupa 3 ani.
Imi place mult varietatea de liliac! O incantare acest arbust, o incantare intreaga ta gradinuta cocotata pe stanci!
Felicitari!

Carina

Gradina Rodicai se afla intr-o zona care mie mi-e foarte draga, in orasul unde am crescut si foarte aproape de liceul unde am invatat eu 
E o zona foarte frumoasa, desi aproape de centrul orasului e si aproape de munte, drept care e foarte liniste. Vara trecuta am fost prin oras si am trecut pe strada ta (pe care treceam saptamanal in copilarie spre Palatul Copiilor), am recunoscut casa dar oricat m-am uitat dupa trandafiri n-am vazut mare lucru din strada ... sunt bine ascunsi dupa garduri   ;D

Imi place mult gradina ta, eu nu cred ca ma descurcam sa amenajez un spatiu atat de dificil  +rsp

Rodica Stacescu

  Va multumesc tuturor pentru incurajari!
  Carina, nu pot sa cred ca ai trecut pe aici si nu m-ai anuntat sa te astept cu o cafea buna! Mi-ar face o imensa placere sa te cunosc si pe tine, asa cum iti cunosc minunata gradina, nu cred ca este zi in care sa nu iti admir frumusetile pe care le-ai adunat acolo! Sper ca data viitoare cand vei trece pe aici nu o vei face incognito, ci imi vei da un semn.
  Din strada, asa este, nu se vede mare lucru, doar tufele de pe terasele de sus, nici acelea bine.

einsteinitza

Cred ca a fost o provocare gradina ta, acum insa arata frumos, cred ca e un parfum de vis, iar faptul ca ai pastrat macesul da o nota de salbatic, de natura care nu a fost in intregime supusa, foarte frumos!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: Schnuppe on May 06, 2014, 01:00:46 AM
..............Si scrii la fiecare , la Aubrieta scrii acolo ca sunt aubriete si au atatia ani , pe mine m-ar interesa de exemplu in cati ani si cate bucati ai plantat de au ajunsa sa faca covorul acela . Poti sa mai spui inca o data ca peretele de stanca e imbracat in Parthenocissus , poate vine cineva si crede ca e vita de vie sau ca o fi vreun trandafir englezesc care s-a urcat pe munte . Explici la fiecare floare ce e , cum se numeste , scopul este sa-i ajuti si pe altii sa cunoasca , nu ? Altfel de ce ai mai posta pe forum !

Cred ca ar fi mai bine sa-ti faci singura o selectie si sa explici ce se vede in fiecare poza , ce soiuri sunt si ce varsta au . Sa stii ca la unele se vede bine cate o caracteristica de crestere ,  daca mentionezi si varsta atunci e si mai bine .

La planurile generale nu se disting bine , rezolutia nu e chiar ok si sunt extrem de aglomerate si pentru ca nu au flori e greu de remarcat o caracteristica . De exemplu ai una cu Summer Song , Jude The Obscure si Munstead Wood , le-am pus numele pe o banda neagra sub poza , am reglat putin contrastul si culorile dar habar nu am care-i unul si care e altul , nu se distinge nimic si mai e si un stalp de iluminat placinta in fata .

Ideea e urmatoarea , tu iti cunosti perfect gradina si trandafirii si pentru tine rezolutia sau izolarea trandafirului in imagine nu prea conteaza pentru ca in mentalul tau iti procesezi imaginea instantaneu dar gandeste-te ca pentru altii care se uita pentru prima data imaginea reprezinta doar o aglomeratie de frunze si ramurele . La pozele cu flori e usor dar ansamblurile astea nu merg daca nu sunt si florile prezente . Sau merg daca fotografiezi strict cate unul .

Neaparat trebuie sa muti din trandafiri , sunt exagerat de aproape plantati si e vorba in general de trandafiri mari . Cel putin Munstead Wood la marginea stratului inaltat ... pai la el ramurile care vor sta aproape verticale la 3 ani vor ajunge ramuri bazale la 4-5 ani , cam 1 metru si jumatate sau 2 metri vor cadea pe sol . Plus ca se pleosteste de la ploi , are nevoie de timp ca sa se autosustina si ramurile lui nu vor fi niciodata groase . Il tai , da lastari flexibili si se tufleste iarasi . Nu e singurul englezesc , cam toti trantesc ramurile pe jos . Singura ta sansa cu ei este sa ai niste trandafiri retezati puternic dar asa nu o sa te bucuri niciodata de fetele lor adevarate .

Mme Isaac Pereire cu Cornelia si St.Swithun , trandafiri mari pe un panou ?  Sa-ti spuna Es cam ce-i cu Mme Isaac Pereire si o sa vezi ca nu-ti ajung 2 grilaje din acelea numai pentru ea .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: einsteinitza on May 06, 2014, 07:03:50 AM



Pentru trandafirii aia mai ai nevoie de trei spatii la fel, in marime. Adica , sa incapa, ai nevoie de spatiu de trei ori mai mare.
Englezestii sunt trandafirif rumosi tocmai pentru ca undeva se duc spre trandafirii vechi, adica florile, parfumul, portul tufei. Daca ii tai drastic ajungi la ceva rigid si nefiresc, pierzi din eleganta ramurilor chiar daca tufa e oarecum echilibrata, aerul ala de natural se pierde.
Am sa incerc sa fac o poza azi intr-o gradina cu un Othello la care s-a incercat conducerea ca urcator si apoi nu a mai fost taiat doi ani. A crescut ca din apa ramuri luuungi...

Despre Madama,  :D, da are dreptate Von. Madama are nevoie de spatiu urias. Ani de zile am taiat-o cuminte, banuind ca e altcineva, apoi pana m-am invatat ce vrea a durat. E frumoasa si taiata drastic, dar n-are chichirez. Asta pentru ca e frumoasa cao mare de flori nu cu douazeci insirate in lungul ramurii.  Dar ca marime, depaseste orice descriere. La casa mamei e una care a cucerit un zid, a intrat in terasa, si acum ameninta pe oricine care trece pe acolo! +hypno
Pe de alta parte, in grupulala al celor trei fete, puse de tine, Cornelia e din alta poveste. Nu merge nici daca ai spatiu. Ai sa vezi in timp, ai sa le inveti si partea asta, a diferentei de nici nu stiu, uite ca,s criind , imi dau seama ca mai este un caracter foarte important care nu e prezentat nicaieri, finetea, sau cum sa spun... Poate are cineva un termen mai potrivit....
Cornelia, ca si Ghislaine de F, ca  Frau Eva Schubert, de ex, sunt sa zicem, niste printese. Tinere printese fine delicate in matasuri. Frunze mai mici, ramuri delicate , putin curbate,  niciodata de grosimi apreciabile, florile mici cu petale cumva transparente, prinse cu tije fine , deci oricat de mari ar deveni tufele, raman printese ;D. Portelanuri gratioase ;D
Madama, neam de Brunhilda! Batoasa, ramuri groase frunzis mare, lipsit de finete si de luciu, ramuri care cresc cu mare vigoare, groase, flori din boboci mari, rotunzi, greoi, tinuti de tije scurte, cumva indesate. Florile, superbe de altfel, cu petale pieloase si total opace, mari, bogate, oarecum planturoase cand se desfac. Deci, teutonica! Frumoasa dar masiva in toate. Langa ea, Cornelia se va pierde, va fi doar un trandafiras oarecare. Plus ca, inghesuita, isi va pierde si frumusetea data de nonsalanta ramurilor lasate liber,  gratia aia perfecta.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Quote from: Lara on May 06, 2014, 11:23:29 AM
Pana nu dispare de aici, vreau sa spun si eu ca e deosebita, interesanta si frumoasa gradina ta, Rodica! Si casa este deosebita intr-o locatie deosebita!
Intotdeauna m-au fascinat amenajarile pe stanci! Nici nu mai ai nevoie de o etajare a plantelor, deoarece a facut-o, deja, natura si relieful.
Trebuie sa fii o fericita!

Quote from: Rodica Stacescu on May 06, 2014, 12:29:08 PM
 Multumesc, Lara! Da, gradina mea e deosebita, dar nu in sensul in care gandesti tu! Dedesupt e stanca, pamantul e adus si carat cu greutate pe terasele de sus si chiar si jos. Natura nu e prea prietenoasa sa ne ajute. Stanca isi are pitorescul ei, dar primavara o mare cantitate din ea cade si trebuie carata, treaba deloc usoara. Acum doi ani, din peretele de stanca sfaramicioasa s-a desprins o portiune mare, iar acolo unde era pericol sa se intample si alta data prapadul a trebuit sa zidim cu piatra mai solida, ceea ce da tare urat, combinatia asta de natural si "facut" de mana omului. La vremea cand a trebuit sa refacem chiar nu stiam ca exista metode de a reda aspectul natural (ceea ce, vine vorba intre noi, nu e chiar la indemana oricui). Singurul avantaj al pozitiei casei este ca e in centrul orasului.  Sunt insa fericita cand gradina e plina de flori si cand padurea  rasuna de trilurile pasarelelor.

Quote from: geodezia on May 06, 2014, 02:26:21 PM
ma tu Rodico sa traiesti 185 de ani sa te bucuri de frumusetea lor
ioi da mare este westerlandul ala la tine mama cite ditamai tufoiu
ce imi place

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Pe un perete al casei isi disputa dreptul la soare o glicina si o vita de vie, cu radacinile la ceva mai multisor de 1 m distanta. S-ar zice ca e o nebunie sa faci asa ceva, sa le aduni laolalta, nici compania nu e potrivita, nici solul, nimic. Dar cresc amandoua bine, surori bune -  stiu sa-si imparta una cu cealalta spatiul vital in asa fel incat glicina sa faca flori, iar via sa ne dea toamna exact atatia struguri incat sa se poata face vinul casei. Desi avem una din cele mai bune retete de vin pe care-l facem toamna, toti cei care gusta acest vin al casei din via noastra spun ca nu are egal. Sunt ultima persoana care ar putea descrie sau aprecia gustul vreunui vin, din pacate, dar  trebuie sa fiu crezuta pe cuvant!




Rodica Stacescu

  Es, macesul acela ar putea fi taiat doar daca ma urc pe o scara cumva sa ajung la locul unde incepe tulpina lui, dar cred ca reapare. Muntele este alcatuit din flis, roci sedimentare stratificate si faramitate si cred ca radacina macesului e adanc infipta in munte. Are umiditate, pentru ca apa de ploaie patrunde printre crapaturi si banuiesc ca duce cu ea si hrana pe care o aduna in drumul ei de suprafata. Nu-mi ramane decat sa il consider ca parte de contributie a muntelui la colectia mea de trandafiri.

geodezia

si apoi daca  a vrut  el sa traiasca acolo la ce sa il misti  +rsp +rsp +rsp +rsp

einsteinitza

E un special asa acolo!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Dupa ce mi-am ticsit toata gradina cu trandafiri, pe ici pe colo au mai ramas cateva lalele stinghere, cateva zambilute, branduse, narcise, dar si alte plante de primavara.
















Rodica Stacescu


anasstasia

Ce poze de poveste ai!

claude

Chiar ca de poveste! Cerastium arata minunat asa covor mare, e super-frumos primavara cu foliajul acela argintiu!
Trandafirul galbui e cumva Marechal Niel?  La toamna il comand si eu ca am facut o obsesie, si daca rezista bine, daca nu asta e, macar nu raman cu regretul ca nu am incercat  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

 Multumesc, Anas, am citit si eu "povestea" gradinii tale , ai multe minunatii adunate, tufe dezvoltate, spatiu generos! Cand ai putin loc, aglomerezi, nu tii cont de estetica, doar pozata fiecare planta in parte arata mai binisor, cand vrei sa iei o imagine de ansamblu, arata cam aiurea cu asa ingramadeala. Aglomeratia mare copleseste...

Rodica Stacescu

   Claude, trandafirul galben este Gloire de Dijon, prima floare. Mai are boboci si sper sa-si dea drumul si la lastari mai inalti,mi-a fost teama ca-l pierd peste iarna si l-am scurtat cand i-am schimbat locul.
  Am si Marechal Niel, si el tot micut, a fost plantat anul trecut intr-un ghiveci mare, pentru ca citisem ca nu e prea rezistent la geruri.  In toamna l-am mutat pe un strat, intre trandafiri mai inalti, am zis sa-l protejeze macar de vanturile reci. A fost si o iarna blanda, e adevarat, asa ca au rezistat toti trandafirii care sunt de zona 6 sau 7. Marechal Niel a facut anul trecut o singura floare, a fost splendida, imi pare rau ca nu i-am facut poza.  Inca nu a dat lastari anul asta. Daca incepe sa-si dea drumul, o sa-ti pot da eu butasi in toamna.
  Pentru toamna, mai am o comanda la Petrovic, in care am inclus inca 9 trandafiri Noisette. Daca tot m-am hotarat sa mut o parte din trandafiri la tara ca sa rezolv aglomeratia mare de aici, am zis sa  incep si o colectie de "old roses", tare-mi plac tufele vazute in gradinile voastre. Am comandat din toate clasele vechi, abia astept sa vina toamna sa-i primesc!

Rodica Stacescu

  Aici va fi locul unde vor ajunge multi din trandafirii mei englezesti, carora le voi putea oferi spatiu sa creasca atat cat doresc. Si sa creasca frumos. Si tot aici voi aduce si trandafiri vechi, din toate clasele.  Sper sa apuc si eu sa vad tufe splendide, asa cum aveti majoritatea dintre voi! M-ati convins ca in spatiu putin este o crima sa plantezi tot ce-ti place!












einsteinitza

Acolo chiar au spațiu!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rodica Stacescu

  Da, saracii! Singura problema sunt insa eu, nu cred ca voi reusi sa nu ingramadesc si acolo tot felul de plante.  :)

anasstasia

Pai asa e si frumos, o multitudine de plante. Trandafirii sunt pe primul loc si la mine, insa urmeaza apoi clematitele, irisii, tufanelele si multe alte plante frumoase.

claude

Quote from: Rodica Stacescu on May 12, 2014, 08:38:43 PM
 Da, saracii! Singura problema sunt insa eu, nu cred ca voi reusi sa nu ingramadesc si acolo tot felul de plante.  :)

Cred ca e o boala comuna a tuturor impatimitilor de plante, vor de toate si nu le ajunge spatiul niciodata, oricat ar avea   :D Singura problema e cantitatea de munca ce se acumuleaza pentru intretinerea lor, eu uneori nici nu mai sunt in stare sa-mi admir plantele de zdrobita ce sunt  +ham

M-am gandit o clipa ca trandafirul e Gloire de Dijon, ca e tare schimbator si el, dar eu am obsesia cu Mareschal-ul asta si am zis ca na, poate e si el grabit la inflorire  :D  Multumesc pentru oferta de butasi dar eu m-am lecuit cu pusul de butasi toamna, mai tarziu de luna august nu voi mai pune niciodata ca nu mi se prind  :(  O sa-l comand eu la toamna sau, in cel mai rau caz, vara viitoare voi apela la tine pentru un butas de vara, cand e vremea pentru altoiri, o sa-l altoiesc, ca din 3-4 altoiti macar unul tot se va prinde  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Rodica Stacescu

  Asa e, Claude, vrem de toate si nu ne ajunge decat cand nu mai suntem in stare sa intretinem fara un efort intens. Ceea ce e o prostie pana la urma. Eu nu stiu daca am sa ajung vreodata sa locuiesc la tara, nu spun ca nu-mi place, dar mi se pare greu sa-ti schimbi un anume mod de viata cu un altul. De aceea m-am si decis sa pun acolo trandafiri vechi, pentru ca sunt mai putin pretentiosi, mai rezistenti. Probabil ca pe langa casa voi gasi loc pentru o parte din englezesti.
  A propos de trandafirii altoiti versus trandafirii pe radacini proprii, am vazut la David Austin ca in oferta din primavera a avut la acelasi soi trei tipuri de butasi cu radacina nuda: altoiti, pe radacini proprii si pe trunchi. Preturile erau aceleasi pentru cei altoiti si cei pe radacini proprii, doar cei pe trunchi erau mai mari. Asta inseamna ca si din punctual lui de vedere nu exista deosebire de calitate intre unii si ceilalti.
  Daca Marechalul meu incepe sa-si dea drumul la crestere iti trimit butasi cand doresti tu, nu e nici o problema.

claude

Eu eram mare fan al trandafirilor pe radacini proprii dar am avut o experienta neplacuta. Am cumparat din Italia 20 de trandafiri pe radacini proprii, practic cred ca erau butasi de 1 an si toti sunt cu probleme, s-au dezvoltat extrem de greu, unii sunt si acum niste tufite de 40 cm si au 4 ani! Nu stiu care sa fie explicatia, evident ca cei pe radacini proprii au o evolutie mai lenta cel putin la inceput, dar cu astia a fost ceva exagerat
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot