Joc de ploaie-Seven sisters vs De la Grifferaie

Started by einsteinitza, May 14, 2014, 10:17:48 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ploua si e frig,a sa ca nu gradinariti azi! ;D
Avand putin timp am reluat pozele cu fostul De la Grifferaie desi nu am poze de detaliu, pe de alta parte m-am uitat si pe Hmf la poze cu Seven Sisters, va spuneam la un moment dat ca am niste tufe in fata casei, eu cred ca asta e trandafirul. Acum m-am confuzat rau! +ham seamana intre ei, iar eu nu mai sunt sigura cine e cine. Mai mult, pe Hmf, pozele la Seven sisters sunt complet aiurea, in unele e foarte batut, in altele e cu staminele vizibile.
Care sunt oare diferentele intre ei?

Din alte parti am vazut ca G are un bumb verde la floare, si se zice ca era aproape fara ghimpi, doar cativa, rari, rosietici. Si era folosit ca portaltoi. Cel de la lac, si butasul cel nou care a crescut, provin dintr-un portaltoi. Au totusi ghimpi, pe ramurile batrane sunt rari de tot, dar pe ramurile noi, cele cu boboci, partea de sus are si ghimpi si spini.
Fata de poza asta

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.146212
Care e oarecum credibila,a vand in vedere de unde e trandafirul, al meu are sepalele cu frunzulite inalte, bobocii mai alungiti.....

Voi ati crescut vreun portaltoi din asta? Aveti idee de diferentele dintre cei doi?

Poze cu detalii din portaltoi, cel pe care il credeam +ham pana nu demult a fi De la Grifferaie!

[URL
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es, am si eu un portaltoi de la un trandafir cu port inalt, cred ca chiar tu l-ai identificat ca fiind de la Grifferaie. Am fost acum si m-am uitat la el, am facut si poze dar inca nu le-am descarcat. Mie mi se pare ca arata exact la fel ca pozele tale.

Nu ar trebui sa fie clara diferenta intre ei din cauza culorii florilor? Ca la Seven Sister am inteles ca exista mari variatii de culoare la flori, de-aia parca se si numeste asa, iar de la Grifferaie nu face faza asta
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Pai si de la Grifferaie face, dar nu chiar așa! Pe de alta parte, m-a uit si la pozele mele de la tipicul lui si parca e identic cu niște poze de la Seven sisters
Adică asta
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.212857

Dar și G e cam variabil


http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.174445

M-a stârnit o fraza citită undeva ca De la Grifferaie nu prea are ghimpilor, eu nu observasem particularitatea asta. Am ieșit pe vremea asta să m-a uit, nu e plin de ghimpilor, ramurile lemnificate nu prea au, dar nu lipsesc complet! Uita-te si tu la pozele de pe topicul lui, e Variație  mare de culoare totuși nu? Prea mare pentru G....dar era logic fiindcă e folosit că portaltoi..uf......
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Si al meu pe ramurile mature are f. putini ghimpi, in schimb lastareii secundari purtatori de flori au destui, mai marunti  ::)  Acum astept sa infloreasca al meu sa vad cum va fi cu variatia de culoare pentru ca anul trecut a avut doar o floare, e plantat in afara curtii si anul trecut l-a mancat un cal, i-a ramas doar o floare  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

 :D :D
Da, chiar aștept si eu florile. Am descoperit pe Stauden un rosen, e un site bun pt determinare, ca exista si un Grevillei Scarlet. De la Grifferaie se mai numește și Grevillei. Asta seamănă deva mai mult la boboci, deși parca sunt mai umflați, mai grași! :D abia aștept sa infloreasca si asta-i si cei de la porţi , cei vechi ai orașului. E cam ciudat, nici nu m-a gândeam ca poate fi altcineva, ce înseamnă sa ți se pună pata pe o remarca!  +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro