Credite in CHF _ ce e de facut ?

Started by lordu, February 02, 2015, 08:14:47 PM

Previous topic - Next topic

lordu

Deschid un topic fierbinte. Avem 75000 de romani imprumutati in CHF.
A fost imprumutul in franci "regizat" la nivelul Europei, sau explozia francului a fost intimplatoare ?
Ce ar trebui sa faca statul? Sa-i lase sa moara pe imprumutati? Sa dea legea falimentului personal? Sa oblige bancile sa-si asume parte din risc ? (practic sa le oblige la coplata)
S-a creat o fobie printre noi, aceea ca vom plati creditele imprumutatilor. Cit e de reala teama asta ?

In final in ce proportie sunt cei trei vinovati: imprumutatii / bancile / statul ???
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

Felix

Legea falimentului personal ar trebui introdusa in regim de urgenta.

Vinovati...bancile si statul...cei care au imprumutat nu sunt de vina..ce vina are omul ca vrea sa traiasca si el mai bine ? Oamenii nu sunt experti in finante, in consecinta cel mai vinovat este sistemul bancar, care a manipulat situatia in asa fel incat sa iasa castigator in orice situatie :))) ...ca doar de asta are experti angajati.

Si statul este de vina pentru ca nu se implica la modul serios in imbunatatirea situatiei din tara.
Poate ca o solutie ar fi ca bancile sa fie obligate sa renunte la dobanzi in situatii extreme...si aceasta este o situatie extrema.

Oricum..o veste oarecum buna...neoficial SNB(banca nationala a Elvetiei) ar avea de gand sa stabilizeze francul undeva la 1.05-1.10 Eur/Chf...nu e 1.20...dar oricum e ceva.
O lectie de retinut...ptr toti..si chiar BNR a tot promovat-o....NU te imprumuta decat in moneda in care esti platit !!!

...apropo de fobii :)))) ...decat sa fure capusele banii de la buget mai degraba sa fie ajutati oamenii cu probleme...parerea mea :)
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

Quote from: _Felix on February 02, 2015, 08:57:34 PM

O lectie de retinut...ptr toti..si chiar BNR a tot promovat-o....NU te imprumuta decat in moneda in care esti platit !!!

...apropo de fobii :)))) ...decat sa fure capusele banii de la buget mai degraba sa fie ajutati oamenii cu probleme...parerea mea :)

Eu din cauza acestei axiome, cu imprumutul in moneda in care esti platit, dau o mare parte de vina si celor care s-au imprumutat! Pana la urma trebuie sa fii cretin rau sa nu realizezi ca valutele, oricare ar fi ele, sunt supuse fluctuatiilor! Iar daca esti asa de cretin, de ce sa taie statul din banii alocati, sa zicem, spitalelor sau amaratelor de autostrazi, cum se va intampla probabil in caz de ajutor, ca sa plateasca prostia lor?
Bineinteles ca si bancile sunt de vina, sunt niste rechini, ei au bagat sub nas oamenilor acele credite, dar, din nou, daca nu stii ca bancile nu-s institutii de binefacere, esti a doua oara cretin daca iti imaginezi ca banca va lucra vreodata in pierderea ei si bunastarea ta!

Felix, stai linistit, ca daca statul va ajuta acei oameni aia nu inseamna ca nu vor mai fura capusele banii...aia vor fi separat, tu crezi ca ala o sa zica "fur si eu mai putin tura asta, ca trebuie bani pentru cretinii imprumutati in franci elvetieni?"  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

Ei, nu m-as duce asa departe sa zic ca oamenii sunt cretini...marea majoritate a oamenilor habar nu au cum sta treaba cu bancile si cu valuta...sa zicem ca bancile au avut oameni de vanzari f.buni....clientii poate aveau o situatie stabila la momentul respectiv, poate castigau bine, "consultantul" de la banca si-a facut treaba bine si l-a imbrobodit pe om...si asa s-a rezolvat situatia.

Si banca nationala a Elvetiei a jucat un pic pervers...intr-o economie "libera" a introduce un plafon artificial....cam suna a capcana....dar bancile au speculat asta si au prezentat-o ca pe o "garantie"...si apoi cine nu avea incredere in elvetieni ?  =))

Ps. Imi dau si eu cu parerea...nu am credit la nici o banca :)) si nici nu cunosc personal pe nimeni imprumutat in franci
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

Quote from: _Felix on February 02, 2015, 11:53:20 PM
...marea majoritate a oamenilor habar nu au cum sta treaba cu bancile si cu valuta...

Da, da, dar vad ca stiu cum e treaba cu democratia, de sa te imprumuti in valuta, nu? Si nu au habar ca in capitalism locurile de munca nu mai sunt garantate pana te duce popa la groapa, da? Ei au habar sa iasa in strada si sa ceara ca statul sa-i ajute!!! Cred ca asta ma scarbeste cel mai tare la noi, romanii, meteahna de a vrea sa facem orice porcarie ne trece prin cap, pe temeiul ca habar n-avem despre ce-i vorba,  dar cand cadem cu curu-n furculita, sa vina cineva, recte statul,  sa ne ajute!
Sa ne-ntelegem, nu sunt fan al capitalismului feroce, dar cu ce sunt mai eligibili aia cu francul elvetian sa plateasca altii oalele sparte, decat orice alt cetatean care a ramas fara job si nu mai are cu ce sa-si plateasca ratele in alta valuta? Sau chiar in lei?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

Ei, nici eu nu zic ca-s mai eligibili cei cu credite in CHF...doar ca toti cei cu probleme grave ar trebui ajutati cumva, daca e posibil...si cred ca e posibil sa se mai taie niste dobanzi pe ici pe colo ca nu curge sange de bancher :))))

Iti dai seama ca problemele astea afecteaza generatii, nu doar pe cel care acum isi smulge parul ca a luat credit...ci si pe copii lui care pot ajunge pe strada.
Asa e cum zici cu capitalismul....dar si guvernul ar trebui nu doar sa jupoaie cetateanul ...sa lucreze in folosul tuturor cetatenilor.
Uite, exemplu in UK....nu ai bani, te declari insolvent, pierzi controlul asupra veniturilor pana se achita datoriile, adica iti sunt administrati toti banii(in mod corect sa poti trai)..pe de alta parte nu mai ai acces la credite vreo 10 ani cred :)))..e un exemplu.
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

claude

Da, asa e, statul ar trebui sa-si faca treaba, dar nu si-o face si ne jupoaie cu cate maini poate!  Cu atat mai mult cetatenii trebuie  sa se chiverniseasca mai grijuliu, ca altfel te ia naiba in tara asta! Cu legea insolventei sunt perfect de acord
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Felix

Poate ca ar fi bine sa se predea in scoli si un pic de educatie econmica....asta in loc de religie eventual :)))
"Simplicity is the ultimate sophistication" - Leonardo Da Vinci

gomez99

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Radu

În programele şcolare din gimnaziu există ceea ce se cheamă "Educaţie tehnologică", obiect de studiu care include (sigur) noţiuni de economie aplicată la nivelul familiei - gestiunea unui buget -  şi (de dorit) la nivelul unei comunităţi.
Chestia e că un economist get-beget, care să-i înveţe ceva pe copii, nu va pune niciodată piciorul într-o şcoală şi prin urmare obiectul respectiv e "predat" de diverşi indivizi care n-au idee ce fac pe acolo, de genul "azi conspactaţi de aici până aici, la sfârşitul orei mă treziţi să văd caietele".
Eu, ca şi cadru didactic, spun asta.
Cadrul există, programa există, ar trebui să existe şi rezultatele.
De ce nu există?
Prea multă "dă-o-n mă-sa, ce să-mi bat capul" la noi, cum spunea Makenzen , mă explic:
- profesori de Educaţie tehnologică care n-au habar ce predau;
- părinţi care "ce mai e şi aia educaţie tehnologică", bine că are 10 să prindă un liceu bun;
- elevi care n-au treabă cu nimic ce nu are legătură cu costul şi performanţele ultimelor telefoane.

Pe scurt: teoretic, un tânăr absolvent al celor 10 clase procustiene ar trebui să fie capabil să-şi gândească, măcar la scară familială, bugetul.
Evident, nu o face. De ce?
Eu dau vina pe şcoală, el dă vina pe şcoală, părinţii dau vina pe şcoală.
Care şcoală?  +ham

Eu le dau dreptate colegilor mei de "educaţie tehnologică" pentru că, dacă nu aş fi un fizician aproape-convins, aş fi un foarte bun tehnolog.  ;;)

leonard

mai simplu ar fi sa plateasca statul catre banci,  din banii ce se recupereaza de la banditii ce au furat in disperare. Dar asta e vanare de vant ... Saraca tara, sarac popor

geodezia

na sa imi plateasca si mie creditele ce numai celor care au fost smecheri si s-au imprumutat in valuta
eu m-am imprumutat in lei ca sincer imi era frica sa ma imprumut in valuta
sincer acum daca s-au imprumutat in valuta ei au avur dobinzile mai mici decit am avut noi in lei
asa ca se compensa dobinda mica prin cursul valutar
deci in compensatie ar trebui ca pt noi cei care avem imprumuturi in lei sa ne plateasca si noua dobinzile
asa cum ei au luat imprumuturi sa isi ia casa masini etc si eu mi-am luat imprumut in lei sa imi jugravesc casa ,sa imi pun gresie in baie etc
macar din banii nostril ai tuturor sa ne plateasca noua imprumutatilor creditele
bineinteles ca glumesc este un pamphlet ce spun eu .... +ham +ham +ham +ham

lordu

Eu subscriu la tot ce a zis Felix, parca as fi scris eu...

Romanii nu sunt singurii care s-au imprumutat in CHF. In aceeasi situatie au fost si croatii, si ungurii, dar la ei statul a stiut sa rezolve problema cetatenilor cu mult inainte de a ajunge francul = euro, cu mult inainte de-a se "sparge buba". Noi nici in ceasul al 12-lea nu stim cum sa rezolvam problema...
Sau nu vrem, cred ca ne place sa-i vedem pe altii ca sufera, avem asta in singe, ne bucuram sa vedem ca se poate mai rau  ;D

Personal, nici eu nu inteleg de ce s-au imprumutat oamenii in CHF, cu atit mai mult de ce s-au imprumutat pe zeci de ani si sume imense. Eu daca am o datorie undeva parca nu mai pot dormi bine.  Asta nu inseamna ca sunt cretini, cel mult le-as spune lacomi.  +rsp . Si da, cred ca bancile ar trebui sa plateasca umar la umar cu imprumutatii.
Pacat ca statul nu a actionat mai devreme, cind pierderile nu erau asa mari. Acum insa e absolut necesar sa dea legea falimentului, cel putin... Nu poti sa pui jugul pe 2 generatii, oricit ai fi de capitalist, e inuman....
:)


Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )