Havuz - iaz artificial in gradini

Started by Codruta, August 20, 2007, 01:10:18 PM

Previous topic - Next topic

Ionela

Pozati si zambila asta ca sa o vedem +hypno
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

hawky

Quote from: penelopa on June 29, 2010, 09:45:00 AM
Myo, uite ce frumos sunt dirijate salciile creţe:
http://penelopa.sunphoto.ro/Artha_Park/16942986


Ce este arbustul acela cu flori rosii si roz, ca seaman a Lonicera?! Si tufa din poza cu bolovanul alb e lavanda, ca e grozava dar nu disting bine in poza  ???

einsteinitza

Pai nu seamana, e chiar Lonicera, vezi bine ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Quote from: Ionela on July 11, 2010, 07:17:06 PM
Pozati si zambila asta ca sa o vedem +hypno

Uite aici zambila  http://codruta.sunphoto.ro/plante_in_havuz/17794046  Oare de ce o cheama asa?
Am pozat si celelalte plante plutitoare  http://codruta.sunphoto.ro/plante_in_havuz
La nufar i s-a ingalbenit o frunza. Se mai intampla sau e ceva bai cu el? Prima floare se pare ca si-a trait zilele. Nu s-a mai deschis azi si e putin sub apa asa ca o sa o tai cum m-a sfatuit Es. A tinut 4 zile.

einsteinitza

Frunzele nufarului se ingalbenesc treptat. Apar altele. Codruta, ca si la gradina, lacul trebuie observat atent, sa vezi ce face la anumite schimbari, anumite adausuri de plante, cum reactioneaza la lumina sau umbra, adica zile senine sau zile umbrite mult timp. Desi multa lume crede la inceput ca lacusorul din curte e un lucru destul de usor de facut, nu asta e problema,ci mentinerea echilibrului care e foarte greu de refacut odata dezechilibrat. In timp vei vedea ce il nemultumeste, iti trebuie foarte multa rabdare si mai ales, sa nu te panichezi , toate evolueaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

La capitolul rabdare sigur stau foarte rau dar in rest sunt sigura ca voi invata in timp, la fel cum s-a intamplat si cu plantele. Acum e primul an cand am plante in apa (cu exceptia celor plutitoare si a unui marar care e de anul trecut) si de aceea nu stiu ce sa ma astept de la ele.

Claudiu

Codruta sper ca ma lasi sa pun niste poze si aici.
Un bazin din Gradina Botanica.

Pompa si filtarea e mascata sub forma unei mici cascade:



Marginile sunt tivite cu bolovani ce dau impresia de naturalete si mascheaza panza cauciucata ce izoleaza fundul lacului. Se vede un pic aceasta panza, in stanga jos in urmatoarea vedere generala (dar nu deranjeaza):



In mini lac sunt cateva plantute si multi pestisori mai mult sau mai putin viu colorati, ce se uita dragut la tine asteptand sa le dai ceva mancare speciala ce o poti cumpara la fata locului.



Si ceea ce si mai dragut, lacul atrage si dragalsa fauna locala, cum e acest frumos dungat Thamnophis proximus ssp.orarius (identificare de amator desigur), cunoscut si sub numele popular de "jartiera". Dar acest nume include mai multe specii.



Slideshow, cu cateva imagini in plus, daca clikaiti AICI  


einsteinitza

Superb,deci, Codrutule, e clar ca mai avem de munca pana la perfectiune +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cel mai mul şi mai mai mult, îmi place şerpişorul!  ;) ;D

Ionela

Vezi ca te ispiteste >:D >:D

Claudiu, jos palaria!!!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Codruta

Quote from: einsteinitza on July 12, 2010, 12:19:39 PM
Superb,deci, Codrutule, e clar ca mai avem de munca pana la perfectiune +ham

Cand o sa avem si noi Gradina Botanica vom ajunge si noi aproape de perfectiune ;) Important e ca ne dam silinta.

einsteinitza

Pai nu spre Gradina Botanica tindem? +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Eu tind spre un parc ca doar sa visez nu ma impiedica nimeni ;)

penelopa

Codruţo, nu te împiedică nimeni să visezi că o să te împiedici singură când ajungi la concluzia că ai visat degeaba!  ;D (azi sunt cinică  ;D)
Eu visez de vreo 5 ani la băltoaca mea, i-am şi schimbat locaţia de vreo 3 ori până acum şi configuraţia de nu ştiu câte ori, dar băltoacă încă n-am reuşit să-mi fac ;D
Cred  că ar trebui să iau în considerare  următoarea povaţă:
" Visele se împlinesc atunci când vei înceta să mai visezi" ....... cai verzi pe pereţi, aş completa eu!!! :D

einsteinitza

Pene, chiar esti cinica, oare ce-i cu tine ::)
Eu am visat pana la 35 ani o casa cu curte, cu gradina mare, in care sa fiu eu in lumea mea, asa cum avea bunica mea, in centrul Clujului, o oaza ascunsa de lume, cu o gradina uriasa,la care inchideai poarta si te rupeai de oras.La bancuta sub nuc, la gainile din curticica lor, la pomii fructiferi pe care sa-i culeg singura.
Iata ca ,dupa atata inversunare impotriva apartamentului de bloc, am aceasta casuta, si in doi ani scap si de chinga blocului, pe care il urasc.
Poate nu s-a intamplat in doi ani, ci mult mai tarziu, dar visul s-a implinit, muncesc inca la el, dar a prins contur.
Asa ca, oricand visele sunt bune, te stimuleaza si iti dau un impuls.Nu le aruncati la gunoi,pana la urma se implinesc
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Pene, este suficient sa iti doresti intens un lucru. La un moment dat se va realiza, chiar daca nu maine sau la anu'. Acum sunt altele la rand, nu baltoaca, dar fii sigura ca ea "asteapta" rabdatoare sa devina realitate.

einsteinitza

Stefana, ti-aduci aminte de groapa mea? :D :D :D Si cum e acum..... ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Pene ,nu esti singura care visezi ,visezi.... Eu de cand am cumparat terenul visam o casuta cu o "baltoaca"  :D  cu niste nuferi si pestisori(doar sant din delta ,nu ?). Am reusit casuta ,dupa vreo 5 ani  (nici aia terminata) dar o sa-i vina randul si la "balta " visata de mine.
Deocamdata am improvizat o baltoaca ,in care am pus nuferi ,irisi si inca vreo cateva plante de apa,si cand ma uit ,i-mi trezeste multe amintiri din delta mea . :'(

Mihai

Ce ciudata mai este si viata asta!
Eu unul nu am visat la o gradina mare ,la o casa si mai stiu eu ce.Nu!
Terenul l-am cumparat asa intr-o doara,de casa m-am apucat dintr-o toana si de gradina ce sa mai zic..........
Esenta este ca totul a venit firesc fara prea mare bataie de cap. :D :D :D

Rux

Daca-mi permiteti ,pot face si eu o subliniere : toate cele scrise anterior de voi mi-au adus aminte de acel motto "fericirea este ca un fluture ,cu cit alergi mai mult dupa el nu-l prinzi ,dar  daca stai linistit se poate  sa se aseze pe tine . (Ma rog cam asta era ideea...)
Asa ca sint de acord ca visele pot deveni oricind realitate ..

einsteinitza

Rux, cu mult drag, dar te contrazic putin putin.  ::)
Cred ca visele se pot implini doar daca alergi cu mult sarg dupa ele, altfel doar la loterie. ::)
Desi acum nu se vede, am ajuns totusi la o varsta, am avut parte de visele mele dupa care am fugit si de care am tinut cu dintii.
Imi aduc doar aminte, cand am facut casuta, ca doi ani de zile am dormit pe un pat de caramizi, cu saltea deasupra, in dormitor. >:D >:D
Terminasem sumele alocate, aveam firma, trebuia sa avem mereu rezerva sa ne asiguram perioadele fara clienti, aveam o suma fixa convenita pentru asta. Ma muz grozav cand vad pozele, si imi aduc aminte cum se facea cateodata un gol si ne sculam noaptea sa mai aranjam caramizile +ham Dar eram fericiti +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

De ce spui eram fericiti?
Acum ar trebui sa va simtiti impliniti,nu?
Eu unul asa as fi .Pur si simplu !!!

Rux

  Stiu ce inseamna aceste sacrificii Es. Si noi doi facem parte din cei care au inceput de la O si in viata si ca firma. Si noi am dormit pe jos,si noi am  mancat pe o masa improvizata din carti ,nu am avut covor ceva mai mult timp...,sincer aveam ziare  si mai radeam citeodata ca citeam presa de pe jos .. articole care ne scapase la  "normal" .  Cind ii zic lui fimiu toate astea .. i se par basme. De altfel citi inteleg chestia asta ,fara sa creada ca ne lamentam? Eu una as lua totul de la capat fara sa clipesc....  Eu lucram la 5 -6 societati peste serviciul de baza ,pe vremea aceea la stat( e drept ca am ++avut si ceva noroc ..dar a fost si multa munca )
In ceea ce priveste visele acelea pentru care trebuiie sa ne zbatem ... eu am si zis ca nu trebuie sa incetam nicioadata sa visam dar problema este ca  indarjirea asta de a le realiza trebuie sa fie una normala (cam asa  ca la noi doua hihihi)
Si apoi eu doar mi-am amintit de acel motto ...
Iar cei c e scrise+sera mai sus  tocmai spusesera +ca la ei totul a venit firesc ,ca sa nu spun "asa intr-o doara "

P.S. Mersi pentru delicatea ta .. dar am mai zis .. rezist la presiuni si nu ma supar asa de usor .

einsteinitza

Da, asa e Rux.
Nu stiu daca ne simitim deja impliniti, ca tolba cu vise e plina, dar ne simtim in continuare fericiti :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Ma pot bucura ,ca in "balta mea" a inflorit un nufar  +dns