Havuz - iaz artificial in gradini

Started by Codruta, August 20, 2007, 01:10:18 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Măi, Es, eu nu vreau să prind pe cineva că-şi bagă picioarele în băltoaca mea.   :D  Băltoaca trebuie să ne răcorească numai când o privim  sau ascultăm susurul apei curgând lin din vârful movile, ca un pârâiaş,  în băltoacă. ;)
Pentru răcorire, la propriu, avem în vedere un duş în mijlocul grădinii din spate, cu cădere dintr-un bazin cu apă încălzită la soare, pentru udatul grădinii de legume.
http://penelopa.sunphoto.ro/casa_si_gradina/PWYCMHWGGOGACTUJNYC

Rux

Pai Es ,ti-am spus  mai demult ca asa doream si eu . O mica baltoaca incare sa-mi racoresc picioarele ... macar ...  ,pe o treapta si o cascada .... al carui susur sa ma incante .. Ei bine baltoaca s-a transformat in baltoi ,cascada in cascadoi ,dar uite ca anul asta  nu am apucat ... nici sa aud susurul ala nici sa ma racoresc ... ca ne-au racorit de tot ploile .. si acum ploua de doua zile  ;D  Ma gandesc ca poate in august ..

In ceea ce priveste modul ala haios al vostrui de racorire .. ei bine stii  doar ..  ideile  bune si mari  vin din lucruri simple ..  asa cum  spunea    si Daka ..  solutiile sint in jurul nostru doar trebuie sa le vedem  adica sa avem ochi si minte sa le vedem ..

Pe de alta  parte  unul din principiile mele   este  ca in viata trebuie sa stii sa te descurci .... admir asta ..

einsteinitza

Rux si Pene, dupa mintea mea sucita, voi doua puteti sa faceti un baltoc fara probleme,, chiar si din ciment. La Pene cel putin eu asa vad lucrurile. La tine Rux nu am vazut prea multe poze din gradina, nu imi dau seama daca merge sau nu. Bazinul preformat este scump si urat, si cu adancime mica.
Eu acum termin un asemenea bazin la un prieten, din ciment,am sa fac poze la sfarsit.
Se face o groapa betonata, cu marginile putin mai inaltate de nivelul solului, ca noroiul sa nu curga inauntru Pe una din laterale se ingroapa la cel mai inalt nivel o teava, care duce in canalizare sau intr-un sant, ascunsa cu plante sauingropata putin, dar asa incat capatul exterior sa dea intr-un loc de golire. Este teava de preaplin, cand apa creste de la ploi prea mult.Asta foloseste si cand uiti robinetul la reumplere,ca se intampla ;D
Intr-un capat se face o curgere de apa, asta poate fi o cismea veche cu furtun inauntru, o piatra care are in spate furtunul si vine apa sus si curge pe bolovan, fara sa se vada sursa, sunt tot felul de solutii usor de adunat de la resturi sau de prin gradina, fara bani.
Bazinul se tencuieste bine, iar toate imbinarile se umplu ca sa fie curbate, nu ascutite, sa nu apara fisuri la colturi.
Se pun doi-trei bolovani pentru a forma trepte interioare, pentru ghivecele de plante pentru apa mica.Se infig cateva manunchiuri de plante oxigenatoare in ghivecele plantelor mari. Marginea bazinului se tine uda o perioada, sa se antichizeze si sa se integreze in peisaj. Marginile bazinului pot fi placate cu bucati drepte de granit, sau cu faianta colorata de tip mediteranean, ca o fantana marocana.
http://1.bp.blogspot.com/_SG2INuToYf0/TD9s_nV9JcI/AAAAAAAAGwQ/ckurwvO4f7w/s1600/nuage+180.jpg
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Imperata cilindrica

E o iarba decorativa foarte induratoare, preferand solurile nisipoase. Interesant ca se simte bine in zonele de mal cu apa mica, inmultindu-se destul de repede. Varfurile frunzelor sunt grena cu margini galbui, iar toamna devin de un rosu aprins. Poate fi cultivata cu succes si in gradina, in zone nisipoase.
Ca particularitate, radacinile ei bogate in potasiu permit un schimb de apa intermembranos si asigura o hidratare de durata. O masca pe baza de Imperata apalicata pe fata, asigura o hidratare chiar si dupa 24 de ore de la aplicare. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

E, iarba asta chiar îmi place!  :) Cu siguranţă, va hidrata şi zona băltoacei mele. ;)
Es, eu îmi doresc o băltoacă aşa cum a avut Schnuppe în varianta 2,  când în loc de cascadă şi-a făcut  un "pârâiaş". Păcat că  a desfiinţat-o. :(

Codruta

Frumoasa iarba rosie dar daca o mai pun si pe aceea nu se mai vede apa din balta :D

einsteinitza

Pene, te instruiesc cat pot , ce informatii vrei iti spun.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Pene, mai intai ia-ti caruta cu magar, ca ai de carat 3t de piatra  :D :D :D Atat a avut Schnuppe acolo  +ham

penelopa

"Măgar" am  ;D, căruţă găsesc dar eu nu vreau atâta piatră  cât a avut Schnuppe. Mie mi-a plăcut "ideea" de băltoacă cu pârâiaş care curge lin în băltoacă. ;)
Es, când voi fi pregătită, te anunţ! :)

hawky

Quote from: einsteinitza on July 28, 2010, 11:17:18 AM
Pene, te instruiesc cat pot , ce informatii vrei iti spun.

Es, cochetez de mult cu ideea de balta dar nu favorizeaza tantarii ca si asa sunt destui aici si....toti vin la mine ;D ;D ;D

Am o spirala de mirodenii si, langa ea, am semi- ingropat un lighean mare dar nu am nici o planta. De altfel, cred ca e prea putin adanc. Face alge, apa miroase daca nu o schimb. Anul trecut, am primit un pui de zambila de apa de la cineva. L-am pus in butoiul ingropat la un burlan si l-a umplut de flori. A fost tare frumoasa cu acel mov suav al sau dar pentru iarna, am lasat-o intr-o galeata, la un vecin, intr-un spatiu inchis. Totusi, nu a rezistat.

einsteinitza

Daca ai putin timp, citeste topicul de la inceput. Rolul de baza al plantelor in baltoc nu e cel decorativ, ci de intretinere a apei.
Bineinteles, cu cat volumul de apa e mai mic cu atat mai mari sunt problemele si mai imposibile solutiile. Stabilitatea termica a apei peste zi e inexistenta, variaza teribilatunci toti parametri variaza si nu o echilibrezi decat greu.
Daca baltocul e echilibrat si populat 1/3 cu plante, NU MAI MULT, atunci vor aparea,normal, si locuitarii. Bineinteles, primele, sau cam primele, broastele. O broasca adulta mananca o gramada de oua de tantari pe noapte, asa ca ai scapat. Eu am baltocul, si nu mai am un tantar in curte de atunci.
In al doilea rand, ai nevoie de o sursa de oxigenare a apei, deci o pompita.Fie ca faci o arteziana in mijloc, sau doar un paraias care curge acolo, sau, eventual, un shishi-odoshi, care ar putea sa-ti rezolve problema unor cartite daca stau sa ma gandesc,apa trebuie oxigenata ca sa nu se inverzeasca, sa nu faca alge si sa fie animalutele fericite.
Oricand doriti sa incepeti, va pot ajuta cu informatii pas cu pas. Un ochi de apa in gradina e o fericire, pentru noi, pasari, fluturi si, la mine, seara apar si liliecii la apa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

...... oare, bufniţele şi cucuvelele   >:( vin şi ele la apă  ??? ....... că e plin de ele pe aici. >:D

einsteinitza

Probabil, noaptea. Asta inseamna ca tin in frau populatia de soareci .
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Numai beneficii din cate se pare ;D
Nu exista niciun dezavantaj? +ham

hawky

Quote from: penelopa on July 29, 2010, 04:22:19 PM
...... oare, bufniţele şi cucuvelele   >:( vin şi ele la apă  ??? ....... că e plin de ele pe aici. >:D

Wow, Pene! Trimite repede una bucata bufnita aici, sa-mi manance soarecii care imi nenorocesc plantele +apl


Multumesc, Es! Voi citi topicul. Oricum anul asta e ratat din cauza degetului in ghips.

Saptamana viitoare ne mutam pe Aries, unde ramanem pana la sfarsitul lui august. Voi scrie cand am semnal bun acolo.

einsteinitza

Vreme frumoasa, relaxare si fara alte peripetii +dns
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Ca sa va mai racoresc, sa vedeti nebunia lacului. E o atractie pentru toate giumbuslucurile care le trec prin cap +ham
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Distractie la maxim,mi se pare normal nu?
E vacanta ,suntem bine asa ca..........

penelopa

Es, cu lacul tău, îi ţii mai mult pe lângă casă. 8)

einsteinitza

Nu prea, dar si eu ma bucur cand riesc in zona. +hug
Insa pleaca repede. ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

hawky

Quote from: einsteinitza on July 30, 2010, 06:52:54 AM
Vreme frumoasa, relaxare si fara alte peripetii +dns

Multumesc, la fel!

Pana in a doua jumatate a lui septembrie voi scrie sporadic pe forum (cand am conexiune buna la Garda sau cand trec pe acasa).

Doresc tuturor celor din musuroi o vara frumoasa si concedii placute!

einsteinitza

Multumim, Hawky pentru urari

Acum cateva poze altfel cu... nuferi.
Povesteam cat imi plac nuferii pentru ca, atunci cand floarea se ofileste, isi fac tulpina armonica si o trag sub apa, ca la suprafata ei sa ramana doar flori frumoase fara ofilituri.

Asta este tulpina stransa a unei flori de nufar


Iar aici o maciulie cu seminte


Maciulia este in interior ca o rodie, cu felii separate de o pielita, inauntrul feliilor fiind zeci de seminte
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Codruta, uite anul asta Typha minima, cu ..chiftelutele lungi??? Nu stiu ce a apucat-o, poate s-a corcit +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

"Chifteluţele" lungi sunt cam ......... gravide, Es!  ;D 

Codruta

Nu sunt gravide dar nu au stiu daca sa iasa chiftelute sau mititei (mici) asa ca a iesit un amestec :D Poate si ale mele au avut aceeasi dilema si nu a iesit nimic ca sa nu fiu eu derutata ;D