Crisanteme si tufanele

Started by penelopa, August 21, 2007, 04:38:41 PM

Previous topic - Next topic

ionut

Nu m am prea uitat la poze dar m am uitat la numarul membrilor de pe forum si nu mi fac griji,cu cat mai multi cu atat mai bine,scap si eu de flori mai repede :D
Georgette nu stiu la care i zici tu argentea  :D  :D cu siguranta altfel ii zice,oricum astea se seamana mai tarziu,acum am inceput cu muscatele deocamdata..

sicamin

Eu nu am apucat inca sa le vad inflorite pe crizantemele mele.Muncitorii care au lucrat la casa ,nu plecau cu mana goala acasa. Cel mai rau i-mi pare ca le-au si smuls nu numai rupt (aveau doar boboci).Anul trecut au inflorit pana a dat zapada.

valentyna

scuze caci am fost off topic dar sunt asa imprastiata si parca timpul nu-mi ajunje sa fac ceea ce-mi propun.scuze!!!mai termin cu treaba si o sa fiu mai atenta. ::) :D

gabriela jalba

Sica,nu esti singura. Si la mine au plecat cu florile din ghivece,si mi-a farmt toata floraria, ca in ciuda....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

Dotarea mea la acest sector consta din:
                                                                  
  Asta-i tot ce am in materie de crizanteme. Daca unele din ela vor ajunge la un ax de inflorire si vor fi deosebite,o sa le mai fac poza.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

vreau sa intreb si eu ceva: sunt crizanteme pitice?
sau unele is mai mici ca...n-au avut papa bun?  ::)

gabriela jalba

niciunele nu sint pitice.Cele mai mici sunt in  prima tufa - cam 1m. Restul sunt inaalte,dar sint fotografiate din "cap" A doua tufa,cele mov viu,provin din pitice de cumparat si plantate in gradina acum 3 ani..Acum au aproape 1,5m.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deci is plecata pe plai, nu m-am esprimat bine.

io intrebam daca se egzista si crizanteme pitice. ca io as vrea sa nu creasca asa de inalte...  ::)

Codruta

Si ceea ce am scris eu ieri in acest topic a disparut >:(
Va spuneam ca nu pot concura cu frumusetile de aici dar ca am si eu o singura crizantema care are niste tulpini mai lungi de 2m
http://codruta.sunphoto.ro/crizanteme
Si va intrebam daca trebuie sa tai tulpinile de la crizantema dupa ce se ofilesc florile si frunzele?

gabriela jalba

E super faina!!!! eu le tai in primavara. Le admir mult,ca eu nu al galbene,albe,...tre sa-mi maresc varietatea;mai ales ca-s topita dupa ele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Gabi, cand le tai cat de mult tai din ele? Pana aproape de pamant? La crizantema mea mai bine de 1 m din tulpina e aproape lemnoasa si nu are frunze sau ramuri.
Daca as sti cum te-as ajuta sa ai si tu galben. Incerc sa pun la prins o ramura si poate avem noroc sa faca radacina si atunci iti trimit.
Mi-e mi-a placut tare mult cea din poza a treia, cea roz inchis. Pe aici prin magazine nu am gasit asa o culoare. Sunt doar albe, galbene si rosu-caramiziu. De multe ori ma intreb cum gasiti voi atatea frumuseti provenite din Olanda si eu aici nu le gasesc ???

gabi_gabriella

Eu le tai , dar nu scurt de tot (cam la 30-40 cm ).Am citit undeva (nu mai stiu unde ) ca trec mai bine peste iarna daca nu se taie tulpinile
Gabi, alba iti pot da eu , si cred ca si galbena . Mie imi plac mult ale tale (3359;3361;3366). Poate facem un schimb

georgette

Quote from: ionut on October 29, 2008, 07:53:27 PM
Nu m am prea uitat la poze dar m am uitat la numarul membrilor de pe forum si nu mi fac griji,cu cat mai multi cu atat mai bine,scap si eu de flori mai repede :D
Georgette nu stiu la care i zici tu argentea  :D  :D cu siguranta altfel ii zice,oricum astea se seamana mai tarziu,acum am inceput cu muscatele deocamdata..
Aci ai dreptate..altfel ii zice da' nu stiu cum..cert e ca are frunzele argintii pufoase si arata foarte bine linga salvia rosie inflorita...mi a placut de mult!Oricum am glumit.. ca n am sa ajung eu sa iau flori de la tine ca -i prea departe-si pina acolo as lua de pe drum ca nu rezist atata sa vad si sa nu iau!! ;) :D ne multumim sa ni le arati in poze!

gabriela jalba

Gabi!!! om  m-ai/te-am  facut!!!!! (aici imi frec miinile de bucurie!!! ).    Imi fac niste placute si mi le infing acolo,ca altfel la primavara nu mai stiu care si cum.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


stefana

Quote from: gabriela jalba on November 08, 2007, 10:49:22 AM
.. eu am prins asa crizanteme;lastarii miiici,de pe tijele florale de la cele din buchete primite,le-am pus in apa si au facut radacini...
Am luat la citit topicul asta de la capat, pentru ca dintr-o crizantema bulgaras alb (nu stiu cum se numeste, dar era splendida) primita de 1 martie, a crescut la baza un mugure. Era cat un bumb de musetel initial, iar acu e floare in toata regula (ceva mai mica decat maica'sa). Si... parca vad un firisor de radacina :D.
Am vazut ca acum se pun la prins lastarii pe care ii fac ... deci, la intalnire, poate aduce cineva plantute de crizanteme?
Lalele primite de la Vio nu m-am indurat sa pun in gradina blocului, dar la niste crizanteme m-as incumeta ;D...

Codruta

Acum doi ani am lasat crizantemele intr-o vaza in gradina si cand sa le arunc una avea radacini. Anul trecut am pus intentionat, cu speranta ca vor fac radacini si nu a facut nici macar una ;D

uca

Buna, Stefana ! Daca iti doresti butasi de crizanteme, iti pot oferi. Deocamdata am de la crizantemele de pe balcon, dar vor fi o multime de pui la crizantemele din gradina. Am mai multe feluri/culori si pot oferi oricui doreste.

stefana

Ma intereseaza, cum sa nu :-*. Pot sa-ti dau passiflora alata (butas inradacinat) sau passi alba (repede crescatoare ;D) la schimb.

uca

Multumesc ! Chiar nu am asa ceva.

larisa

Uca ,si eu sunt doritoare de crizanteme ,daca poti

Nicol Caloian

Uca, daca-ti place ceva din plantele mele, as fi interesata si eu de un schimb cu niste butasi de crizanteme.

uca

 Buna, Gabriela, Stefana ! Va rog sa iertati intarzierea cu care raspund in legatura cu crizantemele. Am fost mai mult plecata si nu am putut sa va scriu. Am muncit mult in gradina si ieri, chiar de crizanteme m-am ocupat. Le-am desfacut musuroaiele si am vazut ca cea mai mare parte au dat frunze noi. Am de mai multe feluri, galbene, albe, rosii. Unele sunt ca margaretele, altele ca anemonele. Cred ca am niste poze cu ele , facute acum doi ani si voi incerca sa le pun in album. Cred ca trebuie sa creasca nitel si se pot darui butasi sau pui. Am si aquilegia, iar pentru irisi, poate asteptam luna iulie, atunci se inmultesc. Gabriela, cum sa procedez cu caldarusele ? Sambata merg la gradina (gradina mea nu este in Bucuresti) si pot scoate din pamant. Ar trebui plantate rapid, se ofilesc usor.

larisa

Uca ,mai vrei ,bulbisori de oxalis?ti-am pastrat citiva,sa-mi dai adresa pe mp

turturica

ati fost cuminti, ati ciupit lastarii de tufanale ?
ca eu da, si se anunta in toamna niste splendori ...
desi vad ca unele ar vrea sa infloreasca de pe acum  :D