Gardenia

Started by Erwin, October 04, 2007, 03:42:12 PM

Previous topic - Next topic

Erwin

Am primit luni (de ziua mea) o Gardenia, foarte frumoasa. Peste tot am citit ca e mofturoasa, ca e pretentioasa. Chiar asa sa fie? Daca mai are careva gardenia as fi incantat sa-mi impartasiti din secretele ei.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Draga Erwin, pana ne incumetam sa umplem noul topic "Gardenia",  meri, te rog, in urma la  "Identificarea unei boli  ..." si citeste  la "Gardenie bolnava" ca acolo ne-am cam dat noi cu parerea despre gardenie.

gabriela jalba

Ei,de-acum ar fi cazul sa aiba si gardenia locul ei!!! Eu am Ervin de citiva ani,si infloreste mereu. A trecut prin multe suferinte,dar le-a depasit pe toate. Acum ,de ex. , a facut cloroza ( a doua oara -ca prima a fost acum 2 ani). Am cumparat un praf cu care am facut solutie,am stropit si pare a-si reveni.
   A facut si o floare de curind. Se poate sa o mai fi pus pe undeva,dar fiindca topicul o cere...:

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

erwin, si eu am avut candva o gardenie, si trebuie sa te avertizez ca aclimatizarea la conditiile de apartament s-ar putea s-o afecteze, pentru ca nu-i place sa fie mutata.
si cu udatul va trebui sa ai grija. iubeste umezeala, pamantul trebuie mentinut mereu umed, dar trebuie sa fie un substrat bine drenat, sa nu stea cu radacinile in pamant care musteste de apa. udarea influenteaza decisiv inflorirea. daca n-o uzi suficient, nu face boboci. daca apuca sa faca boboci si uiti s-o uzi cateva zile, cad toti sau aproape. daca o uzi prea mult, cad deasemenea. ;D
acum, ca vine iarna, poti s-o tii la o fereastra mai insorita, dar nu-i place soarele ci doar lumina, multa. daca n-are lumina nu infloreste. :D
eu tineam ghiveciul cu gardenia pe un platou cu pietris peste care puneam mereu apa, sa aiba umezeala. asta dupa ce m-au atacat paianjenii rosii din cauza uscaciunii.  ;D

si pentru ca amintea gabi, si a mea a facut cloroza. (se ingalbenesc frunzele) si am cumparat de la un magazin de profil ceva pe baza de fier. nu mai stiu cum se numea. oricum, continea fier. si s-a vindecat. dar mi-a zis atunci vanzatoarea sa n-o mai ud cu apa de la robinet ci cu apa de ploaie sau apa distilata. io n-am avut rabdare si in cele din urma am dat-o mamei ca ea are mai mult timp.  :D

sa ne tii la curent cu evolutia ei, poate ne faci pofta si ne cumparam si noi.  ;D

Erwin

O sa va tin la curent. Acum inca ma documentez...
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

gabriela jalba

uite cum arata gardenia mea cu cloroza(e in tratament):

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

Aveti idee daca gardenia se tunde? La a mea i-au crescut niste crengute lungi ... arata tare aiurea si ma gandesc ca daca o tund putin ii dau o alta forma. Ce credeti?

gabriela jalba

stiu ca se tund;dar cind,cum...nu stiu. A mea nu da semne ca i-ar fi deajuns Fe care i l-am dat...ieri am stropit-o a 3a oara si am si udat-o cu solutie. E plina de boboci si ar fi pacat de ea...Oricum ,mi-am pus in plan,ca atunci cind termina bobocii o s-o tund ca e de vreo 4 ani si a crescut cu bete goale si frunze cu boboci pe virfuri.E inestetica.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Se tunde, dragerlor. Si inca,  dupa prima inflorire ca sa-i puteti da o forrma  "estetica".
Deci,  cand nu mai are boboci maricei ce se pregatesc de sarbatoare........ treceti la taiere (dupa ochi).
Altfel,  veti pati ca mine cand am ajuns dupa 3 ani cu o  gardenie cheala la mijloc. Cregutele aveau frunze numai in varf.
La inceput (fiindca nu ma induram)  am taiat doar cativa lastari pe care i-am pus si la inradacinat (nu s-au prins   >:() ). Peste vara i-au crescut lastari noi la interior. In anul urmator am  mai taiat o parte din lastari (tot nu m-am indurat sa-i scurtez pe toti) si iar s-au inmultit lastarii noi.
Am sa pun maine o poza cu d-na  gardenie in discutie.

gabriela jalba

Anul trecut in august am pus la inradacinat un lastarel si a mers.L-am facut cadoului GHIA_DON acum o luna.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

micaalsa

ok, o s-o tund si eu atunci fara mila de indata ce i se termina bobocii. Si a mea vad ca incepe sa cheleasca la mijloc si in varf doar sa aiba frunze si boboci ... si asa nu-mi place defel. Sa vedem daca pot sa o dau pe breazda  ;D

penelopa

Iata gardenia mea cea mare care, acum in casa,  ocupa o fereastra intreaga:

[attachment deleted by admin]

micaalsa

wow ce bogata e. Clar trec si eu la operatiunea frezat  ;D Sa-ti traiasca

gabriela jalba

Pene,cred ca-i cazul sa te privatizezi:coafor gardenii !!! Eu am inceput sa-i fac bagajul s-o aduc la tuns ;)!!!!Cam ce scoruri practici???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=


Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Inceput promitator, Erwin.

In ceea ce priveste "coafatul"......... nu dati navala ca nu ma pricep.
Tai cu mila,  "dupa ochi"........ fara nicio tehnica.
La mine cred ca cel mai mult a contat faptul ca,  in timpul verii,  o scot afara,  la umbra, sub liliac si  copaci.

Myrela

mi-am ucis gardenia pentru ca mai mult statea la mine in brate decat in geam  >:( . Liana are o axperienta fericita referitor la gardenie deci , LIANA spune-ne si noua cum procedezi de ai reusit si sa o inmultesti?
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

liana

nu stiu daca am facut ceva deosebit....am primit-o pe 21 mai de la sora mea si a doua zi am mutat-o intr-un ghiveci mai mare ...m-am straduit sa nu o deranjez prea tare....si am asezat-o in geam cu orientare estica...am udat-o doar cu apa de ploaie cam la doua zile si o pulverizam destul de des si pe frunze. La doua saptamani i-am dat ingrasamant. A inflorit toata vara...cum trecea o floare lastarul respectiv crestea mai mult ...pentru ca ii strica aspectul eu am taiat mai multi lastari ...cei pusi direct in pamant au putrezit dar doi , pusi in apa cu carbune, au facut radacini (in aprox.6 sapt.)..i-am plantat...au crescut un pic...si i-am dat la schimb. Acum tin gardenia in dormitor , merge bine dar a mai pierdut frunze si ma gandesc ca trebuie sa-i dau niste fier ca are frunzele noi mai decolorate. Intentionez sa tai din nou niste lastari care au crescut aiurea si sa repet experimentul...poate am din nou noroc.

stefana

Gabi, daca asa arata gardenia ta tratata timp de 3 luni inseamna ca nu-i buna doctoria :(.
Eu am o solutie de Substral Eisendunger (ingrasamant pe baza de fier) si am mai udat-o cu apa in care am diluat ceva mai mult decat in "reteta". Si nu are nici urma de cloroza. Planta e in balcon acum (sunt cam 2 grade, ca n-are incalzire) si rezista.

gabriela jalba

Stefana,tratamentul l-am facut in octombie. L-am repetat de doua ori,cu toate ca ziea ca e suficient o singura data. Acum cind am venit acasa ma asteptam sa o vad sanatoasa. Nici nu stiu ce sa fac,sa-i mai dau iar cu solutie???E si prea frig sa o mut,are si boboci...Abia astept vara !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Eu ii puneam cam la o luna in apa de udare.
De fapt ce contine "praful" din care ai facut solutia cu care ai tratat-o? Daca vrei iti trimit ce mi-a ramas din Substralul meu.
De ce sa o muti?

gabriela jalba

Stefana,se cheama CLOROSTOP ,pentru prevenirea si combaterea clorozei ferice.Mai scrie:contine preparate bioactive nepericuloase. Atit despre compozitie.Am sa reiau tratamentul saptamina viitoare.
             Ziceam ca astept sa umblu la ea,pt ca de trei ani(de cind o am) nu am facut-o.E in ghiveciul ei original.La clororoza,scrie ca una din cauze:aerisirea necoespunzatoare a solului.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

mamaruta

Liana, ti-am transmis un mesaj privat cu cateva sfaturi de ingrijire pentru gardenia ta.

liana

Mada am primit si am citit mesajul tau...multumesc tare mult...cred ca ai dreptate in privinta amplasamentului dar nu stiam cum ar reactiona la temperaturi mai mici... se poate sa fi  pierdut din frunze datorita caldurii din camera....am sa iti urmez sfatul privind acele de brad (de fapt am sa urmez toate sfaturile dar de asta chiar nu stiam) ::)