Cand se planteaza?

Started by Codruta, October 16, 2007, 01:41:31 PM

Previous topic - Next topic

Codruta

Facand comanda la niste flori am primit cadou o galetuta cu bulbi. Din pacate nu sunt prea multe instructiuni si nici pe net nu am reusit sa gasesc nimic. Crinii si freziile le-am plantat in primavara si le-a mers bine. Dar sunt 2 feluri de bulbi pe care habar nu am cand trebuie sa-i pun in pamant. Este vorba de Liatris Spicata si Triteleia Queen Fabiola. Stie cineva cate ceva despre ele sau unde pot gasi mai multe informatii?

ELA

codruta,ai sa gasesti informatii despre liatris pe topicul omonim;eu am plantat bulbi asta toamna dar nu au iesit in primavara, poate tu ai mai mult noroc! bafta!

Codruta

Ela multumesc pentru urare si informatii. Imi cer scuze ca nu am vazut ca exista un topic cu acest nume.

ELA

doresc o parere: bulbii de anemone, in mod normal,sunt colturosi,uscati si negri ca cei pe care i-am cumparat eu sau am luat plasa ???

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ELA

pentru ca nu am gradina as vrea sa-i pun intr-o jardiniera astfel incat pe la sf. lunii aprilie cand o scot afara sa fie imbobocite anemonele; cand ar trebui plantati bulbii?

penelopa

Ela,  poate n-ai luat plasa ci doar i-ai luat in plasa.
Scoate-i de-acolo si pune-i in pamant,  in jardiniera iar jardiniera tine-o undeva,  mai la rece.
Si fiindca n-ai interes sa rasara prea repede, poti sa nu mai pui  rizomii la `muiat ( :D).
Eu am pus astfel de rizomi asta toamna direct in gradina si au rasarit destul de repede astfel incat au trecut iarna cu.... frunze. Le-am protejat, desigur, cu ceva uscaturi (frunze de panuse, de gutui   etc.)

ELA

penelopa,cred ca am sa-i pun cum m-ai sfatuit -in jardiniera, impreuna cu cateva zambile si narcise,dar nu prea am un spatiu racoros de depozitare....vad eu!

Codruta

Ela, si eu m-am speriat ca am cumparat "uscaturi" dar asa uscati cum erau au iesit plantele foarte repede. Am patit la fel ca Penelopa, adica am pus bulbii pe la inceputul lui octombrie direct in pamant; o parte intr-un ghiveci (ghiveciul e afara in gradina) iar o parte in pamant, in gradina. Cei din gradina au cam in jur de 10 cm acum si destul de multe frunze. Cei din ghiveci au peste 15 cm si sunt pline de frunze. Gabi m-a asigurat ca vor rezista peste iarna si sper sa aiba dreptate.
Asa ca poate ar trebui sa nu te grabesti cu pusul lor.

ELA

atunci am sa-i pun in februarie......deocamdata ii las in ambalaj!

gabriela jalba

Ela,pune-i acum.Inca nu e tirziu!!! Daca ii pui in februarie,s-ar putea sa nu prea ai perte de flori...,Dar daca ii pui acum sigur rezista f bine peste iarna si vei avea si flori.Citeste tot topicul asta sa vezi ca eu am experiente cu ele ,de au trecut iarna cu boboci inghetati si in primavara acei boboci au inflorit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Pune-i, nu-i pune...uite ca o bolunzim pe Ela. Incearca eventual si fa ca mine, adica pune o parte acum si lasa cativa pentru mai tarziu. Oricum pe ambalajul anemonelor cumparate de mine scrie ca se pun toamna sau primavara (martie-aprilie). Daca vrei totusi sa ai anemone in acelasi timp cu narcisele va trebui sa pui bulbii in pamant anul acesta.

ELA

ma gandeam sa-i pun mai tarziu pt. ca anul trecut am plantat bulbi in jardiniera pe care am tinut-o in casa pe pervaz si in ianuarie -februarie aveam flori,cam fragile totusi-se vedea ca nu au soare suficient,dar eu vreau flori la primavara,cand infloresc si cele din gradina(incerc sa ma sincronizez cu natura)
sau ii pun acum si tin jardiniera in balcon,bine acoperita cu ceva sa nu inghete bulbii la iarna ???....

Codruta

Pune-i si acum dar tine-i cat mai la racoare ca sa nu incolteasca de pe acuma si eventual acoperi jardiniera cand va ingheta.

vernil

Toate plantele cu bulbi se planteaza toamna, ca sa fim siguri ca apar in primavara. Daca ai spatiu in gradina, chiar este indicat sa pui bulbi direct in gradina. Spunea Einsteinitza ca bulbii anemonelor se pun la inmuiat, are perfecta dreptate. Nu este gresit sa  inmoi bulbul. Oricum, asta trebuie sa retii, bulbii se planteaza toamna.

Codruta

Asa cum am mai zis eu am pastrat cativa bulbi pentru primavara asa ca va voi anunta daca au iesit si cand au inflorit.

Codruta

Doua intrebari:
1. Cu bulbii plantati toamna exista riscul ca nu rasar toti si in primavara poti sa ai o floare si doua pauza. Ce faceti in aceasta situatie? Lasati un an asa cu pauze sau se pot muta plantutele de-abia iesite?

2. Am in gradina 2 gramajoare de crocusi, lalele si anemone. Unele sunt inflorite deja, altele vor inflori mai tarziu. Sunt mai multe culori si amestecate cam aiurea. Cum si cand pot sa le aranjez asa cum doresc eu? M-am gandit sa leg pe tulpinute cate o ata cu culoarea florii dar solutia aceasta nu pare prea buna. In primul rand florile de crocus par tare sensibile; cum le atingi cum se apleaca. In al doilea rand peste vara frunzele se vor usca complet asa ca in toamna tot nu voi ma avea nici un semn ca sa stiu care bulb carei culori ii apartine. Aveti voi alte sugestii?

Fleurf

  Leaga frunzulitele cu fir de culoarea respectiva si dupa ce se trec florile le sortezi si le muti unde trebuie. Cred ca n-o sa le afecteze inflorirea de anul viitor.

einsteinitza

Si eu am patit asa.Dar potisa-i scoti in iulie,cand se mai vede unde au fost.Faci poze cand sunt infloriti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

La faza cu pozele m-am gandit si eu ieri si i-am si tras in chip. Din pacate unii acum rasar si sunt amestecati cu cei infloriti deja. Am sa incerc sa-i urmaresc, sa mai fac poze si sa-i si leg cu ata. Sper sa nu pateasca nimic daca am sa-i mut in plina vara. Nu stiu cum e cu anemonele dar la branduse stiu ca frunzele raman verzi o lunga perioada de timp. Am inteles ca e indicat sa fie lasate frunzele se se ofileasca singure si doar dupa aceea indepartate. E valabil si pentru anemone?

gabriela jalba

Scrii culoarea pe o bucatica mica de hirtie,o impaturesti,o "izolezi in plastic sau scoth si ingropi in pamint in dreptul plantutei. Cind scoti plantuta,gasesti si biletelul de "amor" !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Buna aceasta sugestie. Asa nici nu "accidentez" florile care sunt acum.

myosotis

Quote from: gabriela jalba on February 26, 2008, 08:40:18 PM
Scrii culoarea pe o bucatica mica de hirtie,o impaturesti,o "izolezi in plastic sau scoth si ingropi in pamint in dreptul plantutei. Cind scoti plantuta,gasesti si biletelul de "amor" !!

Rabdare sa ai, sa faci biletele la toate !

Codruta

Nu sunt chiar asa multe si se pare ca au iesit mai multe flori din acelasi bulb.

einsteinitza

Daca fac bilete la toate imi trebuie vreo trei ani.Eu am facut secvential poze,mai multe saptamani si asa am stiut tot ce ma si unde sunt asezate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro