RASADURI

Started by turturica, October 23, 2007, 09:20:33 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

uite asta ma gindeam zilele astea si eu daca sa pun la germinat rosiile au ba . da cred ca le pun prim februarie ca solarul meu acum l-am transformat in gradinita de trandafiri adica pentru trandafirii inchisi la culoare . si cred ca am sa pun rosiile luate de la bakker cele lansate la noi in toamna cele uriase . da de-abia astept sa vad prazul urias ce va fii cu el .si guliile uriase cele care se fac de 3 kile . eu nu am pus pina acum gulii si nici nu stiu cum trebuie puse . va trebui sa pun si dovlecii uriasi la rasad nu direct in pamint . 
waw eu am asteptat  din decembrie primavara asa ca acum incepe sa curga repede singele prin vine
HAi care cum stiti ca vine primavara la inceput de  martie sau intirziem iar ca anul trecut pina in mai cu ele ?

penelopa

Stau pe gânduri şi mă întreb la ce se încadrează răsadurile de roşii  ??? ... la flori sau la ierburi de grădină ?!! ;D :D

geodezia

la  ierburi de gradina  ....................ca uneori ma plictisesc cind rasar aiurea si le jumol si le arunc

gentiana

La "balarii" comestibile

flordel

Am vazut aseara un documentar despre gradinarit si o femeie punea rasadurile pe o tava intinsa, ele fiind plantate in partea cilindrica de carton de la hartia igienica. Nu m-as fi gandit la asta, mi s-a parut ingenios si-am zis sa va spun. :)

claude

Oare cartonul ala nu se inmoaie tot udat?  ???  Drept sa-ti spun mi se pare mai simplu sa cumpar paharele de plastic decat sa colectez rola de la hartia igienica  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Tu care esti asa de interesata de eco, cumperi pahare de plastic...
Daca rolele sunt strans inghesuite, eu zic ca rezista pana cand le pui in gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Cucoana aia la care am vazut figura asta era gradinareasa in toata regula.
Nu stiu cu inmuiatul, dar cum zice Es, e ECO si nici nu mai muncesti sa le scoti din paharele, le pui direct in pamant.
Mai sunt si gratis, zicea femeia ca strange tot anul la ele... ;D

claude

De fapt eu nu cumpar pahare de plastic, reciclez cele de la iaurt si alte cele, ghivecele cumparate cu plante. Incerc sa fiu eco pe cat posibil, toate plasticurile de aruncat le strang separat si le car la Cluj, ca sunt containere pentru gunoi diferentiat, cred ca-s singura pe strada aia care arunca in containerul ala, lumea e prea comoda sa aleaga gunoiul. Eu m-am obisnuit din Italia, acolo containerul de gunoi e pe baza de card, totul se separa, 5 lazi de gunoi diferite, de-ti vine sa innebunesti cateodata  ;D

Daca tot am zeci de ghivece de plastic de la plante nu vad de ce sa ma apuc sa colectez sulurile alea ;;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

OK, inteleg ca nu v-au impresionat sulurile de hartie igienica... :P
Si eu care credeam c-o sa va dau gata cu gaselnita asta! =))
In alta ordine de idei cine vede seminte de Euphorbia Marginata sa-mi spuna si mie, ca mi-a casunat sa plantez asta in primavara.
In rest mi-au ramas seminte din anii trecuti c-am luat ca disperata.

claude

De Asclepias tuberosa nu vrei seminte? Ca acum am strans un pumn din gradina, sunt gata stratificate!   ;)  Si eu vreau Euphorbia marginata, am avut-o acum cativa ani si vreau iar 2-3 plante
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel

Nu stiu, acum aud de ea, vad ca-i portocalie. Merci, dar trebuie sa ma gandesc daca am cu ce-o asorta.
Ailalta e usor, ca-i verde cu alb. :)

gomez99

eu folosesc suluri de hirtie igienica, tin bine si 3 saptamini. prima data am experimentat cu maci, ca pe astia nu poti sa ii rasadesti. numa ca trebuie pulverizate cu fungicid, ca au tendinta sa mucegaiasca acolo unde se ating intre ele - cind sint mai multe intr-o tava. se pot face si suluri din hirtie de ziar roluite pe un pahar. obtii pahare de rasad de diferite dimensiuni care se 'topesc' in gradina. asta e o boala in vest, in special prin anglia.
asa, ca dicutie ecologista complementara, sulul de carton de la hirtia igienica este unul dintre produsele inutile, care consuma resurse. nu e nevoie de el ca hirtia sa stea sul si sa aiba un spatiu unde sa fie introdus axul suportului e perete. practic se produce si se recicleaza exact din stare in care a fost produs.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

flordel

Grozav, Gomez! :-bd
Mie mi s-a parut extrem de interesanta aceasta reciclare, recunosc ca nu mi-ar fi trecut prin cap sa dau sulurilor as intrebuintare.
Eu am mai pus rasaduri in cartone de oua, cand trebuie sa le plantezi tai fiecare separeu din acela si-l pui cu totul in pamant.
Si da, emisiunea aceea pe care am vazut-o era de la englezi! ;D

einsteinitza

M-am apucat sa strang si eu sulurile, ca am de la pensiuni cu sacii :D :D
Multumesc de pont.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Es bag seama anul asta te axezi pe legumicultura hotarita

gomez99

sulurile astea pot fi folosite si ca protectie/umplutura intr-un pachet trimis prin posta, longitudinal rezista la presiuni destul de mari
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Si asta e o idee buna, cetari sunt sunt sulurile astea!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

leonard

pentru rasaduri se folosesc  si cofrajele de la oua  . Tot eco.

Mihai

Poate ca da,dar cum?
Poţi detalia?

geodezia

mie au inceput sa imi iese ardei dar cei din productie proprie adica cei iuti ..oare vor iesii si samintuiurile alelalte .. ? daca nu nu mai cumpar altadata pun numai din productia gradini ..
am incercat eu sa pun in cofraje de oua da am pun cam multe apa si s-au fleoscait cofrajele .. asa ca tot mai bine in rasadnita .. da asa e omu nu are astimpar iarna mai  incearaca cite ceva ...

gabriela jalba

Am folosit acum doi ani suluri de la hirtie pentru rasaduri,dar nu mi-a placut cum s-au comportat in timp.Eu folosesc aceleasi "pahare" de plastic an de an. Sint de la smintina de 250gr parca. Si nici nu le gauresc. Ud rational rasadurile,ca sa-mi putrezeasca radacinile. Dupa ce scot rasadurile,le spal bine cu apa fierbinte si detergent si le depozitez pentru anul urmator.
    In cofraje de oua,repic plantutele mici de flori : panselute,labelii,regina noptii,craitele,gura leului,....
  Geo,pina in mai cind pui ardeii in brazda,ai si recolta de la ei. Eu nu am pus rasaduri de ardei iuti. Am sa pun seminte direct in gradina. Astia iuti ies foarte bine intotdeauna !! =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Căpşună

Eu nu am pus rasaduri de nimic, mi se pare foarte devreme pentru asa ceva.
Nici macar nu am sapat toata gradina, acum am grija de:

gabriela jalba

Cind s-or coace,sper sa vii si tu cu un castron pe forum,sa ne servesti.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Căpşună

Eu zic sa mai asteptati pana se coc cele din camp.
Oricum sper sa iasa frumos, inca mai am dubii.