Orhidee - boli, paraziti

Started by cara, October 28, 2007, 10:10:34 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Sa sterg frunzele doar cu laveta umeda fara nici un alt "adaos"?  Le sterg si zilnic daca ajuta...doar sa le scap de jigodii si sa nu le mai otravesc.
Ca sa fie specatcolul complet azi, cand am venit acasa era pe jos singura mea orhidee care are flori si nici nu are frunzele asa de "atacate" (doar 2 puncticele minuscule) :( Se pare ca dupa inghetul de azi noapte a fost putin soare si pisicile mele au dorit sa-i faca un bine la orhidee sa o ia de la soare ;D...atat doar ca au trantit-o de pamant. Noroc ca doar o singura floare s-a rupt.

gabriela jalba

DA!!! sterge-le doar cu laveta umeda, ca sa se usuce repede apa;sa nu dea soarele pe ele si sa le arda.O poti face seara. Asa nu mai au ginganiile nici cind vietuii,nici cind pune oua,iar orhideelor le place.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myosotis

Poti sa amesteci apa cu spirt medicinal, jumate-jumate. Paianjenii nu se vad cu ochiul liber. Deci, ce aduni pe frunze, nu cred ca sunt paianjeni. Paianjenii ii vezi sigur daca pulverizezi un jet f fin de apa pe planta. Ies in evidenta panzele, nu insectele.

Codruta

Nu se vede nici un fel de panza dar azi am vazut un alt puncticel gri pe o alta frunza. Cand spun puncticel ma refer la "pata" minuscula in frunza.
Aseara le-am sters cu laveta umeda si am facut o combinatie de apa+putin sapun+putin ulei. Am citit pe undeva ca, cu aceasta combinatie e bine sa stropesti direct pe insecte. Eu nu vad insectele dar am sters bine frunzele pe ambele parti. Azi le voi sterge doar cu apa curata.

gabriela jalba

Eu imi mentin sfatul. Cu apa si spirt medicinal in parti egale,am aranjat frunzele de la citeva plante: in timp.toate s-au ingalbenit si cazut.Eu personal nu am sa sfatuiesc pe nimeni in proportiile astea.Myo,imi cer scuze!!! !!! Stiu ca esti o FLORAREASA experimentata, cu vechime si experienta, dar eu asa am patit.Codruta ,nu cred ca-i bine sa pui ulei.Este un ulei special:ulei horticol,dar aia e alta mincare de peste, se da pe copaci cind nu au frunze... Uleiul asta alimentar,dupa mintea mea poate crea pelicula si sa nu mai respire planta,frunza,si te trezesti ca se-ngalbeneste,si nu stii de ce.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Ok, nu mai pun ulei.
Cat despre spirt medicinal eu am mai zis ca am mai scapat de insecte dar nu am folosit niciodata parti egale. Spirt si sapun pun cam 10% poate chiar mai putin. Am pulverizat acest amestec pe paduchii verzi si am vazut cum isi dau obstescul sfarsit.

myosotis

ok. Eu am folosit si nu s-a intamplat nimic rau. E adevarat ca nu la orhidee. Daca ati avut experiente neplacute, mai bine nu-l folositi. Codruta, totusi ce mai au orhideele in afara de punctele despre care inteleg ca nu sunt decat cateva ? O sa pun niste poze (nu stiu cand) cu frunzele unora din orhideele mele. Au si puncte si ...diverse chestii.... dar eu nu le tratez cu nimic. Nu consider ca sunt bolnave. Si pe unele le am de cel putin trei ani (ca le-am uitat sirul).

Codruta

Eu am tot incercat sa fac poze dar nu ies bine; bate lumina pe ele si nu se vede nimic. In plus punctele sunt minuscule si aparatul meu nu mareste suficient. Daca ma apropiu prea mult nu ies clare. Poate "punctele" nu m-ar speria asa tare, desi vad ca se inmultesc dar ma sperie cum arata frunzele pe margine. In plus la una din ele se ofilesc 4 frunze si nu creste nici una noua. Uita aici pozele pe care am reusit sa le fac: http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob
In primele doua poze nu se vad varfurile frunzelor dar pot sa-ti spun ca atunci nu erau ingalbenite. Dupa 24 zile arata asa ca in ultimele 2 poze.

La Burrageara 2 frunze au avut varfurile maro-roscat. Cand am vazut ca se mareste am taiat tot ce era afectat si am pus scortisoara. In plus, mai ales pe dosul frunzelor se vad niste puncticele negre ca si cum ar fi fost stropita cu vopsea neagra mai decolorata.

Oare ai inteles ceva din explicatiile mele? Cred ca va bolunzesc cu asta dar ma doare sufletul sa le pierd pe toate.

myosotis

Codruta, aveam impresia (gresita) ca iti faci griji fara motiv. Ai o imagine (din 4 feb) cu niste frunze de phalaenopsis mai mult albe (pline de puncte) decat verzi.  Cu aia ce s-a intamplat? Stiu ca orhideele au prostul obicei de a face viroze, care nu prea se trateaza. Pe cea careia i s-au ingalbenit frunzele, ai scos-o din ghiveci, sa vezi in ce stare sunt radacinile? In nici un caz sa nu mai dai cu ulei pe frunze. Si incearca sa renunti la ghiveciul masca (parca ti-am mai spus ?).

Codruta

Scuze ca am uitat sa mentionez; punctele albe sunt de la stropiri (tratamente). Am sa incerc sa verific si radacinile.

Codruta

Se pare ca orhideea phale la care i s-au ingalbenit frunzele are radacinile praf:
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob/CHDNDXSTXTZLCWKBGGQ
Mai exista o sansa sa o salvez si daca da, care?
Am spalat zilnic frunzele de la orhidee dar se pare ca nu le ajuta si cel mai rau e la Burrageara la care se vede foarte clar ca se ingalbenesc varful frunzelor, frunzele se decoloreaza si au pe ele multe puncte negre. Punctele nu sunt in relief. Arata ca si cum ar fi stropite cu ceva.
http://codruta.sunphoto.ro/orhidee_cu_prob/WLKQTNVAIKYPTJPHKPB
Punctele mai albe care se vad in poza sunt fie de la apa fie de la stropirile dinainte asa ca nu le bagati in seama, uitati-va doar la ce se vede negru pe frunze.
In plus pe o frunza era inainte o pata maro care acum a devenit gaura si a aparut in ultimele zile o dunga maro; mai deschisa la culoare pe fata frunzei si mai inchisa pe dos.

myosotis

Nu stiu ce ai facut intre timp cu orhideea, dar n-am apucat sa scriu. Asa ca iti spun acum. Pe cea din prima poza (phalenopsis) trebuie sa o cureti de sfagnumul ala de la radacini. Tai NUMAI radacinile care sunt negre sau uscate. In poza nu se vede nici una, dar s-ar putea sa fie sub sfagnum. O plantezi intr-un compost bun de orhidee, de preferat intr-un recipient transparent. Dupa replantare NU o uzi 7-10 zile. Nu te atingi de ea.
La a doua, nu ma pricep ce are.

Codruta

Cam asa ceva am facut, adica am taiat din radacini ce mi s-a parut ca e rau, am pus in ghiveci transparent si in pamant de orhidee luat din magazin. Nu prea semana pamntul cu ceea ce a avut orhideea inainte dar altceva nu am de unde sa-i ofer. Nu stiu cum v-a supravietui pentru ca i-au ramas doar ceva cioturi mici de radacina. I-am taiat si frunzele ingalbenite si am pus scortosoara pe taieturi. E bine ca m-ai spus cat timp sa nu o ud.

ELA

martipan, am o miltonie(opsis) caruia au inceput sa i se ingalbeneasca pseudobulbii impreuna cu tijele florale pline cu boboci( e proapat cumparata dar probabil nu s-a acomodat sau a suferit in timpul transportului); as vrea sa o scot din scoarta si sa o trec in hidrocultura, poate o salvez( am bile de argila)

martipan

De obicei,nu se recomanda trecerea in s/h decat a plantelor sanatoase.
Nu prea ti-as recomanda,pt ca ai supune planta la un nou stres (toate vechile radacinile mor),plus ca trebuie sa aiba noi radacini care sa se adapteze la noile conditii de crestere.
Scoate-o din scoarta si verifica-i radacinile,ai grija sa nu fie infasurate in muschi sphagnum care sa le faca sa putrezeasca.Tai tot ce e mort si putrezit,vezi in ce stare e scoarta,sa nu fie degradata,si o lasi mai uscata putin,dar nu complet sau pt o perioada mare de timp.
Dupa o investigatie mai amanuntita sper ca planta ta sa-si revina,ar fi pacat sa pierzi o asa frumusete  ;) !
Mult succes !

ELA


martipan

A fost placerea,mea,daca mai ai nelamuriri si stiu sa-ti raspund,baga mare :D :D :D !