Helleborus niger - trandafirul craciunului

Started by Codruta, November 03, 2007, 11:28:00 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Gabi, m-am gandit ca mai bine deschid un nou topic aici despre Helleborus niger, fiind o planta de gradina. Cine stie, poate asa cum in primavara a fost febra capsunilor cataratori poate incepem acum o alta febra a Helleborusului, planta cu flori in plina iarna.
Din pacate prea multe informatii nu am pentru moment. Se pare ca pe site-urile romanesti nu este nimic asa ca va trebui cand am putin timp sa ma uit pe cele straine.
Ela avea dreptate adica Helleborus are denumirea populara de Trandafirul craciunului, Trandafirul zapezii sau Spanz negru. De ce negru nu ma intrebati. Asta e tot ce am gasit pe site-urile romanesti.
Pot pentru moment sa va spun ca are rizomi si raman frunzele mereu verzi. Toata planta este toxica.
La adresa de mai jos am gasit unde se paote cumpara in Romania. Costa 20 ron.
http://www.gardener.ro/shop/view.php?prod=11072066
Asta am mai gasit pe site-ul plante online:
Origine: este originar din alpi, Europa Centrala 
Forma: tufos, poate sa ajunga la 30 cm inaltime 
Frunza: persistente, cu margini dintate, verde-inchis 
Flori: albe, infloresc iarna sau primavara 

cara

imi place plantuta, cred ca o s-o cumpar si eu...:)

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

ELA

planta are si proprietati terapeutice:antireumatic dar si antitumoral-a fost prezentat odata in 'formula as'

penelopa

... mai bine ii zicea... "macesul zapezii"  ;)
Si numai asa poate "trandafirul" asta sa  traiasca:  inconjurat de imbarligatura aia de bete? ........... ca sa stiu unde e mai bine sa-l plantez dupa ce vrea Cara sa scape de el  :D

gabriela jalba

nu te speria Pene,aia-i poza facuta primavara ,in padure - flora spontana!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Penelopa, al meu nu are nici un fel de bete prin preajma si inca ii merge bine. Astept iarna si astept florile de la el.
Aflati vre-o metoda de inmultire si eu ma pun pe treaba, desi cred ca mai usor mi-ar fi sa inmultesc bete  ;D :D

larisa

Pai ,ce fel de radacini are? sau rizomi ca lacramioarele .?.Dupa ce am vazut cum arata planta ,mi-am dat seama ca am avut la gradinita ,in curte asa ceva ,dar nu am vazut inflorit niciodata ,de aia nici nu am stiut ce e .La prima vizita ,tot salt eu un pui.Sper sa reusesc

ELA


Codruta

Sincer nu imi amintesc ce are si tot foarte sincer nu stiu care e diferenta dintre radacina si rizom  :-[
Definitia rizomului este: Tulpină subterană simplă sau ramificată, lipsită de clorofilă, a anumitor plante, cu aspect asemănător rădăcinii, de care se deosebeşte prin prezenţa mugurilor la subsuoara unor frunze rudimentare, în formă de solzi, şi prin structura internă Prea mult nu m-a lamurit. Ar trebui sa vad in fata ochilor si sigur as sti pe viitor.

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Asa sa se tot lamureasca omul. Mersi Gabi.
Dar tot nu dezgrop acum planta ca sa vad ce are, mai ales ca tare mi-e frica ca nu prea ii prieste ceva. Daca numai s-ar decolora frunzele as zice ca se imbraca de iarna dar am si gasit azi doua frunze cu ceva pete gri inchis. Le-am rupt si sper sa nu mai apara altele.

ELA

daca are rizomi se inmulteste singur,ca lacramioarele....ai grija!

Codruta

 :'( Anul trecut lacrimioarele mele s-au "evaporat" la scurt timp dupa ce le-am pus in pamant. In primavara aceasta am pus altele. Pana nu demult inca le-am vazut frunzele dar nu au facut nici o floare si nici nu au mai crescut. Eu ma gandesc ca doar la anul voi avea parte de flori de la ele. Sper. Si sper sa nu patesc la fel si cu Helle.


ELA

la primavara iti vor inflori cu siguranta lacramioarele;cresc si pe acolo?

Codruta

Banuiesc ca si pe aici cresc lacrimioare din moment ce in fiecare primavara se vand rizomi. La mine inca nu au crescut decat frunzele, putin. Sa speram ca ai dreptate Ela si am flori de lacrimioare la primavara.
Pe Helle mi-e frica ca-l pierd. Azi l-am curatat de toate frunzele cu pete negre si cele ingalbenite. Dar tot este cam decolorat fata de cum era in primavara cand l-am cumparat.

ELA

voiam sa intreb daca si la ei lacramioarele sunt la fel de raspandite in gradini ca la noi sau tb. sa cumperi din florarii si sa le plantezi

Codruta

Prin gradini am mai vazut cativa ghiocei amarati dar lacrimioare nu. In schimb, asa cum am zis, rizomi se vand peste tot. Poate ca le au prin gradinile din spatele caselor. Lacrimioare inflorite nu imi amintesc sa fi vazut nici prin magazine sau piata.
Eu le stiam de acasa, imi place parfumul lor tare mult (imi placea chiar si parfumul de lacrimioare care sa mai gasea prin comert inainte de revolutie) si de aceea mi-am dorit sa le am in gradina.

Codruta

Sincera sa fiu nu stiu ce planta e in pozele tale dar nu seamana cu a mea nici la frunze, nici la flori. Poate o fi vre0un alt gen de helleborus. Am vazut ca exista mai multe. Ce am eu e Helleborus Niger.

Codruta

Am inteles ca lumea nu prea are Helleborus pe acolo dar totusi sper ca ma puteti ajuta cu o sugestie.
Eu am in gradina o planta de helleborus si cu toate ca nu i-am oferit prea mult din ce isi doreste se pare ca i-a placut la mine si a inflorit anul acesta. Sambata am mai cumparat 4 plante, diferite soiuri de helleborus. Problema mea e urmatoarea: in gradina am trandafiri, rhododendron, erica, etc... " imprastiate" prin gradina. Toate vor sol acid. Helleborus vrea sol alcalin. Cum reusesc eu sa-i plantez in gradina? Exista vre-o metoda de a "ingradi" pamantul din jurul lor? Ar ajuta daca as pune in pamant u fasie mai lata de folie, cu care sa "inconjor" mai la distanta radacinile plantelor?

Fleurf

   Cred ca folia nu o sa tina prea mult timp si radacinile o pot strapunge, dar poti sa-i ingropi cu tot cu ghiveci. Pui eventul unul mai mare ca sa aiba loc sa se dezvolte. Pe la noi heleborusul se mai cheama spanz, creste spontan in zonele muntoase si este f toxic.

Codruta

Voi lua niste ghivece mai mari si le voi ingropa in pamant. Mersi Fleurf.

Fleurf

  Sa ai grija ca ghivecele sa aiba gauri de scurgere ca spui ca vremea este ploioasa pe la tine si chear daca i-o fi fi placand lui umezeala nu cred ca-i place cu radacinile in balta. Am vazut la Eutopia un helleborus orientalis care mi-a placut tare mult.

Codruta

Am luat ghivecele azi si sunt cu gauri. Am citit ca la Helleborus ii place umiditatea dar nu-i place pamantul imbibat cu apa. Am luat si ceva granule calcaroase ca sa le pun in pamant.