Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Down
  Print  
Author Topic: Catina  (Read 15330 times)
trandafira
Roza

Bucuresti

« Reply #175 on: January 16, 2012, 05:39:11 PM »

Cum sa rodeasca singura daca-i dioica?  Roll Eyes      Precis e catina pomul ala?  Huh?
[/quote]

Iata ce am aflat despre catina:
Catina alba este o specie unisexuat dioica, avand plante deopotriva femele si barbatesti. Plantele barbatesti sunt mai viguroase decat cele femele, au ramuri anuale mai lungi, mai groase si de culoare inchisa, precum si mugurii mai mari. Florile barbatesti sunt grupate in conuri scurte de culoare bruna, si se afla pe ramurile anuale. Florile femele sunt grupate cate 10-12 intr-un racem foarte scurt.
Fructele sunt drupe false, mici, de forma variabila, de la ovoida la globuloasa, chiar turtita. Culoarea lor predominanta este portocalie, cu treceri spre galben

Catina se prezinta ca un arbust inalt de 1,5 - 3,5 m, cu numerosi tepi puternici. In functie de conditiile de clima si sol, ea creste diferit, si anume ca tufa joasa taratoare in zonele aride si pe soluri sarace, sau sub forma arborescenta de 8-10 m inaltime pe soluri fertile. Catina alba intra pe rod in anul 3 de la plantare si are o durata de productie de 18-20 de ani
claude
Roza

« Reply #176 on: January 16, 2012, 05:51:37 PM »

Pai da, faptul ca e dioica inseamna ca e nevoie atat de planta femela cat si de planta mascul pentru a se efectua polenizarea si ca planta femela sa produca fructe. Exista alte plante de catina prin apropiere,in afara gradinii tale?

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
penelopa
Guest
« Reply #177 on: January 16, 2012, 06:41:50 PM »

Mie mi-ar placea o astfel de Catina si fara fructe!!!  Smiley Sub forma de copac este deosebita prin frunzele ei argintii. Wink
yorasta
Roza

« Reply #178 on: January 16, 2012, 07:54:15 PM »

nu stiu ce zici u acolo claude dar prin TM pe unde am vazut tufe de catina toate aveau fructe ori ca erau mai multe ori ca era singura am chiar la vreo 3 blocuri de mine o tufa de catina cu fructe si alta nu mai exista prin zona ca ii mai culeg seara cand nu e lume fructele pt. pasarile mele  Grin
claude
Roza

« Reply #179 on: January 16, 2012, 07:57:27 PM »

In cazul asta chiar nu stiu ce sa zic, logica spune ca nu se poate dar eu stiu  Huh? Huh? Poate ne lamurim cumva  Roll Eyes

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot
einsteinitza
Moderator

Gradinaritul nu e un hobby, e o obsesie

« Reply #180 on: January 16, 2012, 07:58:18 PM »

Yorasta, ai vazut catina cu frute ca lumea nu pozeaza catina fara fructe Grin
Dar am sa ma duc pe deal in weekend, daca nu ninge, sa vad daa sunt si tufe fara fructe.

yorasta
Roza

« Reply #181 on: January 16, 2012, 08:43:23 PM »

pai daca mergi pe deal nu merge pe langa seminte sa mai pui si o tufa de catina cu radacina? mai dau o bere
yorasta
Roza

« Reply #182 on: January 16, 2012, 08:44:39 PM »

upsss ai zis fara bere  Grin un citro , un cico , un pepsi o cola un suculete ceva  Grin
einsteinitza
Moderator

« Reply #183 on: January 16, 2012, 08:50:05 PM »

Nu prea am vazut tufe mici dar daca vad, si tu imi aduci aminte, in  primavara iti trimit.
Ma uit in weekend mai atent, sa ved e-i cu catina asta si cu barbatii ei.
Desi probabil trebuie sa schimb bicicleta cu sania, s-a dus sezonul plimbarilor frumoase cu bicicleta. Undecided

yorasta
Roza

« Reply #184 on: January 16, 2012, 08:52:17 PM »

daca ai husky e buna si sania  Cheesy
Rux
Roza

« Reply #185 on: January 17, 2012, 06:11:36 AM »

Es ,ce te-a oprit sa mergi mai departe cu ideea ta ?
einsteinitza
Moderator

« Reply #186 on: January 17, 2012, 06:40:44 AM »

Faptul ca nu stau inca acolo, iar cu ideea am ramas, doar am amanat-o.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 [8]   Go Up
  Print  

Jump to: