Gloxinia

Started by turturica, February 13, 2007, 02:35:26 PM

Previous topic - Next topic

floare mica

Probabil ca le-ai pus prea multa apa daca au murit frunzele.Gloxiniile cer apa multa cind au bobocii bine formati.Ai avut noroc ca bulbii n-au putrezit.  :)

floare mica

Nuuuu,nu vreau frunza,eu ti-am spus ce poti sa faci fara frica ca nu pateste nimic floarea!Bineinteles ca e foarte frumoasa si e pacat sa o jumulesti de frunze.Mai ai timp destul sa rupi daca vrei sa obtii mai multi bulbi. :)

penelopa

Tu jumuleste Gabi,  chiar daca Foare mica nu vrea  frunze.
Io vreau !!!  ;)

dyana

Toata vara au tot murit bobocii "in fasa"....acuma de cand e racoare...au dat boboci noi. Poate de data asta reusesc sa vad culorile:)) caci habar nu am cu ce am ramas.

martipan

Mai,nu sunt nebun!
Gloxiniile au un miros foarte suav,si se simte doaR LA FLORILE PROASPETE,IN 1A SI 1 2A ZI DE INFLORIRE!
MAI AU MIROSIT SI LA ALTII,DECI NU SUNT SINGUR :D

myky

gabi, nu acum, atunci cand consideri ca e cazul, vreau si eu una, sarumana!

gabriela jalba

Faca-se voia ta!!!! sa zici si tu ce mai vrei sa adun,si aduc cind vin la Pene. E bine???
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Martipane, te cred pe cuvant  ;D
Inteleg ca est foarte tanar si, probabil, celulele tale olfactive sunt toate la numar !!!

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Foarte frumoasa gloxinia dar mai ales interesanta fotografia, parca ai fi vrut sa iasa sepia. Acum, ma intreb, infloresc gloxiniile si toamna? Oricum, sa te bucuri de ea, este frumoasa.

dorinas

Daca le pui tarziu in vegetatie infloresc si toamna, sau daca sunt pui (am si eu unul care acum se pregateste de inflorit).

Erwin

E un pui pus acum vreo 3 luni :). banuiesc ca nu trebuie lasat sa "doarma", nu?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Erwin

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

penelopa

Dupa "logica" mea,  aia e o Incarvillea  care se intituleaza  "Hardy Gloxinia"  :D


cara

doamne, ce frumuseti mai gabi!
cum sa le tai? lasa-le sa infloreasca daca au chef!  ;D

vernil

Mai ales ca meteorologii au pronosticat temeperaturi cu maxima pana la 25 grade in noiembrie. Cred ca plantele stiu ceva ce noua ne scapa. Zic la fel, lasa-le sa infloreasca, sunt superbe.

sicamin

Gabi sant minunate ,mai ales cele duble. Eu ma chinui cu cateva frunzulite si nu reusesc sa fac plantute din ele  :'( Una singura am care a inflorit si mai are boboci  (mov) dar e micuta si nu o culc)

larisa

Domna Gabi ,cum sa chinui asemenea minunatii,lasati-le sa infloreasca  cit au chef,la clima noastra totul e posibil .

larisa

Mamaruta ,am primit frunzele de gloxinii.Nu ma asteptam sa fie atit de multe si de variate.Ieri le-am cazar si etchetat pe toate .Sper sa se prinda

Erwin

Am taiat o gloxinia care era trecuta si am lasat 2 puiuti sa creasca. Unul e imbobocit.
http://i243.photobucket.com/albums/ff39/erwin_ro/Gloxinia/DSCF0031.jpg
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

vernil

Frumosi bobocei. Ai grija sa ajunga mari!

cara

ia priviti ce gloxinii am eu:

[attachment deleted by admin]

myky

tare ca de obicei, cara!
aia alba imi lipseste din colectie

cara

considera deja ca ai. zi-mi cand sa trimit frunza.  ;D