Plante din seminte ?

Started by Schnuppe, February 15, 2008, 10:28:30 PM

Previous topic - Next topic

gomez99

intotdeauna e bine sa fie bine uscata gamalia  ;D  ;D  ;D
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Revigorez topicul asta, ca e sezon.
De multa vreme nu mi-am mai ocupat timpul cu seminte, deoarece perenel au un loc gata stabilit si nu-mi creaza probleme.
Totusi am acum neaparata nevoie sa pun cateva tavite de seminte.
Cu ce stropiti preventiv sa nu cada plantutele, atunci cand sunt mici? Mie mi se intampla des sa dea o chestie in ele, sa se moaie coditele in primele zile de la aparitie. De ce? Prea frig? Sau ce?
Ca n-as vrea sa pierd semintele astea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Cad de prea multa umezeala am observat eu. Pamantul trebuie sa fie reavan nu ud mai ales daca e mai racoare. Eu na-m avut probleme cu caderea plantutelor decat f rar si izolat. Poti stropi cu Previcur pt orice eventualitate.

sicamin

Eu am sropit plantutele cu Previcur dar totusi cele de petunii si gazanii au pierit jumatate din ele. La rosii si ardei vad ca are efect. Acum trebuie sa repic deja rosiile. Si la Coleus a avut efect,dar desi au rasarit demult ,tare greu mai cresc.

einsteinitza

Multumesc, am sa caut pe la fitosanitare.Sper sa mearga, sunt specii deosebite de ardei iuti, la mine e nebunie cu ardeii iuti, toata lumea vrea.
Si pe piata nu prea mai sunt, e invazie de bulgaresti.Asa mai bine cumpar ardei gras, ca-i mai bun, decat ardei iute dar e dulce.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Daca ai mai multe seminte (si timp) incearca si cu ceai de musetel. Tii semintele in ceai caldut cateva ore, pulverizezi si substratul cu ceai si le plantezi. Umezeala mare combinata cu frigul e primul dusman al rasadurilor. Le trebuie diferenta de temperatura intre zi si noapte. Temperaturi mai mari pana rasar. Temperaturile sunt functie de plante/soiuri.

sicamin

Mutumesc Myo. Am sa le fac baie cu ceai ,dar acum voi mai pune ceva ardei iuti si niste dovecei.

einsteinitza

Multumesc, nu le-am pus inca de frica, le tot admir in pungi.
V-am mai spus, pe diverse forumuri straine poti face schimburi, doar platesti posta, deci timbrul. Se cheama swap. Ei organizeaza intr-o perioada anume, toata lumea trimite ce vrea, se amesteca, si primesti tot atatea pliculete cate ai trimis. Nu trebuie sa fie pliculete intacte, puteti amabala voi niste seminte in hartie , cu numele plantei. E distractiv. La un moment dat stiu ca am impartit doritorilor, nimerisem majoritar plante de interior.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Erwin

Legat de seminte. Am si eu niste probleme. Am semanat niste seminte de gloxinii intr-o caserola. Germinatia a fost buna, dar solul a mucegait. Care sa fi fost problema? Nu am aerisit eu caserola suficient? Sa fi fost de vina faptul ca am "copt" putin solul in microunde inainte?
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Erwin, eu stiu ca tu ai experienta mare de tot cu gloxiniile.
Eu insa, peste tot, predic pentru lasatul solului asa cum e, daca nu sunt dovezi clare ca nu are probleme grave. Nu cred ca trebuie fiert. Dar e o opinie pur personala, bineinteles, nu sunt singura.
Solul este un ceva viu ;D
Se incadreaza intr-un lant biologic, acolo sunt microorganisme care, prin prinderea de radacinile plantei, fac numai lucruri bune si le ajuta sa se dezvolte. Nu radeti, nu sunt biolog si nu sunt prea invatata cu termenii stricti, dar cred ca in mare ai inteles ce spun.
In alte tari, la cultura din gradina, se foloseste un cocktail de bacterii din astea benefice, care ajuta aceasta simbioza.
Tu, dintr-un sistem viu, transformi mediul de crestere intr-unul inert.
Pana cand plantele reusesc sa faca ceva cu solul ala, bacteriile astea sau ce or fi-probabil nu respect increngaturile ;D-fac treaba pentru ele.
Repet, e parerea mea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es inclin sa-tzi dau dreptate,de cate ori am ascultat de maica-mea si am "dezinfectat" pamantul in cuptor,plantelor nu le-a mers bine
tot ca experienta personala

Fleurf

Mucegaiul se face si de la turba. Eu folosesc pamant de padure pe care-l incalzesc atat cat nu mai pot tine mana pe el pt a distruge vietatile care misuna prin el (furnici, virmi sarma, rame etc) si sunt plante la care pun acest pamant simplu sau cu f putina turba de sac. In aceleasi conditii ghivecele cu acest pamant fac mucegai deasupra iar cele cu pamant de padure deloc. Deci nu sterilizarea este cauza.

gentiana

io amestec pamantul de seminte cu nisip si nisipul il "coc"
amestec pamantul  cu nisipul m,cat acesta e cald

mihail

Corina,Previcur este cea mai potrivita alegere,l-am folosit si eu anul trecut.

http://www.redoxim.ro/previcur607.html

Doamne,tare suparat trebuie sa mai fii,ca sa bagi pamintul la microunde.Eu bagam un bec,ca sa vad daca chiar se aprinde si face Buuum !

Erwin

Mihai iar vorbesti prostii.In multe locuri am citit ca asa se sterilizeaza. In special la cei din Singapore. Deci se pare ca metoda sterilizarii e buna.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

stefana

Quote from: mihail on March 16, 2010, 05:37:12 PM
Doamne,tare suparat trebuie sa mai fii,ca sa bagi pamintul la microunde.
De ce te miri ? Eu am bagat o data niste scoarta (pt orhidee) proaspat spalata... nu pot sa spun cum mirosea bucataria dupa 90 de secunde.

mihail

Nu stiam...oricum n-as face asa ceva,motivele fiind chiar cele spuse de Corina in ultima postare.
Uite,ma risc si intreb la facultate,in zilele urmatoare.

myosotis

Mihail, la facultate se cultiva gloxinii ?
Erwin, cred ca Fleur are dreptate cu turba. Probabil trebuia sa aerisesti mai mult si/sau sa tii semanaturile la o temperatura mai marisoara.
Referitor la sterilizat, ceea ce spune Es este valabil, dar nu pentru orice planta.
Plante cum sunt cactusii, orhideele si probabil si gloxiniile au alte cerinte fata de sol/mediu, decat ce avem noi in gradina sau prin apartamente.

mihail

La facultate nu,dar la cea de Horticultura...facem pariu ca da.Poate ai auzit de Gardina Botanica din Iasi,tu ce crezi au gloxinii ?
Mi-ai dat o idee (multam) intreb si acolo de "sterilizarea" pamintului in cuptorul cu microunde.Si ca sa  fiu riguros,cind vor inceta risetele,voi face si niste fotografii la...gloxiniile lor.
Uite eu ti-am raspuns,in schimb de la tine inca nu am primit raspunsul despre acoperitorul de Diamant, care are talia unei floribunde. ::)

gentiana

Mihail,Myo a pus si poze cu trandafirul
Nimeni n-a ras ,doar intreaba lumea
Uite si eu as fi intrebat la fel,ca la botanica din Bucuresti io n-am vazut niciodata in sere gloxinii inflorite(nici nu cred ca au,poate doar acolo unde inmultesc pt ocazii speciale)
e drept ca gradina botanica din bucuresti a ajuns o ruina ptin atenta conducere a directoarei ei(doctor in biologie)

mihail

Gentiana,am inteles...nu esti in apele tale,dar te rog nu mai interpreta eronat ce scriu eu,nu mai schimba sensul.Evita,te rog, ca sa comentezi (in ceea ce ma priveste) daca nu cunosti perfect postarile anterioare.
Deci: am spus ca vor ride cei de la "Gradina",de mine.

gentiana

nu interpretez nimic si de acum pot si sa nu citesc ca sa nu mai existe  probleme

mihail

N-o lua asa.Te-am rugat politicos ca sa fii un pic mai atenta.
Eu sint intelegator,la toti ni se poate intimpla ca sa avem o zi mai proasta.
Sint convins ca miine,te vei simti foarte bine.

Erwin

La Iasi la Gradina Botanica nu am ajuns, dar am ajuns la alte gradini si nu am vazut sa aiba gloxinii. Dar daca cei de la iasi au, te rog fa-le poze. Eu sunt foarte curios.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro