Plante din seminte ?

Started by Schnuppe, February 15, 2008, 10:28:30 PM

Previous topic - Next topic

mihail

Adica....experimentam inventarea mersului pe jos ?  ::)

einsteinitza

Da, asa e in toata istoria. Periodic e necesara reintoarcerea la origini. Nu orice inventie duce spre ceva mai bun. Eu acuma am afumatoare la cald si fac pastrama din piept de pui si de curcan, din pasari crescute de mine. Ce-i mai bun, evoluatul MacD sau pieptul afumat de la mine?
Ai manca rosiile turcesti sau cele crescute la Myo in curte? De ce le [referi pe ale lui Myo, sun cu metode traditionale.?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Es ,termina te rog cu toate bunatatile acelea........imi ploua in gura :D

gentiana

traditionale si naturale!
vreau si eu model de afumatoare,Es!

Erwin

Quote from: GetaV on March 20, 2010, 08:28:43 PM
Eu sunt putin mai traditionalista ,las natura sa faca selectia ,nu sterilizez ,nu folosesc stimulatori....mai stiu eu ce metode noi. Din experienta proprie am constatat avantajele si dezavantajele noilor tehnologii,si ma intorc la vechile metode ,ce rezista bine ,ce nu ,mai incerc

De acord Geta, dar cand ai niste seminte din care din fiecare o sa iasa unicat... n-ai vrea sa pierzi nimic.

[Am pus la gloxinii o multime de poze cu gloxiniile de la care am eu seminte.]
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

einsteinitza

Nu am facut-o am cumparat-o absolut intamplator si extrem de ieftin. Dar a fost un noroc. Am sa fac un topic cu afumatori
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Afumat la rece  ;D Patent taranesc verificat
Butoi tabla, 200l, dat fundu + capacu' jos, asezat pe o pirostrie. Sapat sant adanc 20-30cm, lung 50-70cm,  de la baza butoiului. Suncile legate  cu sfoara pe o teava sprijinita pe gura butoiului, atarna in interior. Gura se acopera in timpul procesului de afumare cu un tol gros. In sant se pune rumegus ramas de la taiatul lemnelor in toamna. Arde mocnit de dimineata pana seara. Noaptea pauza. Timp de procesare 3 la 7 zile functie de grosimea suncilor. Functioneaza bine in anotimpul rece.

GetaV

Erwin , exact la asta ma gandeam ,cu cat le trebuie conditii "speciale' cu atat sansele de adaptare sunt mai micisi chiar supravietuirea pe termen lung ,ca sa nu mai zic de inmultirea ulterioara ca ies cu totul altfel ,ca pl. mama sau mai stiu eu cum

gentiana

Iaca problema  cu  achizitia butoiului

myosotis

Daca arunci un ochi prin sat, sigur gasesti unul. Nu trebuie nou.

gentiana


mama4you

chiar am pus niste pastrama de capra...la mezat cu condimente....si uite ca aici  gasesc si un modelde afumatoare.....tre sa o pun in practica neaparat!

multumim pentru sfaturi

mihail

Cu ceva timp in urma, exista aici o discutie despre "legatura" dintre substrat si cuptorul cu microunde.
Am primit saptamina trecuta,o mostra de  Formalina (37% substanta activa :formaldehida)
Un produs special pt. a dezinfecta pamintul de flori,legume,ciuperci.
Totodata mi s-a trimis si un "corector" pt solurile alcaline dar si un altul pt. solurile acide.

GetaV


Mihai


mihail

Pai mai departe ce ?
Sa scanez prospectul ? Daca este nevoie o fac (personal nu am un " forum de suflet " ).
Revenind,doar am atras atentia asupra unei posibilitati tehnice care este utilizata pe scara larga in horticultura si agricultura.Nu cunosc daca este bine sau nu.
Pe de alta parte profilul meu de activitate nu solicita acest tip "manevre".In schimb de "corectori"(alcalin sau acid) sint foarte interesat.

Mihai

Profilul meu de activitate........ce bine suna!
Dar care mi se pare a fi?


GetaV

Ai fost f. explicit dar eu sunt blonda si n-am inteles prea mult.Folosesti formaldehida pentru sterilizat?-sau testezi posibilitatile
si ne spui si noua.




einsteinitza

Ce firma, date de contact, cum se numesc substantele. Cum le-ai primit, cum se comanda, etc. Altfel, informatiile nu au finalitate. Doar stim ca ti-ai achizitionat de undeva ceva pentru gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Era vorba de formalina Geta si din cate stiu eu este o dilutie de formol. Nu mai stiu exact procentul dar formolul e in cantitate mica.

mihail

Deci:
Am comandat citeva produse si am rugat ca mi se trimita informartii despre tot ce produc.
Pe prospect(o jumatate de A4 trasa la xerox  :-[) scrie asa:
"Formol (Formalina,37%substanta activa:formaldehida)
Utilizare: dezinfectarea pamintului si gunoiului pentru rasadnite,sere ,solarii,ciupercarii,terenuri agricole,etc,impotriva daunatorilor din sol si agentilor care produc boli.
Substanta se diluiaza dupa concentratiile indicate.Tratamentul se face la temperaturi de peste 10 grade C.
Produsul este toxic si pt. plante ,de aceea trebuie respectat cu strictete o pauza de 12-14 zile de la dezinfectarea pamintuluui sau gunoiului si pina la semanat sau plantat."

Fleur,cam atita scrie inafara de dozajul formalinei si modul de efectuare a tratamentului.Daca doresti mai multe informatii,atunci scanez jumatatea de pagina si o postez aici.
Eu am comandat si primit un preparat bioactiv impotriva drajonilor speciilor pomicole,un bioregulator pentru prinderea (transplantarea) la plantare a puietilor de pomi fructiferi,plante ornamentale,arbori,arbusti,copaci maturi,vita de vie.
Dar si o ciudatenie,un amendament pentru redobindirea mai rapida a culorii verzi la conifere dupa perioada de iarna.
Fiind un fan al coniferelor,acest produs m-a lasat paf.Se aplica prin stropire de 2-3 ori la interval de 10 zile.

Corina,ramin rezervat,deoarece stiu reticientele tale fata de aplicarea substantelor industriale la plante.  :)

Fleurf

Multumesc de amabilitate Mihail, am si eu informatia printr-o carte dar cum nici eu nu ma dau in vant dupa chimicale, prefer metoda mea de sterilizare care este verificata de cativa ani si nu dauneaza plantelor.

einsteinitza

Dupa cum spuneam, si eu in prima parte a sezonului folosesc diferite substante.N-ai de ce sa fii rezervat, doar daca vrei sa pastrezi pentru tine informatiile de contact ale firmei.
Daca nu, scrie-le  asa cum fac si ceilalti foumisti cand dau de furnizori seriosi. Toti au comunicat deschis , eu chiar ti-am dat numarul conducerii de la Gardener. Asta asteptam si de la tine. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Deci ( asa incepe orice "intelectual" care se respecta!):
Poate nu-i elegant ca sa evidentiezi chestiunea cu Gardenerul.Odata ca daca ai facut un gest elegant fata de cineva nu-i arati asta niciodata,in al doilea rind,cind oferi ceva nu ceri ceva in schimb...si-n al treilea rind,e adevarat numai tin minte derularea exacta a evenimentelor,dar eu aveam oricum site-ul lor.
A contat pentru mine,faptul ca tu i-ai ales ca furnizori,ca mi-ai spus ca sint seriosi si inimosi.Tare inimosi.
Consider ca de atunci ti-am intors favorul,oferindu-ti alte informatii la fel de valoroase.
Deocamdata nu pot posta datele de contact ale companiei,deoarece am ratacit hirtia odata cu curatenia de Paste. :)