Plante din seminte ?

Started by Schnuppe, February 15, 2008, 10:28:30 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

N-a fost un favor, a fost o informatie completa.
Te-ai aratat minunat cand cineva de aici ti-a cerut informatii mai complete, adica continuarea. Ai intrebat Pai ce sa fac?
Atunci ti-am explicat. Atat.Si nu era vorba de schimb, ci de lamurirea informatiei incomplete.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Aha,imi cer scuze..atunci.
Uff,am pierdut hirtiuta....ce sa fac ?  ::)
Nu-mi ramine decit sa sper ca putinul pe care l-am postat sa ajute,indefinitiv exista si Google.Am postat cit mai mult din prospect.Regret ca nu pot ajuta cu mai mult.

Ionela

Formaldehida este perfecta pentru conservarea cadavrelor, organelor, preparatelor anatomice in general...  ;) N-as folosi-o in alte scopuri.

Daca nu postam aici formula chimica H-CH=O nu se considera "informatii complete" hahahahhahahaha!!! Tridimensional nu arata asa, dar ati prins ideea - un atom de carbon, doi de hidrogen si unul de oxigen :D :D :D :D :D

PS Astea nu-s de la Google ci din capul personal  ;) ;D Toate m-au lasat, chimia ma mai tine ;D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mihail

OK-ei,eu nu te contrazic.
Insa eu am prospectul produsului  care contine in paranteza substanta cativa (formaldehida),modul de utilizare,consumul(dozajul) si informatii despre modul de ambalare si valabilitate.
Fiind produs de catre o subsidiara a "Academiei de Stiinte Agricole si Silvice",sint convins ca nu este deloc o pacaleala.
Mai mult,celelalte produse pe care le-am primit de la ei "fac" exact ceea ce este indicat in prospect.

Ionela

Te cred, Mihail. Prospectele sunt corecte. Dar tu chiar ai curaj sa o folosesti?  ::) Numai sa-i simt mireasma si fug pe campie! :o :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

mihail

Eiiii...nici chiar asa,am incercat ca sa semnalizez existenta unei solutii alternative.
Eu aici sint cu totul de partea Corinei,las substartul asa cum este.Doar nu cultiv ciuperci.
Daca am dubii,mai adaug in gaura de plantare un substrat cumparat de la magazin,(dedicat) de buna calitate.. ori il innobilez eu cu mranitza sau compost.
Ha-ha-ha....in coltul din dreapta sus,al prospectului este capul de mort cu inscriptia "toxic" sub el.
Scrie asa :

Atentie ! Produsul este iritant pentru ochi si miroase.De aceea trebuie respectat igiena si protectia muncii pentru substante iritante,se vor utiliza manusi si masca.

Eu am cumparat alte produse foarte bune de la ei,dar spre suprinderea mea am vazut ca au tot felul de chestii care sint din gama "bios" si acopera o multime din operatiile din gradina,chiar si cea de legum ...au si perlit.

einsteinitza

Cine are? Ca inca n-am aflat :D :D :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Vrei sa zici cine are curaj sa foloseasca formol, Es?  Brrrrrrr!! :o :o :o

Intr-o vreme am asistat la spargerea unui borcan cu preparat formolizat.... Vreo doua saptamani a fost imposibil de utilizat acea incapere! Scoate si ochii, si plamanii, si sufletul - asa-i de afurisita! Dar iarasi ma intorc.... or fi persoane oripilate de germeni pana intr-atat incat sa adore formaldehida.  :o (Garabet Ibraileanu stergea totul cu spirt... chiar si propria mana dupa ce i-o strangeau prietenii!... Fobie, nu gluma!)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Formol nuuu, nici poveste. Dar aici e un mare secret de stat. Ce sens are o informatie fara date???

Quote from: mihail on April 04, 2010, 08:51:52 PM
Cu ceva timp in urma, exista aici o discutie despre "legatura" dintre substrat si cuptorul cu microunde.
Am primit saptamina trecuta,o mostra de  Formalina (37% substanta activa :formaldehida)
Un produs special pt. a dezinfecta pamintul de flori,legume,ciuperci.
Totodata mi s-a trimis si un "corector" pt solurile alcaline dar si un altul pt. solurile acide.

De doua pagini incerc sa aflu ce substante sunt alea si cum se cheama firma.
Quote from: mihail on April 05, 2010, 04:34:51 PM
Eiiii...nici chiar asa,am incercat ca sa semnalizez existenta unei solutii alternative.
Eu aici sint cu totul de partea Corinei,las substartul asa cum este.Doar nu cultiv ciuperci.
Daca am dubii,mai adaug in gaura de plantare un substrat cumparat de la magazin,(dedicat) de buna calitate.. ori il innobilez eu cu mranitza sau compost.
Ha-ha-ha....in coltul din dreapta sus,al prospectului este capul de mort cu inscriptia "toxic" sub el.
Scrie asa :



Eu am cumparat alte produse foarte bune de la ei,dar spre suprinderea mea am vazut ca au tot felul de chestii care sint din gama "bios" si acopera o multime din operatiile din gradina,chiar si cea de legum ...au si perlit.

Cine au???

Ati vazut filmul Nunta muta? Cam asa si aici, cantam pe muteste.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Eu am inteles ca este aldehida formica - ea insasi, nu altceva! In concentratie de 37% - adica formol.  ???

Es, vrei sa stii denumirea comerciala, producatorul??

Mihail, numai tu poti lamuri problema!
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Da, de fapt voiam firma producatoare, dar pentru corectorii de aciditate. Dar nu mai e nevoie, m-a ajutat altcineva de pe forum.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Ntz....numarul de telefon numai este valabil.O sa vezi !
Daca spuneai clar ca doresti detalii despre alea, tii le dadeam repede,dar cum postarea ta a fost mai mult decit ambiguua....

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Stai...nu te bucura,ca ti-am spus:numarul de telefon nu mai este ala.Asta odata.
Doi,daca ai norocul ca sa-l afli (n-au site) o sa constati ca nu raspund la telefon,deoarece numai lucreaza o perioada buna de timp.
Informatorul tau "plinutz" nu stie decit depre un singur produs,pt. ca doar asta-l intereseaza.
Despre Suamino si Calcino,habar n-are. SIC !  :P



PS: nu merge cu google,deh firma de stat.

einsteinitza

Nu e vorba de produs ci de firma respectiva. Un mic amanunt, eu sunt din Cluj. ;D
Am datele de la sursa.  ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

mihail

Ionela:
Suamino este corector acid pentru solurile alcaline,iar Calcino corector alcalin pentru solurile acide.



Corina: ..deci asa,din Cluuuj...esti.
Centrul de Cercetare-Dezvoltare "Bios",Cluj-Napoca.
Nu te grabi,deocamdata saptamina viitoare nu lucreaza,iar numerele de telefon sint schimbate.

Ionela

 Multumesc pentru lamuririle despre cele doua produse.

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

sicamin

Ardeii mei abia asteapta sa-i plantez in gradina. Rosiile le-am repicat ,dar cred ca ardeii nu ii mai repic,am sa ii plantez direct in gradina.

Erwin

Semintele de gloxinii din Australia au iesit. Uite si o poza de joi.

Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

sicamin

Deabia astept sa vad floricele la gingasele plantute. :o
Mult succes !

Ionela

Sica, ii vad asa mititei si de-abia pot crede ca vor creste si vor face si roade ;)

Erw, am uitat ce metoda ai folosit de data asta ::) Fara sterilizare? Ca trebuie sa si concluzionam experimentul ;)  Suntem la Rezultate si discutii ;) :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Erwin

Fara sterilizare. Am pus pamant, am semanat. Au iesit.

Dar si cand am sterilizat au iesit toate. Numai ca dupa aceea s-au "topit".
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro

Ionela

Asadar semintele sunt bune, sterilizarea a stricat totul. Caz clasat ;) :D :-*
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Fleurf

Nu cred ca sterilizarea a cauzat topirea ci probabil prea multa umezeala.

Erwin

N-a fost prea multa umezeala.
Regula no. 1: Oamenii nu-s ceea ce par!
www.erwin.sunphoto.ro