Plante din seminte ?

Started by Schnuppe, February 15, 2008, 10:28:30 PM

Previous topic - Next topic

myosotis

Chrysanthemum indicum este perena. E crizantema cu flori micute si cu tufa ca o minge.

liana

Cu doi ani in urma am cumparat un plic de seminte pe care scria crizanteme si pe plic chiar erau flori de crizantema. La fel , pe plic scria ca sunt anuale . Am semanat , au iesit in proportie mare dar au inflorit ca si ochiul boului batut. Am fost un pic dezamagita dar nu pentru mult timp pentru ca florile erau frumoase si tineau foarte mult

Codruta

Pe site-ul de unde le-am comandat si unde scrie in olandeza (pe plic e scris in germana) e scris tot asa ca sunt anuale.
http://www.tabernal-zaden.nl/frame2.htm

ELA

pe site pare a fi crizantema si dupa cum arata nu numai dupa denumire

Codruta

O fi sau nu anuala, ies sau nu crizanteme voi vedea in viitor dar tot nu stiu cum sa procedez cu semintele. Le pun direct afara si cand? Nu vreau sa mai fac rasaduri in casa ca nu sunt prea multumita de cum arata plantutele care au iesit deja.

Fleurf

  In aprilie se pun si ultimele seminte, deci saptamana viitoare poti sa le pui.

Fleurf

  Din cei care au luat seminte de streptocarpusi a rasarit la careva? La mine nu se vede nimic inca si vineri se vor implini 4 saptamani de cand i-am semanat. Din semintele de browalia au aparut plantute de saptamana trecuta si au fost tinute in acelasi loc.

ozimandias

Mie mi-au aparut puzderie de plantute fix la 10 zile de la plantare. Am plantat 2 plicuri la diferent de trei zile. Si fix la 10 zile au iesit. Acum sunt marisori (fata de cum au fost), pe unii chiar i-am despartit si plantat in ghivece definitive. Insa frunzele au maxim 2 cm.

simonaelena

La mine au rasarit toate semintele. Am avut strepto, gloxi si calceolaria. Primele au fost calceolariile, apoi strepto si gloxi.

Fleurf

  Da' ce le-ati facut de la voi au iesit toate si la mine nici una  ???>:( 

DanaM

Streptosii au aparut in propagator dupa trei saptamani. Gloxiniile si Lewisia inca nu. Mai sper... Nu dispera nici tu!

simonaelena

Le-am pus intr-un propagator improvizat dintr-o caserola de prajituri si nu le-am acoperit cu pamant. ;)

Fleurf

  La fel le-am pus si eu, dar tot nici un semn. >:( Acum le-am schimbat locul si le-am asezat la mai multa lumina desi este ceva mai racoare daca nu e soare. Le las acolo ca daca la voi au rasarit trebuie sa iasa si la mine.

lala

Sa stiti ca semintele au nevoie de caldura(la baza vasului)si lumina multa,altfel dureaza pana ies!

Fleurf

   Poate sa dureze dar numai sa iasa  ::)

turturica

Eu am obtinut ditamai tufa de crizanteme perene din seminte .O am de doi ani (intre timp am despartit-o , si am mai multe tufisoare ).Le-am semanat pe pervaz, le-am transplantat in ghivecele, apoi le-am pus in gradina .
Acum incerc cu rudbekia ...

turturica

Daca stiti plante care se autoinsamanteaza, spuneti-mi si mie, pt. ca vreau sa le seman acum, sa fiu sigura ca o sa am plante in primavara !
Deocamdata am pus seminte de craite si galbenele . Si am mai pus bulbisori de la un crin .



Codruta

Imi spune si mie cineva cum se pot alege "cojile" dintre semintele de dalie? Eu nu am descoperit inca secretul.

GetaV

Nu te chinui le plantezi cu totul /

Fleurf

Sfarami ghemotocul de seminte cu degetele si apoi sufli usor si foitele zboara. Ai grija sa sufli usor ca nici semintele nu sunt prea grele. Dar cum zicea Geta le poti planta si cu totul.

gomez99

orice seminte cu pleava se pot vintura. se pune intr-o farfurioara si se salta usor ca sa se ridice amestecul in aer citiva centimetri. vintul ia cojile si semintele ramin.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Codruta

Asa am procedat si eu, cum spuneti voi, dar cum multe seminte stau lipite de foite zburau cu totul. Ma gandeam ca exista un secret  ;D ca sa nu vantur si semintele.

gabriela jalba

Mai!!!! daca e uscata bine gamalia, o freci intre palme,si semintele se desprind de cojite,apoi sufli usor ,si gata!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=