Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

gomez99

nu e altoit, e butas si e dintr-un schimb
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

geodezia

waw pai atunci e f reusit  imi place culoarea chiar e portocaliu ?
sa ma laud si eu

Carina

Quote from: gomez99 on May 01, 2013, 04:59:17 PM
unul care pina acum s-a dat palmier. ma putei ajuta cu un nume?

Pare a fi hibiscus Madrid

gabriela jalba

Voi chiar aveti cu ce va lauda!!
Gomez,abia astept sa creasca portocaliul tau  ;) !!!!
  De o saptamina i-am scos si eu afara. Deocamdata le merge bine. Pina la floare mai au !!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

paraschivvvv

Bravo Geo si la mai multe floricele la hibi.

gabriela jalba

Trebuie sa recunosc ca gindul la un pomisot incarcat cu florile ale portocalii,ma inebuneste !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

este suntan de la gommer ..nu mi-l deocheati  ca nu prea stau gommeri la mine imi decedeaza ..a facut citiva lastari dar sunt diferiti de planta mama .am incercat sa ii pun la prins si nu au vrut ...

georgiana n

Quote from: geodezia on May 07, 2013, 10:35:36 AM
este suntan de la gommer ..nu mi-l deocheati  ca nu prea stau gommeri la mine imi decedeaza ..a facut citiva lastari dar sunt diferiti de planta mama .am incercat sa ii pun la prins si nu au vrut ...

Nu mai taia degeaba plantele, ca nu se prind lastarii de la gommerosi, decat daca ii altoiesti, am tuns eu o gramada si m-am lecuit

gabriela jalba

Lasa planta sa creasca. Sa aiba doi ani, si apoi poti sa incerci sa prinzi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

pai cred ca lastarii aia sunt de la portaltoi nu de la altoi ca au alta culoare si alt tip de frunze .. asa ca oricum m-am potolit ca nu au facut mustati

GElax

Ce tot faceţi?
Să vă spun o întâmplare hazlie. Am fost astăzi la bunica mea şi am observat că hibiscusul ei roşu a înflorit! Poate nu o să mă credeţi, însă eu spun adevărul şi trebuie să-l ştiţi.
Acum, circa o lună, un hibiscus de-al ei avea purici, şi, şi cu pesticide, cu zeamă de tutun, cu zeamă bordolează, cu nimic nu au trecut! Singura soluţie a rămas tăierea plante. Am tăiat-o până aproape de pământ. Acum, după o lună, are 4 ramuri frumoase, din care una, plină de boboci şi încă şi o floare!! Cum sărăcia? Că ,, Regele Meu" din casă, anul trecut a înflorit, l-am tăiat, că avea nevoie, recunosc, l-am mutat de la locul lui de vreo opt ori, dar de 8 luni nu mai îl mut, nu nimic! I-am pus tratament de înflorire, a avut lumină suficientă, e drept, apă mai puţină, dar acum e udat des şi nu vrea, culmea să înflorească!!
Cică bunică-mea că aşa fac la ea: UN AN ÎNFLORESC, APOI, ANUL VIITOR SAU URMĂTORII DOI ANI NU MAI ÎNFLORESC, APOI IAR ÎNFLORESC. Să fie aşa?? Eu m-am zăpăcit.
Ce îmi recomandaţi să fac să înfloreasc??

EDIT: Mi-am adus aminte de ceva. A stat doi ani în acelaşi ghiveci.
Ce spuneţi? Să-l transplantez? Are loc suficient, dar imediat s-ar putea incomoda, deoarece, creşte ca naiba vegetativ (în vegetaţie)
Să-l mut? Apropo, ce altceva îmi propuneţi?
Mersi mult.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

geodezia

 =)) =)) =))
daca vrei poze cu hibilici uite-i pe ai mei
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90375660
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90342131
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90123173
si mai am vreo 2 adica rosu simplu si din ala batut
la hibi nu e regula cu infloritul la mine astat unu rosu batut vreo 3 ani acu e ditamai tufanu ..eu credeam ca e roz batut mi se lungisera ochi dupa el cind colo acum a inflorit e plin de flroi si de boboci ma si mir ca nu l-am facut vedeta da cind am constata ca e rosu batut (mai am unu) imi venea sa il scot din ghiveci ca e si in ghiveci de ala baban si sa il arunc
asa ca dinsu adica hibilicul citindu-mi gindurile haine s-a pus pe facut boboci si flori
si sa il vezi ce verde sanatos si cit de mare e ..
o sa fac poze miine daca are vreuna inflorita si sa pun .. poze .. ca ma si enerveaza cind il vad asa frumos
astia din pozele de mai sus sunt gommerosi adica de la gommer holandezu
eu pina a le afla la gommerosi secretu am dat multi bani pe apa simbetei da acu am si eu gommerosi frumosi si infloresc mai am unu buchetul miresei ma pusese gaia de l-am pus tot intr-un vas mare se chinuia saracu de 2 ani acolo si in primavara asta era sa dea coltu asa ca iute l-am mutat in vas mic si acum si-a dat si el drumu
ca asta e secretu de stat la hibilici vasul mic sa nu aiba spatiu de gindire la radacini  

einsteinitza

Gelax, degeaba dai cu zeama bordeleza pentru paduchi si alte insecte. Aceea e pentru ciuperci, pewntru mana, patare, si alte boli produse de cipuerci. Deci boli, nu daunatori.
Insectele se st arpesc cu insecticide si paianjenii cu acaricide.
De cele mai multe ori, daca nu a mers cu insecticide, cateva dusuri insistand pe dosul frunzei rezolva in mare problema.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

@Geodezia: Nu mă enerva!!  :P :x :-* =)) +dns +ham :yrk +hypno +hug +apl :-* ;D ;;) :-bd :) ;) :D ;D :o 8) ::) Ce frumoşi!
Eu am  doar clasiculroşu

@Es: ăla nu e al meu, e al bunică-mii, şi după ce l-a tuns până aproape de rădăcini (un ciot a mai rămas,sărăcuţu) acuma are floare! După o lună de tratament! Al meu are condiţii de bogătan, iar la bunica, săracu hibiscus are condiţii aproape nule, are condiţii de sărac! Se vede că săracii îs mai buni!!

Es şi Geodezia, văd că sunteţi experte, puteţi să-mi spuneţi ce să-i fac bogătanului meu ca să înflorească?  Că l-o pus Iştenem să înflorească odată iarna, în Decembrie-Ianuarie şi de doi ani nu mai înfloreşte.
Vă rog să-mi spuneţi ce să-i fac, că are condiţii. (în special lumină şi apă)
Apropo, cred că ar trebui să-i schimb ghiveciul şi pământul.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

Puf

Quote from: GElax on June 27, 2013, 07:55:09 PMCum sărăcia? Că ,, Regele Meu" din casă, anul trecut a înflorit, l-am tăiat, că avea nevoie, recunosc, l-am mutat de la locul lui de vreo opt ori, dar de 8 luni nu mai îl mut, nu nimic! I-am pus tratament de înflorire, a avut lumină suficientă, e drept, apă mai puţină, dar acum e udat des şi nu vrea, culmea să înflorească!!
A stat doi ani în acelaşi ghiveci.
Ce spuneţi? Să-l transplantez? Are loc suficient, dar imediat s-ar putea incomoda, deoarece, creşte ca naiba vegetativ (în vegetaţie)
Să-l mut? Apropo, ce altceva îmi propuneţi?
Mersi mult.
Gelax, iti propun sa recitesti  ce ai scris! ai sa vezi exact de ce nu iti infloreste Hibiscusul.

Puf

Unul dintre Hibiscusii mei:


coriducu


GElax

Quote from: Puf on June 28, 2013, 03:58:58 PM
Unul dintre Hibiscusii mei:




Quote from: Puf on June 28, 2013, 03:54:57 PM
Quote from: GElax on June 27, 2013, 07:55:09 PMCum sărăcia? Că ,, Regele Meu" din casă, anul trecut a înflorit, l-am tăiat, că avea nevoie, recunosc, l-am mutat de la locul lui de vreo opt ori, dar de 8 luni nu mai îl mut, nu nimic! I-am pus tratament de înflorire, a avut lumină suficientă, e drept, apă mai puţină, dar acum e udat des şi nu vrea, culmea să înflorească!!
A stat doi ani în acelaşi ghiveci.
Ce spuneţi? Să-l transplantez? Are loc suficient, dar imediat s-ar putea incomoda, deoarece, creşte ca naiba vegetativ (în vegetaţie)
Să-l mut? Apropo, ce altceva îmi propuneţi?
Mersi mult.
Gelax, iti propun sa recitesti  ce ai scris! ai sa vezi exact de ce nu iti infloreste Hibiscusul.


Puf,  da, mi-am  dat seama,  dar de 2 luni stă la locul lui cu tratamente speciale! Mi-am dat seama de mult ce am greşit, dar cum am spus, de 2 luni stă în acelaşi loc, la soare cu îngrăşământ şi udat o dată la 4 zile. Nimic! Precizez că hibiscusul primeşte îngrăşământ o dată la 2 săptămâni. Chiar nu pot să-mi dau seama ce are, şi când l-am tăiat era şi mai mic. E gigantic aproape!! Plus, l-am tăiat anul trecut şi nu-l mai mut. Deci??
Am o  întrebare, se fac tăieri de înflorire?
Ultima întrebare: Hibiscusul ăla stă în grădină? Ce frumos îi!! Apropo, al meu din grădină, tot unul clasic, roşu, cum am în casă a stat afară şi anul ăsta a murit, cu toate acestea am văzut că unii hibiscuşi cu florile albe,roz şi mov stau afaară şi iernează fără problemă, Şi nu au frunzele lucioase.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

Puf

Este plantat in gradina, dar toamna il scot.
Depinde ce intelegi prin "tratamente speciale". Hai ca iti pun cum procedez cu ai mei. In primul rand, nu le dau ingrasamant pentru ca mi se pare destul de incomod. Am plante care trebuiesc ingrijite total diferit, deci ar trebui sa stau sa stropesc fiecare planta cu alt timp ingrasamant.
Primavara le schimb pamantul. De obicei, folosesc acelasi vas, dar scurtez un pic radacinile. Le aplic trei tratamente impotriva daunatorilor, la interval de o saptamana. In rest, ii tin in soare si ii ud de cate ori este nevoie. Iarna ii tin la caldura si lumina.
Ii tund doar toamna ca sa nu ratez florile din timpul verii.

GElax

Mersi.  Şi de alte tăieri, ce ştii?  ;D
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

georgiana n

Hibiscusii se taie in februarie sau toamna tarziu.

GElax

Pentru înflorire?
Altceva, ar trebui să ştiu??
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

geodezia

ghivece de marime cit mai mici si pe urma muti la mai mare sa nu stea sa dezvolte la radacini adica daca ghivrciul e mare va stagna sa dezvolte radacini nici decum s afaca flori '
taierile februarie da poti face si martie
uite prostul meu care credeam ca e roz si el este rosu si acum mareeeee
da asta e ala batut comun in schimb am inceput sa-l iubesc
am vazut la cineva aici al mine unu din asta mare tata de 2 m si lasat sa cresca cum a vrut muschii lui mare tufa si plin de flori o frumusete asa am sa il las si eu pe asta sa faca
eu sincer cind stropesc legumele din gradina stropesc si florile adica daca pun zeama bordeleza cu clorstop sau decis sau bionat sau flora nustiu cum dau si pe flori
asa ca
pe urma mai ud asa din 2in 3 luni cu apa preparata cu azotat o lingura de azootat la 10 kile de apa mai pun si cite 2 linguri ca mi se pare mie ca e puntin o lingura
daca gasesc vin prin sticle sau bere sau tuica  nebauta asta se intimpla cam rar pun apa in ele sa umplu sticla si dau la flori sa bea
poti stropi si cu macerat de urzici
mai poti pune gunoi de graj sau macerat de gaini
eu mam avut pamint bun din gunoi de porc lasat la macerat vreo 3 ani si ceva amestecat cu gunoi de rata
acum scobesc prin niste gropi in care am aruncat gunoi acum vreo 20 de ani ..iti dai sema ca ala e super bun
dar gunoiul de vaca ,cal porc trebuie sa ai o perioada mai mare lsata la macerat afara in soare ploi sa nu iti arda plantele
cel de gaina prepari maceratul 1 galeata de gainat la 60 kile de apa pe urma diluezi 1 l de macerat la 10 l de apa si uzi
e mai simplu
macerarea 2 saptamini la soare
dar de baza e chestia cu vasele de la mic la mai mare  sa nu stea sa dezvolte la radacini ca nu iti mai infloreste decit tirziu ca asta al meu  
bine ca si acum cind a inflroit mi-a rupt inima si e plin de boboci ca se  si vede in poze

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

pal.elena

Am baut la un moment dat intr-o cafenea un ceai de hibiscus extraordinar de bun, gustos etc. E vorba despre aceeasi planta?Daca da, care parte a plantei se usuca si se foloseste pentru ceai?
Beunăziua, pentru interesati, recomand creare site