Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

doina

Si eu am avut un hibi mare , imi ocupa 1/3 din balcon, l-am dus la serviciu unde am mai avut grija de el destui ani , cand si-a aratat admiratia o colega si a spus ca ei ii plac plantele mari dar nu are rabdare sa le ingrijeasca atunci cand sunt mici , i l-am daruit din toata inima. Acum am un pui din el  parca si acesta e deja prea mare  ;D , dar are destul spatiu la serviciu   ;)
Francesca , hibi iti arata singur cand ii este sete , i se  ofilesc frunzela dar isi revin repede dupa ce a fost udat.

Francesca

Doina, problema este ca frunzele nu sunt ofilite(pleostite) ci doar vreo doua din ele au niste pete galbui...si ma gandeam ca poate ceva este in neregula .Ori e prea cald la mine in casa si atunci trebuie udat mai des.

doina

Nu cred ca lipsa de apa este problema , daca nu aveau apa se ofileau frunzele , mai repede e surplusul de apa sau cine stie ce.......
Anul trecut am avut si au problema asta la un hibi roz deschis mare  ,care a stat toata vara afara in aer liber. Cum l-am bagat in interior si-a pierdut   toate frunzele , se ingalbeneau si cadeau pe rind , cred ca intr-o saptamana maxim doua , a ramas fara nici o frunza. I-am scurtat ramurile drastic , asa cum fac primavara, las ramurele de 10-15 cm cu maxim 3 noduri.Am pus batul la fereastra , bine spus bat pentru ca nu avea nici o frunza si mai puneam  din cand in cand cate un strop de apa, cat sa nu fie uscat 'tun' pamantul din ghiveci. Cred ca intr-o luna avea mugurasi si bineinteles ca in primavara a fost un copacel superb. Asa am avut lastari sa fac schimburi pe forumuri si sa-mi imbogatesc colectia de flori   ;)  ;D , care pana in iulie era tare saracuta. Acum acel copacel este la un vecin , i l-am daruit cand m-am suparat ca mi-a fost ciopartit de persoane necunoscute, au inceput sa i se ingalbeneasca frunzele si cred ca in curand va fi iarasi un bat. :P

Codruta

Quote from: Francesca on November 08, 2008, 12:21:46 AM
Doina, problema este ca frunzele nu sunt ofilite(pleostite) ci doar vreo doua din ele au niste pete galbui...si ma gandeam ca poate ceva este in neregula .Ori e prea cald la mine in casa si atunci trebuie udat mai des.

La fel au frunzele si hibi mei dar mai rau arata pasiflora. Am incercat sa le ud mai rar, sa le ud mai des dar nici un efect. Dupa cum arata petele galbui seamana mai mult cu niste piscaturi de insecta. Inca nu le-am stropit cu nimic.

opiadc


                S-ar putea sa fie acarieni ??? si mie mi-au atacat hibi chiar inainte de a-i 'coafa' pt iarna;se ingalbenesc frunzele, dar de obicei pe toata suprafata, nu sub forma de pete;si daca va uitati cu atentie pe dosul frunzelor acestea sunt marmorate;cel mai bine se vede daca luati o frunza si o priviti in lumina, sa bata din spatele frunzei...stropiti cu un acaricid.

Fleurf

 Frunzele sa ingalbenesc si cad cand ii bagam in casa si fiindca scade cantitatea de lumina, se schimba destul de mult si alti factori de mediu (temperatura, umiditate) si atunci e normal sa piarda o parte din frunze. Eu ii stropesc pe toti cand ii aduc in casa ci fungicid+insecticid+acaricid, fiindca de afara pot fi infestati cu tot felul de chestii si camd ii aduc in mediu inchis se raspandesc la toate. La unii hibi, desi i-am stropit vad ca apar pe boboci paduchi cenusii, desi afara n-au avut nimic. Anul trecut m-am luptat la fel o buna perioada cu acesti paduchi.

Francesca

Eu cred ca nu am fost destul de explicita. Hibiscusul meu este o plantuta tanara , luat de la florarie acum vreo luna de zile.Am inteles ca nu trebuie udat excesiv dar probabil din cauzq ca sunt "indopati" cu cine stie ce  ca sa le grabeasca cresterea...acum reactioneaza la schimbarea de mediu.Nu stiu cum sa procedez cu el caci am mai avut unul roz, saragosa, l-am cumparat tot de la florarie si l-am pierdut si pe el.Deja sunt putin suparata de faptul ca nu pot pastar hibi ca mor dupa un timp si zau nu stiu ce sa le mai fac. Ori il ud prea mult ori prea putin....dar sper sa ma invat eu pina la urma ce sa ii fac , cu ajutorul vostru bineinteles. Va multumesc la toate pentru sfaturi. O sa tin cont de ele.  :-* :-* :-*

Francesca

Si inca un amanunt. De cind l-am cumparat , l-am asezat intr-un loc si nu i-am mai schimbat locul tocmai ca sa il las sa se acomodeze cu mediul din casa mea.Si nici udat prea mult nu este caci de o saptamana l-am udat doar pe frunze. Poate aici sa fie greseala mea , caci probabil o fi avind nevoie de mai multa apa decit atit cit i-am dat eu pe frunze. Dar asa am fost sfatuita de cineva si am incercat si asa sa vad cum este.
Si nu stiu daca e valabil si la voi dar cu cit te straduiesti mai mult sa ingrijesti mai atent o planta cu atit mai repede o pierzi. ::) ???mie asa mi se pare.

gabriela jalba

Am si eu un hibi de cumparat(primit cadou) ; Zici ca ma-sa a fost rata si tat-su peste.!!!Bea apa in prostie. In loc de farfurioara,e pus intr-o cutie ca de margarina transparenta,ca sa vad cind i se termina apa.Creste foarte greu,e piticanie,si daca nu are apa intr-o zi,nu i se pleostesc frunzele - i se ingalbeneste cite o frunza.
Ankara merge foarte bine   . Infloreste in prostie!!!!1 are o gramada de boboci. Pina azi vitejii mei au stat afara pe terasa. Peretele din spate e sudic,iar lateralul ,estic. Azi noapte au fost -2. Pe la amiaza i-am bagat la adapost. Cred ca abia peste citeva zile am sa vad ce impact a avut frigul asupra lor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro

  naiba stie ce culoare e asta ori s a corcit albul cu portocaliul ori portocaliul se decoloreaza, o sa vad miine daca galbenul e normal sau si ala a luat o razna, miine infloreste....


doina

Chiar daca au luat-o razna culorile hibiscusilor , cremul este superb  :D

ani

Din primavara il astept si deabia acum a inflorit: Lily Torbert.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

ELA

ani,ai niste hibi superbi;stau la bloc si nu am loc prea mult ca altfel faceam si eu colectie de hibi(pe langa cele de violete si hoya,plus muuulte alte plante)


vivi23ro

a inflorit si galbenul mutantul care nu se hotaraste ce e alb sau portocaliu are boboc dar pare galben..asta cred ca e cameleon ce infloreste linga ii ia nuanta..o sa vad eu..   8).bine ca o sa mai primesc butasi albi sa imi pun separat ca vad ca la comun nu merge

ELA


Nicol Caloian

Quote from: ani on November 19, 2008, 10:00:15 AM
Din primavara il astept si deabia acum a inflorit: Lily Torbert.

Doamne ce frumos este! Sunt impresionata de colectia ta de hibi. Pe Cara o suspectam cu totii ca face incantatii woodo ca sa aiba flori frumoase. Tu ce le faci?

ani

"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

lala

Ani,da ce comori ai :o :o :o :o :om-ai zapacit!Sa-ti traiasca!
Vivi,culoarea e rafinata,e suuuuper!

Francesca

fetelor, ajutor! Am nevoie de un sfat de la voi.Am pus butasi de hibi in sticle de plastic, acum vreo luna de zile.Am vazut ca toti au frunzulitele verzi, ba mai mult decit atit, doi din ei au si bobocel.Deci ma gindesc ca se prind, nu?
Acum intrebarea mea este....daca ii am pe balcon(inchis cu sticla normala, nu termopan) si e rece acolo , e bine sa ii las unde sunt sau e musai sa ii mut la caldura? Mi-e teama sa nu ii pierd daca pe balcon e frig. Ce ziceti? Astept sfaturi degraba.Multumesc anticipat.

doina

Eu cred ca ar trebui sa-i aduci la caldurica si sa-i tii la caldurica pana la primavara, doar la anul pot sta la racoare. :D

gabriela jalba

Francesca,muta-i la caldura!
ANI,  e nemaipomenit!!!! Sa-ti traiasca si sa creasca maaareee!!! si cu flori multe-multe-multe!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

GetaV

Francesca adu-i la caldura si pastreaza-i sub pet pana in primavara.

GetaV

Ani are o culoare deosebita! Ai mare grija de el ca sa avem si noi de unde lua.

Francesca

Multumesc frumos tuturor pentru sfaturi.Se pare ca s-a votat....ii aduc pe toti la caldurica.Nu are nimic daca in casa nu au tot atita lumina ca si pe balcon???/ ???