Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

cara

Quote from: penelopa on May 11, 2007, 12:05:12 PM
Incerci s-o impresionezi pe Gabi,  mai Cara , cu bobocii hibi-ului tau cel rosu?
Nu scapa nici aici de ochiul me critic si-ti spun ca,  prezentul boboc din prezenta prezentare,  e mic si-nghesuit!

mic şi-nghesuit? ia uite tu cum arăta astă noapte:

[attachment deleted by admin]

Violet

Eu am un Hibiscus culoarea piersicii care la inceput facea flori... Acum se pare ca vegeteaza, dar ce frunze frumoase are!  :D Glumesc. La inceputul primaverii incepusera sa ii cada frunzele, destul de sever. I-am schimbat pamantul, l-am tuns putin si si-a revenit. Ramurile taiate le-am pus in apa si nu le mergea bine, asa ca pe una am pus-o in pamant, sub un borcan. Cand credeam ca nu va supravietui, a inceput sa-i dea o frunzulita, celelalte frunze aratau si ele mai bine si dupa 1 luna i-am scos borcanul. Dar... din nou dadea semne ca va muri  :( si am pus borcanul la loc. Acum din nou e bine, dar ce sa fac? Cat sa il las pe saracul lastar cu borcanul in cap?  ::) Pana se incalzeste mai bine?

sicamin

Violet, incearca sa-l lasi fara borcan dar nu-l tine in soare,poate totusi isi revine.Eu am tinut in apa  cativa lastari si nu vreiau sa faca radacini si pace. Dupa o luna  si jumatate,plantele aratau frumos dar radacini ...ioc. M-am suparat  si le-am pus in pamant. Acum au inceput sa dea mugurasi. Eu nu am hibi piersica ,doar rosu si roz.

Violet

Multumesc, sicamin. Imi pare rau ca nu mai am ce sa tai din Hibi si nici alte ramuri n-au supravietuit. Astept sa se mai ramifice putin si te anunt.  :)

gabriela jalba

 m-am chinuit cu un pui de hibi vreo 2 luni cu ia borcanul,pune borcanul...rezultatul nu stiu sa ti-l spun. L-am lasat fara;sa vad ce-o mai fi de el...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

penelopa

Eu mi-am prins aproape toti hibii numai cu lastari in apa. De regula,  pun mai multi odata la inradacinat si tot obtin 1-2 plantute noi. E-adevarat ca pierde din frunze. Uneori raman lastarii cu 1-2 frunzulite in varf dar,  in final,  fac si radacini.
Pe unii ii plantam in ghiveci cand inca nu aveau radacini ci doar acele "bule" care prevestesc aparitia radacinilor. S-au prins de fiecare data.

Apropos, Gabi:  ti-am pus deja in pamant 2 lastari de hibi prinsi asa cu  va ziceam mai sus. Nu stiu daca sunt amandoi roz batut sau e si unul galben batut.
S-ar putea sa faca pana vii tu cate o floricica si atunci vedem

cara

Quote from: penelopa on May 21, 2007, 01:48:09 PM
Eu mi-am prins aproape toti hibii numai cu lastari in apa. De regula,  pun mai multi odata la inradacinat si tot obtin 1-2 plantute noi. E-adevarat ca pierde din frunze. Uneori raman lastarii cu 1-2 frunzulite in varf dar,  in final,  fac si radacini.
Pe unii ii plantam in ghiveci cand inca nu aveau radacini ci doar acele "bule" care prevestesc aparitia radacinilor. S-au prins de fiecare data.

Apropos, Gabi:  ti-am pus deja in pamant 2 lastari de hibi prinsi asa cu  va ziceam mai sus. Nu stiu daca sunt amandoi roz batut sau e si unul galben batut.
S-ar putea sa faca pana vii tu cate o floricica si atunci vedem

pene, cand mai ai vreun lastar de hibi roz, nu vrei sa-i dai adresa mea si bani de tren?  ;D
cel de la gabriela nu s-a prins....

gabriela jalba

CARA, daca numai asta e motivul deplasarii pina la pene, nu-i bai!!! Mai facem alti lastari cind merg acasa.Al meu acum e in plina floare. Nu stiu daca a lui Pene si al meu sint aceeasi culoare. Mai vb dupa 15 iunie despre ,si vedem cum facem. Nu ramii tu fara hibi!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: gabriela jalba on May 21, 2007, 02:31:48 PM
CARA, daca numai asta e motivul deplasarii pina la pene, nu-i bai!!! Mai facem alti lastari cind merg acasa.Al meu acum e in plina floare. Nu stiu daca a lui Pene si al meu sint aceeasi culoare. Mai vb dupa 15 iunie despre ,si vedem cum facem. Nu ramii tu fara hibi!!

gabi, multumesc frumos!  ;D
dar daca mai citesti odata, o sa vezi că o rugam sa-i dea lu' hibi "bani de tren" şi adresa!  ;D ;D
ştii, îmi doresc demult un hibi roz şi numa' nu reuşesc... :'(

penelopa

Pentru tine Cara,  trimit hibi-ul calare pe un elicopter  :)

Daca nu-i vrea Gabi  (tot a uitat ca voia sa- i pun si ei la prins hibi de la Ani),
....... directia Brasov va scrie pe frunzele lor!
Si daca sunt amandoi roz batut,  unul e al tau.

gabriela jalba

Bai,Pene!!! stai,bai!!!! ca nu am zis ca nu vreau. Nu stiam ca e vorba de cel de la Ani!!!
Ai rabdare sa ne vedem si dupa aia punem mina de la mina o dotam pe Cara cu hibi. E ok,Cara ??
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

pene daca mai ai o codita de hibi roz poate aduci si la otopeni, te rog umos

penelopa

O sa mai am Myky cand  voi tunde planta mama care acum e in floare cu 2 lastari lungi pe care,  neaparat,  dupa inflorire,  ii scurtez. Iti voi prinde chiar eu unul.
(Am mana buna la hibi  ;))

Violet

Quote from: gabriela jalba on May 21, 2007, 10:55:05 AM
m-am chinuit cu un pui de hibi vreo 2 luni cu ia borcanul,pune borcanul...rezultatul nu stiu sa ti-l spun. L-am lasat fara;sa vad ce-o mai fi de el...
:D Bine ca nu sunt singura. Ce plantuta mofturoasa.

gabriela jalba

Stii ce se intimpla?! cind sint mai multi lastari de acelas fel ii pui in apa si-ti iei grija,sau fara menajamente in pamint...si ei se prind! Dar cind tu primesti  1(un!!!) lastarel de care iti doreai,atit il mai bibilkesti si-l corcolesti,de pin' la urma-si da duhu de atita dragoste!!!  Chestia e ,ca sub borcanel el isi creaza un microclimat care nu e bine sa il strici pina nu vezi ca deja creste,sau da frunzulite noi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Cara, puiu de hibi de la tine e tare trist... Nu stiu cum sa-l consolez.... :'( :'( :'(

gabriela jalba

Pune-i un borcan in cap!!!...sau ada-i un fratior!!! ;D
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

O sa-ncerc. Desi scumpa Cara, indragostita cum e pana peste cap de....flori, nu stie daca mi-a trimis hibi rosu sau piersicuta....

gabriela jalba

am de amindoua felurile,asa ca ,pot completa ce nu ai
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

Quote from: Loredana06 on May 21, 2007, 06:25:28 PM
O sa-ncerc. Desi scumpa Cara, indragostita cum e pana peste cap de....flori, nu stie daca mi-a trimis hibi rosu sau piersicuta....

acum ştiu, dar tac chitic... :D

(că mai am doi lăstari din acelasi lot şi-al meu a-nflorit! ROŞU!  :D :D :D)

Loredana06

Nu-i nimic Cara, s-a imbogatit "colectia" mea cu inca unul rosu... ;D

cara

ia uite:

[attachment deleted by admin]

Loredana06

II frumos tare, nimic de zis.... ;)

larisa

Doamna Gabi se deschide bobocul la piersicuta,pusa in apa,cam cite zile tine floarea? poate apuc sa-i fac poza

gabriela jalba

o singura zi !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=