Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

vivi23ro


da, vrem surse de hibi, ca de obicei cind ajung de dincolo nu au nici frunze darmite flori...

Marmoset

Valeu, Iulia, e groaznic de frumos Hibi ala...!!!!
P.S. Si eu sunt amatoare de "surse" de Hibi si Abutilon...  ;)

opiadc


              Cei de la Gommer au ajuns in stare exceptionala...nu stiu cum s-au acomodat, poate ne spun fetele...
              Si pretul insa a fost 'exceptional'! :D :D Au ajuns pe la 15,5 euro cu tot cu transport.
             

Marmoset

Quote from: opiadc on April 24, 2009, 06:35:09 PM

              Cei de la Gommer au ajuns in stare exceptionala...nu stiu cum s-au acomodat, poate ne spun fetele...
              Si pretul insa a fost 'exceptional'! :D :D Au ajuns pe la 15,5 euro cu tot cu transport.
             

15,5 euro ...bucata?  :o

vivi23ro

nu puneti niste poze sa vedem in ce stare sint dupa drum?eu acum am primit de la http://www.plantencentrumexotica.com/ si au numai 2 frunze fiecare

Marmoset

Am facut tampenia si m-am uitat la Hibi de la Gommer... Mai, sunt frumosi de zici ca nu-s adevarati! N-am vazut in viata mea asa ceva!!!!! :o :o :o

opiadc


                Pai au pus fetele poze dupa ce avenit comanda;Geta si Cara!
               Tu cat ai dat pe un hibi, Vivi? Eu nu as comanda de la ei pt ca stiu ce experiente neplacute au avut fetele anii trecuti cu ei... :o :o
                Mada stie cel mai bine!
                   

Marmoset

Quote from: opiadc on April 24, 2009, 07:51:05 PM

                Pai au pus fetele poze dupa ce avenit comanda;Geta si Cara!
               Tu cat ai dat pe un hibi, Vivi? Eu nu as comanda de la ei pt ca stiu ce experiente neplacute au avut fetele anii trecuti cu ei... :o :o
                Mada stie cel mai bine!
                   

Aoleu, si cu astia au avut experiente neplacute????  >:(

gabriela jalba

N-am mai citit de la pag.85; o sa recuperez!!! Asa arata bobocul de la hibi care ma plingeam ca ii tot cad: asta e al saptelea !!!!Dupa trei zile a cazut.
Erau 4 hibi intr-un ghiveci mare. De o saptamina,i-am scos si i-am despartit. Poate-poate!!!!!Imi doresc asa mult sa-i vad infloriti! nu stiu ce culori sint.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

opiadc


                      Cei de la Plantcentrumexotica nu au ajuns in stare foarte buna si unii am inteles ca au fost si alte soiuri decat trebuia!

                        Cei de la Gommer au ajuns in stare exceptionala;la fel si fuchsiile si muscatele! Omul e un profesionist, repet! :D

Ella

Daca faceti o comanda la Gommer, vreau si io  ;D
La Plantcentrumexotica am facut comanda anul trecut, mi-au lipsit doua plante (o cutie a venit desfacuta, nu am cautat vinovatul >:( ), hibi primiti au venit plini de paianjeni rosii, i-am curatat de toate frunzele si tinut in sera mai bine de doua luni. Singurul care a inflorit a fost Gator Pride si a fost ce trebuia, super fain. Plantele de la ei necesita o atentie deosebita cand ajung, dar nu sunt irecuperabile.

gomez99

18 eur un hibi de 15 cm?  :o  :o  :o   boala grea, fetelor... ::)
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Marmoset

Quote from: gomez99 on April 24, 2009, 08:56:38 PM
18 eur un hibi de 15 cm?  :o  :o  :o   boala grea, fetelor... ::)

E cam mult... Mult prea mult pentru cate soiuri teribil de frumoase sunt pe acolo... Eu una raman la cumpararea butasilor forumistilor care se indura sa-i vanda sau sa faca schimburi, dar la o comanda de 18 euro pe bucata...zic pas! Intr-adevar, sunt extraordinari de frumosi, au unii cate o paleta de culori de zici ca nu vezi bine, dar pentru buzunarul meu e tabu!

Ella

Quote from: gomez99 on April 24, 2009, 08:56:38 PM
18 eur un hibi de 15 cm?  :o  :o  :o   boala grea, fetelor... ::)

La mine, cel mai prapadit hibi costa 20$ iar cei de "neam" nu i-am vazut sub 33$   ;D
Eu comand in vara sigur, dar risc mai mult pt. ca are sa fie mult prea cald, s-ar putea sa-i primesc fierti in suc propriu. >:(

opiadc


              Ella, dar daca vrei fa comanda acum; poti sa-i trimiti la mine, de exemplu, ca oricum eu o sa vin in Bucuresti sa ne intalnim.Asta daca nu are cine sa ti-i ia acum si sa aiba grija de ei.
            Daca am inteles eu bine, ca vrei sa-i comanzi cand vii in tara...sau e doar o coincidenta de anotimp? :)
               Ca in vara, dupa ce da canicula ??? ??? ???

Ella

Nu tin sa comand in vara, dar nu pot altfel, pt. ca sunt doua probleme:

- daca ii comand cat sunt aici, trebuie sa fac plata din Canada si nu pricep bietii furnizori ce vreau eu, lansez comanda si platesc din Canada si vreau sa primesc plantele in Romania.
- adresa la care ar trebui livrata comanda in Romania, este la tara, ba mai mult, un sat, oarecum uitat de lume.

De asta m-am anuntat deja, in caz ca faceti voi o comanda, trimit banii cu WU si apoi plantele se pot trimite la sora mea, au OP in comuna de care apartin.
Este complicat, cand ajung eu, se simplifica lucrurile dar are sa fie f. cald.

Multumesc mult, stiu ca tu sari sa ajuti pe toata lumea! :-*




mamaruta

Hai, soro, ca te ajutam! Cum sa comanzi vara? plus ca putem sa ne ocupam noi de ele...pana vii; hibi sunt destul de sensibili....pot si eu sa fac o comanda, doar sa spui ce vrei sa comanzi. Si ii ingrijesc pana vii.

Ella

Lasa, pe tine te necajesc cu serele, da pana nu-mi spui sa-ti trimit banii, tot nu vreau nimic. :P :-*

mamaruta

Ma necajesti doar cand ma bati la cap cu banii....mai ales ca strepto ala e 9 lei!

Ella

Aia cresc plantele pt. degeaba?  ::)
Speram sa te uiti si dupa un hibi, doi, cu toate ca nu stiu, ma uitam in albumul tau la sectiunea sere si doar din cel galben galben simplu nu am, restul ii cam am pe toti ::)

opiadc


                   Eu imi mentin oferta! :D :D :D

Ella

Da trebe sa faci tu comanda si tot, eu nu pot decat sa ma revansez cu un hibi. ;) si sa-ti multumesc anticipat :-*
Facem calculele? ;D

mamaruta

Da, iubito, si dupa hibi ma uit, tu si sora Opia sunteti pe lista! Tot ce imi place, var in portbagaj! Si aia sunt ieftini - tot 9 lei. Era sa plecam azi, dar prietena mea a uitat ca aveam si sedinte de Consiliu, plus o licitatie la servici. Asa ca...sper sa plecam luni...sper...

opiadc

Quote from: Ella on April 24, 2009, 11:18:34 PM
Da trebe sa faci tu comanda si tot, eu nu pot decat sa ma revansez cu un hibi. ;) si sa-ti multumesc anticipat :-*
Facem calculele? ;D

             Cine? :D :D :D Eu sau Mada?

Ella

Quote from: opiadc on April 24, 2009, 11:26:06 PM
Quote from: Ella on April 24, 2009, 11:18:34 PM
Da trebe sa faci tu comanda si tot, eu nu pot decat sa ma revansez cu un hibi. ;) si sa-ti multumesc anticipat :-*
Facem calculele? ;D

             Cine? :D :D :D Eu sau Mada?

Tu  :-*  daca vrei si poti!
(si eu te rog frumos, sa vrei si sa poti, n-am emoticoane de-alea ce rosesc, ca mi-ar trebui mai multe)