Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

fdana

Chandra nu stiu cum se numeste ,l-am luat de la expozitie pe el si inca unul portocaliu si desi sunt cate o tufa plina de flori nu au avut nimic nici o etichetuta sau hartiuta.Norocul este ca pe cel galben l-am vazut inflorit si mi-a placut ca daca era sa fi nestiutor si intrebai cum se numeste planta nu stiu daca stiau sa iti spuna denumirea ei.Nu e Koening.

Chandra

Pai rar cand gasesti hibi cu denumire la noi pe piata. Oricare ar fi numele lui e tare frumos ;)

Codruta

Multumesc Francesca :-*.
Mi-e si groaza sa mai primesc plante de la voi cand vad ca nu sunt capabila sa am grija de ele, degeaba le iubesc si degeaba imi dau toata silinta.

mamaruta

Quote from: Chandra on May 13, 2009, 08:36:12 PM
Pai rar cand gasesti hibi cu denumire la noi pe piata. Oricare ar fi numele lui e tare frumos ;)

Rar gasesti, asa este...iar cand fetele astea gasesc, noua nu ne cumpara! Macar un telefon sa dati...... :'( :'(

Marmoset

Mi-am luat aseara din Cora un Hibiscus Sunny Bordeaux. Are niste bobocei care nu tradeaza deloc culoarea. Stie cineva ce nuanta ar fi Sunny Bordeaux?  ???

Johana

Mada eu nu am numarul tau, dar daca mai vad vreodata ceva deosebit va anunt!
Oricum, Dana nu ar fi putut sa va ajute cu cei doi hibi pentru ca nu erau decat cate unul. Daca avea mai multi imi luam si eu, mai ales din cel galben cu mijlocul portocaliu care e foarte frumos!

mamaruta

Merci, Johana. Am glumit, mai...fdana e o buna prietena de-a mea si m-a ajutat foarte mult anul trecut cand mi-a cumparat clematite. Dar chiar ca doresc hibi bicolori, cum am bazut ca are si ani unul...si Iulia.
Cred ca hibi-ul lui fdana este Sevilla..am si eu unul.
dar imi puteti cumpara, daca gasiti, ceva deosebit...si eu va trimit banii imediat.

vernil

Stie cineva daca luciul de frunze poate fi aplicat si hibiscusilor ?

Marmoset

Pai Hibiscusii n-au in mod natural frunzele lucioase? Ce-am eu inradacinat sau la inradacinat sunt toti cu frunza extrem de lucioasa. Nu-s toti asa?   :-\

Chandra

Numerele de telefon, cardul  si o remorca. Trimiti un  sms la toata lista si s-a rezolvat :D

mamaruta

cardul e descoperit...remorca n-am; cu telefoanele stau bine....glumeam si eu, dar chiar puteti sa cumparati hibi deosebiti si fara sa ma intrebati...ca ii iau pe toti!

ani

"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Chandra

Bine, atunci inchiriem remorca.. :D
Sunt curioasa daca vor fi ceva hibi deosebiti la expozitia din Harastrau care incepe azi. Sincer, pana acum nu am luat nimic spectaculos de acolo dar poate voi fi placut surprinsa de data aceasta :-\

mamaruta

Ba, eu tin minte ca s-au gasit hibi deosebiti in Herastrau, cred ca era in mai 2006...da, atunci (ani, si tu ai fost atunci....). Daca gasesti ceva, si...daca poti (ai loc in bagaje), poti sa imi iei si mie unul. Nu conteaza daca mai am....Merci mult! Eu ma pot revansa cu orhidee de la depozit..... ;)

fdana

Mai fetelor si sa vreau nu am ce sa cumpar de aici( ma refer la hibiscusi).La expo asa cum a spus si Ioana erau doar cate un hibi din cei  care i-am cumparat si in rest nimic.Ieri tot citind  despre hibiscusul Oberon pe forumuri si m-am luat si am plecat si eu la Selgros din dorinta de a achizitiona unul.Am fost asa de dezamagita ca am plans de ciuda.Trei hibiscusi clasici la 20 de lei bucata udati de cred ca erau putrede radacinile si in rest nimic.In piata la noi au aparut in sfarsit hibiscusi Koening la 25-30 lei ghiveciul.Atat si in rest nimic.

Marmoset

Am facut tampenia si am intrat pe Plantecentrumexotica... Doamne, ce nebunie de Hibi sunt acolo...!!! Si preturile sunt relativ acceptabile, dar o comanda trebuie sa fie de minim 50 euro...

mamaruta

Nu vrea nimeni o comanda la exotica? ma manaca palmele sa imi cumpar ceva...ce imi doresc de mult. Nu incercam o comanda mica-mica?

Marmoset

Eu tare m-as baga daca se ocupa cineva de comanda, ca n-am card cu care sa pot face astfel de plati!

Chandra

Din cate stiu eu se poat face plati si altfel nu neaparat cu card-ul. Problema e cine se ocupa?...ca plata o facem noi cumva. Daca se ofera cineva sa se ocupe....sa facem si noi altceva...sper exemplu..un hibi platit de noi ceilalti "ocupatii"??? :-\

Marmoset

Cam cat ar costa oare un Hibiscus cu tot cu taxe de transport? Ca sa nu mai zic ce Streptocarpusi am vazut acolo...  :'(

ani

Mada stie... Merg si eu la o comanda.
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

Chandra

Sa ne spuna fetele care au mai comandat. Ani tu stii? Multumim!

fdana

Si eu as vrea daca va bagati la o comanda

Johana

Si pe mine m-ar incanta o comanda. Le-am trimis un mail in care am cerut niste informatii cu privire la preturi, costuri durata, etc.
Va anunt daca imi raspund!
P.S. Daca cineva a mai facut comanda la ei va rog sa ne spuneti, pentru ca din ce am mai citit pe un alt forum nu ar fi prea seriosi cei de la Exotica si nu trimit soiul care il ceri.

Chandra

Suntem ..niste raze de soare..toti vrem, nimeni nu poate sa se ocupe :-[. Asta e, data viitoare.