Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

Johana

Eu am cerut informatiile in ideea ca daca ne convine sigur se va gasi cineva sa se ocupe...poate chiar eu!
Deocamdata nu ma angajez ferm in acest sens pentru ca nu stiu daca, costurile vor fi ok pentru mine si pentru fiecare in parte!
Discutia abia s-a lansat si ramane pe tapet!

Marmoset

Eu m-as fi oferit cu draga inima sa ma ocup, ca am inteles ca modalitatile de plata sunt multiple, nu depind de un card cu plati online. Problema mea e alta (cunoscatorii stiu): programul si ceea ce fac in timpul programului. Daca ma nimeresc intr-o perioada cand lucrez de la 7 la 22 (si cu precadere, cam asta e programul meu, exceptiile sunt cu titlu de raritate), atunci exista riscul sa nu pot fi prompta in actiuni. Si in cazul asta, as risca sa incurc lumea sau sa fiu considerata neserioasa.

mamaruta

Deci....eu am mai facut o comanda la Exotica. Acum 2 ani. Atunci puteam plati doar prin virament bancar. Aflati voi daca se poate plati cu cardul (sunt costuri mai mici - eu nu am card din asta...international).
Plantele vin in 4 sau 5 zile...un pachet nu cantareste mai mult de 2 kg - deci, costa 21 euro, parca, transportul pentru un singur pachet. In pachet sunt maxim 8 plante. Nu toti hibii au rezistat, sa stiti.
Ce e mai greu...livrearea de la mine la voi...ori cu curierat (si e bine daca sunt mai multe prsoane din Buc.), ori prin posta, dar asta inseamna sa va asumati riscuri. Un pachet prin curier nu cred ca este mai mult de 20 lei.
Ma ocup eu de comanda, daca cineva plateste cu cardul si livrarea mi-o face mie. Ma inteleg eu cu Herck. Sau, virament pot face si eu prin banca, BRD - parca 17 euro era acolo...cont in valuta cred ca mai am...sper..
Mai la vara....nu se mai poate...vin caldurile si primiti hibi la ceaun!

opiadc


           Mada, plata o pot face eu daca vrei si e mai avantajos;de comanda asta nu ma pot ocupa acum, nu am timp!
             Eu ramasesem cu o parere foarte proasta despre ei...imi poti da niste cifre, ca sa-mi fac o parere:cati au rezistat, cati au corespuns, etc... :) mersi

Chandra

Pai gata, Mada si Marmo se ocupa, ca ea a pus sare pe rana, Opi plateste.....si avem hibi  de fite :)
Stati, nu ma bateti...........am zis si eu !!!:P

vernil

Si eu as fi interesata de un hibi, dar din amintirile mele, Exotica nu e cea mai buna alegere. Poate stie Ani mai mult.
Maine merg la Expo din Herastrau, daca gasesc un hibi mai altfel, il cumpar. Important este sa aibe si sa fie mai multe exemplare.

vernil

Quote from: Marmoset on May 13, 2009, 10:09:02 PM
Pai Hibiscusii n-au in mod natural frunzele lucioase? Ce-am eu inradacinat sau la inradacinat sunt toti cu frunza extrem de lucioasa. Nu-s toti asa?   :-\

Marmoset, scuze de intarzierea cu care raspund nedumeririi tale: am inteles ca luciul de frunze protejeaza planta de orice atac al vreunui daunator. Nu se foloseste pentru a deveni frunza lucioasa, ci pentru a o proteja. Ca si tulpinile, de altfel.

Marmoset

Vernil, merci mult! Intelesesem ca cucu-n gura!  :-* :D

opiadc


       Vernil, sa stii ca eu am inteles ca unele substante pt luciu dauneaza plantei, in loc sa o protejeze....partea proasta e ca nu-mi amintesc unde am auzit asta ::) ::) ::)
      Cert este ca la o gardenie superba, cu zeci de boboci, cumparata primavara asta, dupa ce i-am facut un dus serios au incetat sa i se mai usuce frunzele si sa faca pete pe ele...si acum infloreste, pe cand inainte i se maroneau bobocii si cadeau...

vernil

Monica, acum 2 ani aveam aceeasi imrpesie, ca luciul de plante e un moft. Dar am aplicat acest tratament la 2 camelii, care se dezvolta splendid si infloresc mereu, in schimb alte camelii, care nu le-am protejat, au murit ...
Voi incerca din nou tratamentul, va tin la curent. Uite asa invatam unii de la altii.

gabriela jalba

Trebuie sa ma fudulesc si eu putin :
    Culoarea este galbeen si floare e mare
- asta il am de la Dana(te pup!!! )
    Daca ii stiti cum ii cheama,ziceti,ca sa le fac certificatul de nastere.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Vernil, ne spui si noua, te rog,  cum il cheama pe produsul pentru luciu pe care il folosesti tu?

Chandra

 E hibiscus Fidji, dupa care tipam eu la schimburi :'(

ioana_ralu

Quote from: gabriela jalba on May 14, 2009, 10:42:49 PM
Trebuie sa ma fudulesc si eu putin :
    Culoarea este galbeen si floare e mare
- asta il am de la Dana(te pup!!! )
    Daca ii stiti cum ii cheama,ziceti,ca sa le fac certificatul de nastere.
Sunt superbi Gabi ,ce mai conteaza cum ii cheama

gabi_gabriella

Gabii!!! Ce frumosi sunt !!!
Cel alb e un vis!!!

Cand ai de dat din ei, ma ai in vedere si pe mine ,te rog !!
Multumesc !!



ani

Gabi, cel galben este Kreta. Sunt minunati, fericito!
"Frumusetea lucrurilor exista in sufletul celui care le admira" David Hume

vivi23ro

eu am luat  acum in primavara de la exotica 2 , desi nu au prea multe frunze cind au ajuns, acum unul din ei face boboc

vivi23ro

Vernil , despre luciul de frunze pot spune ca nul folosesc pe nici una din camelii dar le lucesc frunzele in draci, la amindoua, desi nu e numai pt asta folosit..

Johana

Gabi sunt superbi amandoi hibii, dar cu cel alb mi-ai dat dureri de cap.....e SUPERB!
Sa-ti traiasca ambii si sa le creasca multi lastari  ;) ;) ;)
La Hodnik vazusem asa ceva, dar pe roz si tot cu pistilil mult mai lung decat floarea!

vernil

Am promis ca scriu ce hibiscusi vad la Expo din Herastrau.  Doar doua varietati, Sunny Ankara - la 30 ron, cu bobocei portocalii, si Yoder, fara bobocei, iar planta nu-mi pare OK - frunze pleostite si patate, la 20 ron. Poate sambata-duminica vor mai aduce si altele. Oricum, slaba oferta la toate plantele.

vivi23ro

ce culori are yoder? ca pe google are o mie de feluri

vernil

Quote from: vivi23ro on May 15, 2009, 03:08:58 PM
ce culori are yoder? ca pe google are o mie de feluri

Nu are boboci, asa ca nu stiu. Insa vanzatoarea mi-a zis ca florile sunt roz cu alb pe margine. Dar au frunzele cu totul si cu totul altfel decat hibi clasici, in sensulc a sunt un verde inchis, lucioase, crete pe margine si destul de mari.

vickylucia

Quote from: gabriela jalba on May 14, 2009, 10:42:49 PM
Trebuie sa ma fudulesc si eu putin :
    Culoarea este galbeen si floare e mare
- asta il am de la Dana(te pup!!! )
    Daca ii stiti cum ii cheama,ziceti,ca sa le fac certificatul de nastere.
Gaby sa-ti traiasca,ai intr-adevar exemplare extra!

vivi23ro

Vernil sa ne pui poza  ca sa stim cum arata yoder daca nu de oftica.... ;D ;D

Marmoset

Gabriela Jalba, superbe exemplare de hibi ti-au inflorit!  :o