Hibiscus

Started by gabriela jalba, February 19, 2007, 08:05:33 AM

Previous topic - Next topic

GetaV

Nu este bine!Deja are prea multe si nu se gandeste ca vine si ..."iarna nu-i ca vara"

gabriela jalba

Quote from: doina on May 18, 2009, 10:50:53 PM
Gabi ..... hibi galben de la tine n-a vrut sa faca radcini ,..... s-a dus  :'( ( cred ca a fost cam frig ) , cand mai ai lastari de dat vreau si eu  :-* :-* :-*
De data asta incerc sa ti-l pind eu,si de-o face radacini iti trimit.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vivi23ro


azi e ziua cu 3

vernil

Vivi, ce ai tu se numeste hibi Yoder, din cel care am cumparat si eu de la expo Herastrau de anul asta, numai ca planta nu e prea sanatoasa. Sper sa-si revina, vad ca are flori superbe!

doina

Quote from: gabriela jalba on May 19, 2009, 10:54:54 PM
Quote from: doina on May 18, 2009, 10:50:53 PM
Gabi ..... hibi galben de la tine n-a vrut sa faca radcini ,..... s-a dus  :'( ( cred ca a fost cam frig ) , cand mai ai lastari de dat vreau si eu  :-* :-* :-*
De data asta incerc sa ti-l pind eu,si de-o face radacini iti trimit.
Multumesc  :-* , cred ca am gresit ca n-am umblat de loc la el , l-am lasat cu pet in cap si atat. Daca as fi umblat la el si vedeam ca tulpina pusa in pamant are probleme , poate l-as fi salvat .

vivi23ro

Mersi .. nu stiam  cum se cheama .. nici nu conteaza numai sa creasca si sa infloreasca

doina

Vivi ,  este superb  :o  Yoder-ul tau

fdana

Infloriti acum doua zile:
     

fdana

Si astazi:
             

ELA

fdana, cam cat dureaza perioada de inflorire la un hibi; al meu infloreste odata pe an, vreo 2 saptamani !

CLAUDIA

doar atat de putin?? daca are temperatura constanta si lumina ar trebui sa infloreasca si iarna; cu atat mai mult primavara cand lastareste si formeaza mai multi boboci.

sorry ca am spus parerea mea, desi ai intrebat-o pe Dana. :)
Cand drumul este presarat cu flori,nu te intreba unde duce.(Anatole France)

http://community.webshots.com/user/claudia_70?vhost=community
http://suzyka.sunphoto.ro/

fdana

Claudia are dreptate ,la mine infloresc si iarna caci stau in camera la caldura si pe pervaz dar atunci calitatea florilor scade(sunt mai mici si culorile sunt mai pale).Unii recomanda o perioada de repaus,altii nu .Eu sincer nu am alta posibilitate si de aceea ii tin in camera incalzita dar nu ma plang de ei si nici ei de mine.

Marmoset

fdana, gata! Nici pe tine nu te mai suport!  :o :o :o
Superbe exemplare! Felicitari!

fdana

Lasa ca eu te iubesc si din cand in cand te "fericesc" cu cate un hibiscus. ;D

doina

Dana , sunt superbi  :o , sa faca multe flori toata vara  :D
Lipseste totusi din colectia ta un hibi  roz pal  involt ;) , cred ca are radacini si v-a pleca in curand spre tine  :-*

Marmoset

Quote from: fdana on May 20, 2009, 06:53:41 PM
Lasa ca eu te iubesc si din cand in cand te "fericesc" cu cate un hibiscus. ;D

Pai fdana, ai grija sa te tina mult dragostea asta, ca-s moarta fara Hibi de la tine!  :-* ;)

vivi23ro

stie cineva ce soi e asta , cum ii zice? daca o fi avind vreun nume...

Marmoset

Summer Blush sau Billie B?

fdana

Multumesc  Doina ,intradevar nu am roz pal involt. :)
Hibiscusii tai ce fac?

sicamin

Doina daca mai ai un pui de hibi roz in plus ,cand trimiti la fdana ,pui si pentru mine? Daca vrei ceva la schimb din ce mai am iti dau cu placere ,sau contracost.
Eu am inflorit doar acesta pe care l-am luat de la expo.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5200582.jpg

Codruta

Felicitari la toti fericitii care au asa frumuseti! :)

doina

Quote from: sicamin on May 20, 2009, 11:19:13 PM
Doina daca mai ai un pui de hibi roz in plus ,cand trimiti la fdana ,pui si pentru mine? Daca vrei ceva la schimb din ce mai am iti dau cu placere ,sau contracost.
Eu am inflorit doar acesta pe care l-am luat de la expo.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5200582.jpg
Sica imi pare rau ca n-am de unde sa-ti dau acum lastar de hibi  involt roz pal , planta pe care am avut-o am reusit sa o omor  :'( . Pentru Dana pusesem un lastar la inradacinat inainte de a se intampla necazul . Am de unde sa iau lastari dar nu stiu cand se poate pentru ca nu mai sunt eu proprietara copacelului , l-am daruit in toamna  ;D
Quote from: fdana on May 20, 2009, 10:32:28 PM
Multumesc  Doina ,intradevar nu am roz pal involt. :)
Hibiscusii tai ce fac?
Din cei doi lastari de la tine mai am unul  mic care sper sa faca radacini . Cred ca au suferit de frig in timpul transportului  :P

fdana

Doina daca ai pierdut hibi tau roz te rog sa il ti pe cel prins pentru mine.O sa creasca mare si atunci imi poti pune altul la  prins ok?Te pup si iti multumesc.

doina

Quote from: fdana on May 21, 2009, 10:07:44 PM
Doina daca ai pierdut hibi tau roz te rog sa il ti pe cel prins pentru mine.O sa creasca mare si atunci imi poti pune altul la  prins ok?Te pup si iti multumesc.
Fdana , hibi are scris numele tau pe eticheta deci e al tau , dupa cum am spus am de unde sa iau un lastar  :D

fdana

Esti o draguta Doina!!!