Narcissus

Started by ati, March 27, 2008, 11:12:28 PM

Previous topic - Next topic

penelopa

Tot la asta m-am gândit şi eu, Gabi. Aşa voi face.

paraschivvvv

Am reusit sa primesc de la sieberz narcise duble cu centrul rosu;sa vad in primavara daca sunt seriosi;am sa va tin la curent

Codruta

Nu am vazut ca ar exista cu centrul rosu dar sigur ar fi minunate.
Eu am luat de la Bakker cu centrul roz dar au iesit cu el portocaliu :(

paraschivvvv

Toate bulboasele de gradina au nevoie de o perioada de rece pentru a produce flori cat mai frumoase(cu conditia sa nu inghete):zambila narcisa .laleaua si alte plante bulboase-crocusi.Atentir la p[rimavara caci fiins inmugurite la pregatirea terenului se pot rupwe mugurii care sunt cei florali si care vor inflori in functie de perioada optima fiecarei specii.Ca o curiozitate stiti ca este si ghiocel de iunie numai ca este un pic mai inalt decat cel de primavara si se inmulteste foarte greu,asta apropo de bulboase

gabi_gabriella

Quote from: paraschivvvv on November 26, 2009, 05:21:39 PM
.Atentir la p[rimavara caci fiins inmugurite la pregatirea terenului se pot rupwe mugurii care sunt cei florali si care vor inflori in functie de perioada optima fiecarei specii.

Daca acum am taiat din greseala niste frunze la o zambila  (aveau cam 4-5 cm si erau total sub pamant si nu le-am vazut ) vor mai inflori la primavara ?

georgette

Eu am vreo 4-5 narcise ,puse acum in toamna,care au tijele cu boboci cam de 12-15 cm...una mi-a rupt-o  Bobo ,desigur,dar celelalte vor sa infloreasca  :-\..la primavara o sa ma uit pe pereti?!
maine ar trebui sa le fac poza..cat mai sint in picioare! ;D

popgeo

Quote from: gabi_gabriella on November 26, 2009, 08:57:14 PM
Quote from: paraschivvvv on November 26, 2009, 05:21:39 PM
.Atentir la p[rimavara caci fiins inmugurite la pregatirea terenului se pot rupwe mugurii care sunt cei florali si care vor inflori in functie de perioada optima fiecarei specii.

Daca acum am taiat din greseala niste frunze la o zambila  (aveau cam 4-5 cm si erau total sub pamant si nu le-am vazut ) vor mai inflori la primavara ?

Probabil ca da, daca mugurele de crestere nu a fost taiat ar trebui sa se refaca.

popgeo

Georgette,

Au sa se ajusteze ele  mai devreme sau mai tirziu.  Acum eventual poti rupe bobocul  si  in primavara ai shansa sa dea altul. Daca face floare in toamna de obicei nu mai face floare si in primavara.
  Da mie imi plac  narcise toamna...;-)

Quote from: georgette on November 26, 2009, 09:01:39 PM
Eu am vreo 4-5 narcise ,puse acum in toamna,care au tijele cu boboci cam de 12-15 cm...una mi-a rupt-o  Bobo ,desigur,dar celelalte vor sa infloreasca  :-\..la primavara o sa ma uit pe pereti?!
maine ar trebui sa le fac poza..cat mai sint in picioare! ;D


Codruta

Georgette, fi fericita ca ai narcise de toamna :) Pentru la primavara du-te si mai cumpara alte narcise si asa nu o sa te uiti pe pereti ;D
Popgeo, m-ai lamurit acum cum e cu rosul la narcise. Ma gandeam ca o fi vre-un soi care are rosul ca cel de la trandafir, hippeastrum, etc... adica rosu rosu ;)

gabi_gabriella

Quote from: popgeo on November 26, 2009, 09:58:53 PM

Probabil ca da, daca mugurele de crestere nu a fost taiat ar trebui sa se refaca.

Sper sa fie asa :)

popgeo

Rosu inca este foarte la inceput.. cei mai buni hibridizatori poate ca au cite una doua cu cupa rosie.... dar culoarea nu este consistenta si e mai degraba un rosu-portocaliu.
In ceea ce priveste petalele abia exista petale de un roz pal... majoritatea sint galbene, albe sau un portocaliu deschis.  Petale cu rosu se pare ca nu  exista.  Nu ar fi exclus sa exista undeva in lume...dar nu am auzit  pe cineva sa fi auzit.  Probabil ca in urmatorii 10-15  ani  se va progresa suficient ca sa se obtina un rosu rezonabil al cupei.

Quote from: Codruta on November 27, 2009, 11:00:31 AM
Georgette, fi fericita ca ai narcise de toamna :) Pentru la primavara du-te si mai cumpara alte narcise si asa nu o sa te uiti pe pereti ;D
Popgeo, m-ai lamurit acum cum e cu rosul la narcise. Ma gandeam ca o fi vre-un soi care are rosul ca cel de la trandafir, hippeastrum, etc... adica rosu rosu ;)

georgette

Quote from: popgeo on November 26, 2009, 10:05:01 PM
Georgette,

Au sa se ajusteze ele  mai devreme sau mai tirziu.  Acum eventual poti rupe bobocul  si  in primavara ai shansa sa dea altul. Daca face floare in toamna de obicei nu mai face floare si in primavara.
  Da mie imi plac  narcise toamna...;-)

Daca infloresc ti le dedic tie ! Eu n-am mai vazut toamna narcise inflorite, depinde acum de cat de blanda va fi vremea si de  aci inainte....oricum,sa le rup de buna voie  ::) ma face sa ma simt criminala  :D,eu nici primavara/vara nu rup  flori din gradina(doar cele accidentate nimeresc in vaza) prefer sa cumpar si pe ale mele sa le las in gradina  ;D
PS:esti sigur ca asta e tratamentul ca sa infloreasca si in primavara?

Codruta

Narcisele Sheleg, din comanda, in 3 saptamani au inflorit. Un singur bulb asteapta sa vina Craciunul ;)
http://codruta.sunphoto.ro/Narcise_Sheleg
Liana si Marmoset la voi cum se prezinta?

penelopa

Narcisele mele de vară  plantate acum, în toamnă, au făcut boboci dar eu m-am conformat  sfatului lui Geo.  ;) Adică, le-am rupt bobocii.
(Poate nu-mi mai înfloresc la anu, Geo  ;D )

gentiana

probabil ca deja si-au epuizat resursele
io am patit-o cu o magnolie

georgette

ce-o fi o fi! daca infloresc acum,le fac poza spre aducere aminte..la primavara! ;)
sint destule care vor dori sa se etaleze atunci!
Pene..esti o forta daca ai avut taria sa le rupi cu mana ta, pe mine ma scuteste Bobo! ;)  :D

myky

Quote from: penelopa on December 06, 2009, 06:02:26 PM
Narcisele mele de vară  plantate acum, în toamnă, au făcut boboci dar eu m-am conformat  sfatului lui Geo.  ;) Adică, le-am rupt bobocii.
(Poate nu-mi mai înfloresc la anu, Geo  ;D )
care mitule, din alea din care mi-ai dat bulb?

penelopa

Da, Myky. Ale tale ce fac?

myky

a mea (aia de la tine) are cam 10cm, dar nu are flori si nici boboci. au rasarit si cele mai vechi.

georgette

Ceea ce de Mos Niculae era doar o promisiune..acum e certitudine! A sosit .... Avalanche! ;D
http://georgette.sunphoto.ro/narcise2009/BHHEVRNREYKCHOOOSHI

cam micute,dar avand in vedere ca sint 11 flori si ca este iarna pe deasupra...se trece cu vederea!(bonus parfum)!

gabriela jalba

scumpica!!! E de cumparat,sau ai pus tu bulb in ghiveci?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

georgette

Quote from: gabriela jalba on December 15, 2009, 06:09:47 PM
scumpica!!! E de cumparat,sau ai pus tu bulb in ghiveci?
Nici una nici alta! Am luat mai in toamna cativa bulbi mai de"soi" (tahiti,avalanche,salomee..etc) si i-am plantat in gradina..m-am pomenit ca au rasarit direct cu tije florale! Doua mi le-a  rupt Bobo fara sa pot vedea care au fost..dar pe asta am pus-o in apa, in casa, si a inflorit (mai are doi boboci de deschis si- s 11 flori de toate).

Codruta

E tare frumusica narcisa ta, Georgette. Sunt curioasa daca vor mai inflori la primavara.
La mine zambilele avut in ghiveci in primavara si puse apoi in pamant, in gradina au crescut deja destul de mult. Nu stiu cum vor reusi sa treaca peste iarna.

popgeo

Quote from: Codruta on December 16, 2009, 09:42:49 AM
E tare frumusica narcisa ta, Georgette. Sunt curioasa daca vor mai inflori la primavara.
La mine zambilele avut in ghiveci in primavara si puse apoi in pamant, in gradina au crescut deja destul de mult. Nu stiu cum vor reusi sa treaca peste iarna.


Or sa treaca.. la voi  e mai blinda clima...

Codruta

O fi mai blanda dar daca saptamana trecuta erau 5 grade noaptea acum sunt -7 :(