Gazon

Started by lala, May 09, 2008, 01:18:57 PM

Previous topic - Next topic

lala

Parca sunt la munca in zadar! >:( >:(Am inceput ,vara trecuta,pregatirea terenului pentru gazon-am facut toti pasii cum scrie la carte,dar n-am scapat de buruieni :'( :'(Am tratat terenul cu  erbicid de 3 ori ,iar in primavara l-am facut si cu "sapanol"si am incercat sa scot toate radacinile....degeabaaaaaaaaaaa
In fiecare zi trec pe el si scot nu stiu ce buruieni care fac si flori si probabil se vor inmulti......si-mi vine sa-mi iau campii!!!

ionut

lala explicatia este ca gazonul tau este semanat prea rar(asa cred)in cazul in care am dreptate poti sa mai semeni peste cel existent si sa uzi,de asemenea trebuie fertilizat si udat de cate ori are nevoie, tuns etc..gazonul infrateste precum graul,deci in timp se va mai indesi iar buruienile vor fi sufocate,voi posta o poza facuta zilele acestea cu un gazon care in toamna arata jalnic...

[attachment deleted by admin]

lala

Ai dreptate Ionut,am chiar si niste goluri,incerc sa remediez urgent.Multumesc!Bordurile si gazonul arata bine de tot.... ::)

maryana89

am cumparat si eu gazon dar nu stiu daca acum e bine sa-l pun sau la sf. verii  :-\  iar pamantul am citit undeva ca trebuie sapat la casma si apoi greblat - mai multe nu stiu
http://community.webshots.com/user/maryana89?vhost=community&vhost=community
"Natura si credinta sunt asemanatoare, caci credinta transforma pe om si, prin aceasta transformare, creeaza natura."(DEMOCRIT)

myosotis

Gazonul poate fi semanat din primavara si pana in toamna. Conditia  esentiala este mentinerea umiditatii. Terenul trebuie sapat, maruntiti bulgarii, greblat, curatat de resturi vegetale sau de alta natura. Eventual se poate adauga un strat de mranita sau pamant de padure, peste care se seamana gazonul. Semanarea se face incrucisat si peste seminte se trece cu tavalugul. Daca este cald se uda zilnic "in ploaie" pentru a nu disloca semintele.

penelopa

Lala, nu dispera! La mine, abia din al 3-lea an gazonul s-a indesit si chiar a acoperit locurile goale (golite de caini   ;))

Acum am luat un gazon cu floricele. Abia astept sa-l  vad de ce e in stare!

Dan Hibiscus

O intrebare , daca de exemplu adaug gazon peste lucerna care e acum la mine si tund cu masina de tuns iarba (cea cu rezervor de iarba) si o mentin la o anumita inaltime, nu va disparea lucerna ? avand in vedere ca nu o mai las sa creasca in sus si poate se autoextermina.

larisa

Nu prea cred ca o scapi asa usor de ea .Noi ne-am chinuit 3 ani pina am scapat definitiv de ea ,in fiecare an tot rasarea ,smulgeam radacinile si tot aparea,de-abia in al 3 lea an am scapat de ea ,are radacini foarte adinc infipte in pamint

Dan Hibiscus

al meu e destul de batran e din 2002 plantat de vechiul propietar , dar as vrea sa scap de el ca aduna iepuri si cartite...:D

cara

dragii mei, iaca poposesc si eu la topicul asta  ;D

in max 2 saptamani cred ca termin gardul, deci voi putea incepe amenajarea curtii, dar habar n-am care sunt pasii de urmat.
(ceata e totala, pentru ca am cerut consultanta la doua firme de profil si sfaturile lor se cam contrazic)

am ridicat cota curtii cu 1 m de pamant vegetal, de-a lungul unui an de zile. deci pamantul e asezat, tasat. ultimul strat l-am asezat cam acum o luna jumate.
in urma cu 2 saptamani am facut o erbicidare cu Pantera. buruienile cresc insa bine merci, nu dau semne ca le-a picat greu la fiere otrava.
cand sa mai stropesc? si cu ce? 


myosotis

Nu mai da cu chimicale. Oricum nu scapi de buruieni in totalitate, te intoxici si distrugi si micile vietuitoare care trudesc sa ne fie noua bine. Seamana pe toata suprafata trifoi. E frumos, distruge buruienile si e si folositor. Il dai cuiva sa-l cosesca si sa-l dea la animale. Intr-un an, doi, scapi de buruieni.

ionut

darga cara
de aici din departare iti trimit tie scrisoare :D
Pantera este un erbicid pt monocotiledonate (buruieni cu frunza ingusta)efectul lui se vede ceva mai tarziu,tu trebuie sa folosesti un erbicid cu actiune totala,adica dirtruge tot ce este verde-asta in cazul in care nu ai nimic in gradina-sunt mai multe astfel de erbicide,roundup,glifogan ,acestea distrug toate buruienile,important-dupa ce ai stropit nu mai intervi cu sapa sau altceva pana nu se usuca definitiv buruienile,dupa ce ti ai umplut gradina de flori sa nu te astepti sa nu mai rasara buruieni :D :D rezerva solului in seminte de buruieni este mare...aceste erbicide insa distrug rizomii din pamant asta e avantajul lor succes

larisa

Ionut ,te deranjez si eu
Am o vie pe rod de 5 ani ,dar in fiecare an ne chinuim cu laptiuga ,palamida si pirul.O sapam in fiecare primavara  si o prasim si nu putem scapa de aceste buruieni .Ce ierbicid ar trebui sa folosim  ,sa nu distrugem nici via  si cind e momentul optim de ierbicidat

cara

Quote from: ionut on June 13, 2008, 07:22:34 AM
darga cara
de aici din departare iti trimit tie scrisoare :D
Pantera este un erbicid pt monocotiledonate (buruieni cu frunza ingusta)efectul lui se vede ceva mai tarziu,tu trebuie sa folosesti un erbicid cu actiune totala,adica dirtruge tot ce este verde-asta in cazul in care nu ai nimic in gradina-sunt mai multe astfel de erbicide,roundup,glifogan ,acestea distrug toate buruienile,important-dupa ce ai stropit nu mai intervi cu sapa sau altceva pana nu se usuca definitiv buruienile,dupa ce ti ai umplut gradina de flori sa nu te astepti sa nu mai rasara buruieni :D :D rezerva solului in seminte de buruieni este mare...aceste erbicide insa distrug rizomii din pamant asta e avantajul lor succes

De aici din departare
Multzamesc pentru scrisoare
Si strig tare in parcare:
- "Ionut este cel mai taaare"!
Cand mi-o fi gazonu' mare
Am sa-ti mai fac o urare!
Multzam tare de-ndrumare!

:D


ionut

Larisa nu ma deranjaza intrebarile voastre,ba chiar imi face placere sa raspund acolo unde stiu,la vita de vie poti folosi un erbicid care se numeste Basta(testat pt vie)dar si pe cele cu actiune totala despre care am vorbit mai sus,important este sa nu stropesti via ci doar buruienile,perioada optima de aplicare este atunci cand buruienile sunt in plina crestere iar temperatura depaseste 18 grade,o mare importanta o are stabilirea corecta a cantitatii de erbicid ce trebuie folosit pe suprafata pe care o ai,erbicidele sunt recomandate in l/ha,trebuie masurata suprafata cu vie si apoi functie de cat este recomandat la ha,stabilesti cat trebuie sa folosesti tu pe suprafata respectiva,de asemenea trebuie tinut seama si de cantitatea de apa necesara pt suprafata ta,la erbicidat se folosesc de regula 300 l/ha,dupa aceiasi metoda calculezi cata apa iti trebuie daca nu te descurci imi spui intr un PM ce suprafata ai si ce erbicid ai gasit si ti calculez eu

lala

Cara,eu am folosit roundap-erbicid total,dar am dat de 3 ori la interval de 2 saptamani si tooooot mai ies diverse chestii.Vad ca Pene ma "incurajeaza" adica peste fo trei ani oi avea gazon :'( :'(

larisa

Iti multumesc Ionut ,acum ramane sa caut produsul si sa masor via si sper sa ma descurc si cu reteta ,daca nu ...tip sa ma auzi de la Craiova

cara

gata, a venit si ziua asta. am pregatit totul pentru semanat gazonul. deci, ce gazon ar trebui sa cumpar pentru zona mea de munte?  ::)
si ce fertilizatori sa folosesc inainte de semanat?

ionut

Cara,gazonul este un amestec de seminte de plante graminee perene(n are rost sa le enumar)si functie de procentul semintelor din fiecare specie exista gazon pentru umbra,soare si seceta,sport(trafic intens)ornamental,rece si umezeala,(aici cred ca se incadreaza zona ta,daca vanzatorul nu stie ce sa ti dea vezi amestecul care trebuie sa contina Poa pratensis 80% si Festuca rubra 20%)
fertilizarea cu ingraseminte complexe inainte de semanat cca 40gr/mp acestea se incorporeaza in sol si la 2-3 zile se seamana folosind cca 40gr samanta/mp,se mentine umed pana rasare,epoca optima pt semanat este exact acum
primul tuns se face cand plantele au cca 15 cm,masina de tuns se regleaza sa taie la o inltime mai mare avand in vedere slaba inradacinare a plantelor,vara dupa tuns si pe gazon uscat se fertilizeaza cu azotat de amoniu cca 20 gr/mp dupa care se uda obligatoriu,fertilizarea se repeta de 3 ori pe vara,iar tunsul de cate ori este nevoie

cara

multumesc foarte mult, ionut!

ce pot sa spun e ca toata gradina mea e insorita si ca e foarte bine drenata. stam pe valea timisului, deci am [pus noi pamant vegetal ca la sapatura, dupa 20 de cm era doar pietris.
in aceste conditii, ramane valabila recomandarea ta de mai sus?

ionut

daca temperatura i moderata si nu i seceta ca la mine ramane valabil ce am spus,altfel ceri la magazin gazon pentru soare(asta e compus din lolium perenis 50%,poa pratensis 25% si festuca rubra 25%-asta pt a te putea orienta cat de cat,daca nu gasesti in proportia asta sa fie macar pe aproape..)

myky

io nu prea am vazut sa specifice ce fel de graminee sunt in compozitie.
scrie doar:sport, ornamental, etc.
eu am luat sport, solul din curtea mea se incadreaza la categoria lut.

intrebare pt. ionut:
daca papagalul, motanul si catelul, isi plimba botul, respectiv ciocul, prin gazonul meu, io cum fac cu fertilizarea. ???


cara

ionut, daca n-ar fi deja invechita formula, as zice si eu ca esti o comoara la casa omului!
asa, am sa spun ca esti un profesionist adevarat si ca ma uimesti ca oferi toate aste informatii gratuit, unora fata de care n-ai vreo obligatie.
eu chiar apreciez informatiile astea, pentru care ar fi normal sa platim...

deci, multumesc mult de tot!

larisa

Pai ii platim cu recunostinta ,ca eu desi inca nu am gazon ,ma intereseaza si pe mine chestia asta ,si nici prin cap nu mi-a trecut ca este gazon in functie de seceta ,

ionut

Cara imi place sa cred ca glumesti cu platitul,oamenii care iubesc plantele,taranii care muncesc pamantul sunt prietenii mei ca si yo s ION plugar de cand lumea :D
la cate informatii si detalii tehnice am dat,daca le dadeam pe bani as fi si eu bogat(material vorbind)dar n as mai avea atatia prieteni...si asta ma face fericit
Myky,poti fertiliza linistita cu conditia sa tii animalele inchise pana faci lucrarea asta si mai ales pana uzi bine de tot dupa fertilizare,azotatul de amoniu se dizolva repede si intra in pamant iar surplusul de apa spala frunzele