Gazon

Started by lala, May 09, 2008, 01:18:57 PM

Previous topic - Next topic

myky

Quote from: ionut on September 01, 2008, 09:56:30 PM
Cara imi place sa cred ca glumesti cu platitul,oamenii care iubesc plantele,taranii care muncesc pamantul sunt prietenii mei ca si yo s ION plugar de cand lumea :D
la cate informatii si detalii tehnice am dat,daca le dadeam pe bani as fi si eu bogat(material vorbind)dar n as mai avea atatia prieteni...si asta ma face fericit
Myky,poti fertiliza linistita cu conditia sa tii animalele inchise pana faci lucrarea asta si mai ales pana uzi bine de tot dupa fertilizare,azotatul de amoniu se dizolva repede si intra in pamant iar surplusul de apa spala frunzele
multumesc mult, ionut!

cara

as plati cu drag o informatie pe care ma pot baza si-ai fi prietenul meu de incredere
deci nu glumeam  ;D

ionut

ok,accept o cafea maine dimineata,nici dulce nici amara... :-\

cara

la ce ora doreste domnul cafeaua? serviti si-un piscot, un dulce, ceva?   :D 



ionut dragul meu, ia uite cum am pregatit io gazonul pentru semanat. azi am fertilizat. probabil joi seman semintele.


ionut

arata super,mai ales casa :D :D dar cu siguranta va arata si mai si in mijlocul unei gradini deosebite,semanatul gazonului se face prin imprastiere cat mai uniform posibil,decat prea rar mai bine mai des,se incorporeaza cu grebla,la cum e de pregatit terenul nu poate iesi decat f bine,succes

ozimandias

Moama... Cara... sa inteleg ca ti-ai luat si elicopter?

Super poza. Super casa. Mai mult ca sigur ca la anu gradina va fi suuuuuper!
Felicitari!

ozimandias

Scuze...
Super gardul!  ;D

cara

domnu' ionut, multzamesc frumos, venind de la matale e cel mai grozav compliment!

da' sa stii ca am muncit azi de mi-o iesit ochii din cap!
pe cuvantu' meu de femeie batrana, ca am stat cu grebla-n mana de la 8 dimineata pana la 6 seara cand am facut poza. cu trei pauze de cafea/ceai/apa.
daca vedeti ca maine nu apar pe forum sa stiti ca nu m-am putut da jos din pat de tzeapana!
(ma puteti suna pe mobil, fixu' e prea greu de tinut in mana!  :D )

cara

Quote from: ozimandias on September 02, 2008, 09:13:50 PM
Moama... Cara... sa inteleg ca ti-ai luat si elicopter?

Super poza. Super casa. Mai mult ca sigur ca la anu gradina va fi suuuuuper!
Felicitari!


hai c-ai fost mare!   :D


poza e facuta de la vecina din balcon. e singurul loc de unde aveam o perspectiva mai buna asupra gradinii!  :D

iar fata de gard dinspre ea e neterminata, ca ea nu vrea sa-i puna piatra ci nu-stiu-ce de care a pus si pe soclul casei.  ;D

vernil

Cara, ce casa faina ai !!! Cred ca-i usor de ajuns la tine, in Sacele, langa Timis, casa o stiu. n-am probleme cu cainii, mai degraba ii musc eu pe ei  ;D ...

Fetelor si baietilor, urmatoarea intalnire va fi la Cara. de Sarbatori, sa-i uram de bine . Eu stiu si Sorcova, asa ca raman ceva mai mult   ;D

cara

he he he!
cu mare placere!

(ce noroc ca menajera o insistat azi sa-mi spele geamurile in loc sa calce rufele!  :D )

myky

pai la ce va asteptati, n-ati auzit ca sunt familie de constructori(ing.)
si tu mai fata draga (cara), sa stai cu frumusetea aia de teren de izbeliste pana acuma, noroc cu gradinaresele, de te-au "zgandarit" :D :D :D

cara

bre, daca ieream miliardara, imi faceam curtea din primu' an! asa....    ;D

si daca va spun ca am bagat pamant vegetal in fiecare an si ca in total au intrat cam 300 de tone de pamant, o sa ma-ntelegeti, nu?  :D

da' faptul ca anu' asta m-am apucat cu orice pret s-o termin, se datoreaza zgandarelii voastre, e foarte adevarat!  :D

myky

la primavara asteptam panorama cu bulboasele

vernil

Mai bine facem toti munca patriotica si o ajutam sa puna bulboasele, nu vezi cat teren e ? Cu ocazia asta vedem ce si cum. Cara trebuie doar sa admire  :-* dupa aia musai sa-i placa ...  ;D

cara

pana la promavara ma bulbuc io de la atata hamaleala!   :D

azi a fost cald si io am stat toata ziua in curte, la un moment dat simteam ca-mi ies ochii din cap. brrrr.....



Vrenil, daca n-am lasat io salahorii azi sa munceasca in locul meu ci am lucrat cot la cot cu ei, cum crezi c-o sa stau sa ma uit la voi?
tre' sa stiti ca-mi place sa fac lucrurile cu mana mea!  ;D

vernil

Stiu cum e ... La fel fac si eu ... am maini de salahor ... am uitat cum e sa ai oja pe ungii ... Dar sunt curate  ;D

ozimandias

Bai, acu' lasand gluma la o parte.... Ma omorati voi pe mine cu gradinile vostre...
Nu am decat 2 solutii:
1. (cea mai usoara) Sa calc rau pe bec sa ma dati afara de pe forum
si
2. sa ma duc sa o pup pe soacra-mea, si sa-mi iau in posesie ceea ce ulterior imi va reveni  ;D...
Va inchipuiti ca partea cu pupatul e aproape imposibila, iar partea cu "ulterior imi va reveni"... daca n-o rezolv mai intai pe asta cu pupatul s-ar putea sa nu-mi revina...  ::)

Deci, ramane punctul 1  ;D

cara

ia un Emetiral inainte si fa demersul!  :D

myky

pai da, atunci care e meritul ei, daca lucreaza altii, si ce gradinareasa e aia fara bataturi in palma :D.

doina

Si eu vreau gadina  :'( :'( :'( , n-am nici macar in fata blocului ca stau la etaj si vine tatal vecinului de la parter si taie tot din micul spatiu cu pamant. Am pus niste rachita , o taie mereu nu are nici o ramurica e doar butuc dar lasa o balarie care nu-mi place cum miroase , se pare ca-i place lui  ;D  >:(

vernil

Ce bine, vecinii mei se lauda cu florile din gradina ... ma ajuta sa ud florile ... Asteapta cu nerabdare sa vada toate clematitele inflorite  ;D

doina

Ma bucur pentru tine Vernil  :D . Eu am contractat un schimb cu gomez pentru Kerria , ma gandeam sa o pun in gradinita bloculi dar ar trebui sa agat de ea un bilet ' nu taia , nu este arbor , face flori frumoase' ceea ce nu cred ca ar tine , asa ca va ajunge la curte la parinti. :D

cara

bre, tu ce faci? razi de mine?
ia fa bine si asa cum mi-ai trimis bulbi de lalele, trimite-mi pui de pitici de la tine, sa-i cresc io cu mana mea!  :D

lala

hei da va tropaie piticii pe creier ??? ???un" sa-ti pui pitici?