Gazon

Started by lala, May 09, 2008, 01:18:57 PM

Previous topic - Next topic

cara

frunze cazute, care stralucesc in soare  :D

penelopa

Carăăăăă, ce gazon nashpa ai, tu !  :D :D  ( da' rotundurile alea roşii-grena  din gazon, ce-s ? ...... pietre? )

ps. Să nu arunci cu pietre în mine ! Aşa m-a învăţat Gabi să fac ca să-ţi atrag atenţia asupra mea  ;D

Mihai

cara,ce fel de gazon ai insamantat? Nu reusesc sa ma decid ce tip anume sa cumpar mai ales ca e vorba de vreo 1300mp.
Gazonul tau arata bestial.

cara

Quote from: penelopa on March 18, 2009, 12:37:53 PM
Carăăăăă, ce gazon nashpa ai, tu !  :D :D  ( da' rotundurile alea roşii-grena  din gazon, ce-s ? ...... pietre? )

ps. Să nu arunci cu pietre în mine ! Aşa m-a învăţat Gabi să fac ca să-ţi atrag atenţia asupra mea  ;D

rotundurile rosii is zonele cu lalele, le-am protejat de frig cu scoarta colorata  ;D ;D

Quote from: Mihai on March 18, 2009, 08:35:40 PM
cara,ce fel de gazon ai insamantat? Nu reusesc sa ma decid ce tip anume sa cumpar mai ales ca e vorba de vreo 1300mp.
Gazonul tau arata bestial.


mihai, eu mi-am preparat singura amestecul de seminte de gazon.  ;D

ca specii, am folosit Lolium perene, Festuca rubra si Poa pratensis. concentratiile au diferit de la o zona a curtii la alta, pentru ca am zone insorite tot timpul si zone mai umbrite, zone unde apa dreneaza foarte bine si unele in care e mai umed.

pentru zonele insorite am folosit in procent mai mare Lolium perene, iar pentru cele umbrite mai mult Festuca rubra.

foarte importanta e si pregatirea terenului, mie asta mi-a luat mult timp si multa munca, pentru ca am facut cu mainile mele  ;D

am erbicidat de trei ori, am sapat pamantul, l-am fertilizat, am insamantat si l-am calcat cu papuci facuti din scanduri  :D
apoi, l-am udat non-stop pe timpul zilei ca era inca foarte cald si cand terminam de udat intr-o parte se usca in cealalta. vreo saptamana n-am facut altceva decat gazon  :D



(daca ti-am parut desteapta cu aceasta explicatie, afla ca nu-s!  ;D
Ionut m-a consiliat in amenajarea gazonului, deci meritul este al lui )

Mihai

Multumesc mult!Voi tine cont de sfaturile pe care cu atata amabilitate mi le-ai dat!

mihail

cu papuci din scinduri ?...ce chestie,eu l-am calcat cu butelia.Mai am de pus vreo 500m...te rog spune-mi cum arata papucii aia.
Multumesc.

cara

 :D :D :D
dupa ce am facut basici in palme de la batucit cu un par pe care am batut in cuie un patrat de scandura, mi-o venit ideea sa-mi tai cureaua de la nadragi si sa-mi fac sandale de lemn, marimea 80

am batut in cuie niste bucle dintr-o curea, pe doua placi de OSB, mi-am bagat picioarele in ele si-am inceput sa tzopai pe seminte  :D

mihail

Aha,acuma stiu...credeam ca ai inventat ceva mai sofisticat.Oricum gaselnitza ta este interesanta.
Trebuie sa te dezamagesc,eu voi ramine la butelie.Daca tot m-am obisnuit,iar vecinii trebuie si ei,nu-i asa,sa rida si ei de cineva... ;D

cara

clar, si-ai mei au ras!  :D :D :D stateau in balcon si-mi faceau galerie, ca io alergam mai repede decat colegul meu de camera!  :D

ozimandias

 :D
I-ai facut si lui sandale?
:D :D :D

mihail

NTZ !!!....mi-a dat papucii. ;D

penelopa

Quote from: ozimandias on March 19, 2009, 06:36:12 AM
:D
I-ai facut si lui sandale?
:D :D :D

Mihaile,  Ozi se referea la colegu' lu' Cara  :)   

myky

Quote from: cara on March 18, 2009, 11:20:16 PM
:D :D :D
dupa ce am facut basici in palme de la batucit cu un par pe care am batut in cuie un patrat de scandura, mi-o venit ideea sa-mi tai cureaua de la nadragi si sa-mi fac sandale de lemn, marimea 80

am batut in cuie niste bucle dintr-o curea pe doua placi de OSB, mi-am bagat picioarele in ele si-am inceput sa tzopai pe seminte  :D

bai cara, daca n-ai facut si functii cu radicali, tot degeaba, frate ce complicatura la un gazon.
da, am impresia ca ai calculat si aria cercului, ca am vazut cateva pe acolo :D :D


cara

sa fii sanatoasa, soro, ca am desenat elipsa de la irisi dupa toate regulile geometriei:

se considera planul P.
M ∈ P
fie F1 si F2 doua puncte pe planul P si doua constante a>c>0


locul geometric al punctelor M care au proprietatea MF1 + MF2 = 2a se numeste elipsa

:D

gabriela jalba

Cara!!! ceata totala!!!! Care-iplanul P,unde-i "M" , unde-i "a" ,unde-nfingi compasul pt raza mare,unde pt raza mica.... Cum vrei tu sa deseneze si Miky ,si Pene,....elipse????  Ele-s invidioase acum ca nu au cum isi face elipse!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

io invidioasa?
niciodata, sa-i dea Dzeu sanatate sa se bucure de gradina, si sa fie cea mai frumoasa din lume.
da io nu sedeam sa le bibilesc atata, veci.

gabriela jalba

bai Miky!!! glumeam !!!!! Nu cred ca de-adevaratelea este careva invidios pe forum;chiar cinstit!! nu cred !!!! Invidia acreste sufletul,si nu am simtit asta niciodata,in nici o postare a cuiva.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

stiu ca ai glumit, dar am gasit momentul sa-i fac o urare Carei.

myosotis

Cara, felicitari ! Intr-adevar arata foarte frumos, totul.
In legatura cu gazonul, mi-a spus o batrana ca daca pun trifoi pe teren si il las 2-3ani, buruienile (gen pir  >:( ) vor dispare. Numai ca la mine, era deja prea tarziu.

penelopa

Şi dacă vreţi să ştiţi, nu-mi plac nici elipsele nuuuu, numai  cercurile  :(
Prefer 8-urile şi figurile ...... neregulate  :D

cara

bun, acum lasand gluma la o parte, aia e definitia elipsei.

acum, daca cineva vrea s-o construiasca pe teren, face asa:

traseaza axa A1, A2 si axa B1, B2 perpendiculara pe aceasta.
din punctul de intersectie al axelor, se fixeaza, echidistant, punctele F1 si F2, distanta dintre ele fiind notata cu 2c.
in punctele F1 si F2 se fixeaza prin doi tarusi capetele unei sfori de lungime 2a > 2c.
acum, intinzand firul cu un bat si miscand batul, vom trasa urma elipsei.

oare explic inteligibil?  ::)

(sageata rosie indica sensul miscarii, verde esta batul si albastru e sfoara).

;D

ozimandias

Foarte inteligibil.  :D

PS:
Am si eu o nelamurire, daca poti sa-mi explici, te rog, in cazul trenurilor acelea (parca din clasa a IX-a) care pleaca unul din A si altul din B... ti-aduci aminte?  :D :D :D

mihail

trenurile,te rog, cu locomotiva cu aburi

cara

radeti de mine!  >:( nu ma mai joc cu voi!  >:(


ozimandias

Vai, Cara, nu.
Eu imi doream sa rad cu tine  ;)
Daca nu doresti, OK. Dar sa stii ca ma macina inca: cum naiba trenurile alea se intalneau mereu in oricare alt loc sau la oricare alta ora decat socoteam eu  ::)
:D