Pachystachys lutea

Started by sicamin, May 10, 2008, 10:14:15 PM

Previous topic - Next topic

sicamin

Este prima data cand am floarea aceasta de pachystachys . A inflorit frumos dar tot timpul are frunzele rasucite spre interior . Am stropito si tot degeaba.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P5090023.jpg

ELA

eu am un pui da pachy si e tot cu frunzele de la baza rasucite spre interior dar am ignorat problema....

myky


Fleurf

 Si a mea e la fel. Poate asa sunt frunzele ei. Eu le stropesc periodic pe toate si cu de toate.

valentyna

ma plangeam ca pachi al meu nu vrea sa infloreasca,cred ca si-a dat seama ca sunt suparata si a facut o floare mumoasa foc si vad ca incepe sa se formeze si a doua.asa mai merge!


lala

Am si eu pachi pus sub sticla....sa traiasca Sica si florile ei!!!

doina

Pachystachysul meu este cam golas dar la primavara il voi face frumusel , nu stiam ca trebuie tuns si el ca hibiscusii    

ELA

pachy al meu a avut 2 moate galbene iar dupa ce s-au trecut i le-am rupt....oare am facut bine?

doina

Ela , chiar daca nu le rupeai cadeau singure. Acum se va ramifica de la frunzele care au fost imediat sub floare.

ELA

bine, oricum voiam sa fie mai ramificat ..

doina

V-am aratat saptamana trecuta frumosul meu pachystachis , uitati cum arata sambata dimineata   cineva care a vrut aceasta planta mi l-a ciopartit. Poarta de la serviciu nu se incuie , noi lucram cu publicul , l-a vazit cineva si i-a placut si a venit vineri seara pregatit si a taiat cat de mult a putut. Ma supara este faptul ca a fost furat , daca mi se crerea as fi dat si eu. Deci trebiue se ma gandesc daca voi mai da plante afara la serviciu sau nu. In afara de Pachy au mai fost ciopartiti hibiscusii.

Nicol Caloian

E tare suparator ce s-a intamplat. Vorba ta, putea sa ceara si sa spun macar un multumesc nu sa cioparteasca planta. Aceasta mentalitate a unora, ca pot sa-si insuseasca fara jena orice, este o adevarata plaga.


rox94ana

mai bine cerea si daca vroiai sa-i dai bine, daca nu asta este. nu sa vina sa se auto-serveasca.  >:(

doina

Acum am taiat si eu tot , am lasat un bat ramificat de aproximativ 10 cm. Ce am taiat am pus in apa la mustacit dar toate frunzele sunt vestede , am gresit ca nu le-am incropit o sera dintr-un pet , acum stau insera improvizata  lastarii si sper sa-si revina si sa faca radacini.

valentyna

nici mie nu mi-ar placea sa mi le jupoaie cineva.e ceva suparator. >:(

rox94ana

poate o sa faca si radacini. succes! :-*

gabriela jalba

Am si eu doi puisori de la Myrela. Au facut radacini,acum sint in pamint si le merge bine.
   Doina,imi pare rau pentru planta ta....Va regenera mai frumos!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

doina

Multumesc fetelor , oricum voiam sa o tai dar nu chiar acum, era plina de flori si mai facea inca multe.  Sper sa se prinda si la persoana care l-a taiat si lastarii taiati de mine  :D Cred ca anul viitor voi avea un Pachystachis mult mai frumos dacat anul acesta.  ;D

nico.agat

   Draga Doina imi pare rau pentru floare si ...nu te supara :-* cred ca ti-a trecut  ::)

doina

Da , nico , mi-a trecut si cum am spus ,anul viitor pachystachysul meu va fi mai frumos pentru ca nu va mai avea batul acele inestetic. Dupa taierea drastica s-a ramificat frumos  ;)

nico.agat

 De Mos NIcolae si Pachi mi-a spus La multi ani prin inflorirea lui

vivi23ro

poza e super tare.. nici o frunza si face floare.. eu as fi zis ca e moarta planta...

gabriela jalba

   se pare ca-mi va face floare. Ce-mi doresc sa-l vad si eu maaaree!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=