TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ma bucur ca va place idea.Atunci la munca ;D
Vernil,a-i sa-l vezi pe viu cand vii,daca nu ninge pana atunci :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ELA

e superb; aveti idee daca se gaseste de cumparat pe undeva,mi s-a pus pata..!

einsteinitza

Incearca la Rosafruct sau la Eutopia.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

ELA


georgette

Trandafir ca cel vazut de costi am si eu..ii spun "cameleon"...dimineata este galben,apoi unde il vede soarele sa "imbujoreaza" ,apoi cand e "bronzat" de a dreptul-devine roz!Doar partile din mijloc unde soarele nu patrunde, ramain galbene..  astfel trece prin toata gama de nuante de la galben la roz!!si cresteeeeeeeeeeeee..cca 2.5m (acolo l am intrerupt eu ca se urcase in cais!!! :D)
daca vreti ziceti ca l tund ,nu intru cu el asa clapaug in iarna ,sa nu l confunde Mosu'cu bradul!! ;)
da' mie mi s a pus pata pe Eden Rose!!!care aveti sau vedeti de cumparat da ti mi si mie semnal!!pls!!

einsteinitza

Georgette,s-ar putea sa gasesdti in toamna la Rosafruct.Eu am avut doi si unul l-am dat cadou pe un alt forum. Oricum,ai grija ca se face urias ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabi_gabriella

Corina, stii cumva cand incep la Rosafruct comenzile pt toamna ? Deocamdata nu au afisat nimic .
Eu le-am scrsis sa ii intreb , dar inca nu mi-au raspuns .

vernil

Wow, sa comandam trandafiri ? Eu pe cel "cameleon" l-am inmultit dintr-un butas, creste mai greu, dar creste!

gomez99

Quote from: georgette on September 16, 2008, 11:18:56 AM
Trandafir ca cel vazut de costi am si eu..ii spun "cameleon"...dimineata este galben,apoi unde il vede soarele sa "imbujoreaza" ,apoi cand e "bronzat" de a dreptul-devine roz!Doar partile din mijloc unde soarele nu patrunde, ramain galbene..  astfel trece prin toata gama de nuante de la galben la roz!!si cresteeeeeeeeeeeee..cca 2.5m (acolo l am intrerupt eu ca se urcase in cais!!! :D)
daca vreti ziceti ca l tund ,

trandafirul asta e urcator? sau ridica tijele de crestere asa sus?
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

myosotis

Quote from: gabi_gabriella on September 16, 2008, 11:50:51 AM
Corina, stii cumva cand incep la Rosafruct comenzile pt toamna ? Deocamdata nu au afisat nimic .
Eu le-am scrsis sa ii intreb , dar inca nu mi-au raspuns .
Din cate stiu, poti face comanda de acum. Livrarile le fac in februarie-martie in functie de vreme. Anul trecut am facut comanda prin ianuarie si deja unele soiuri de trandafir erau epuizate. Poti sa dai si telefon. Sunt foarte amabili.

gabriela jalba

Trandafirul ala,asa e el,crescator!! Mai sint si altii care fac tije si pina la 3m,de nu-ti vine sa crezi...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

De obicei acestia sunt trandafirii care au fost tunsi extrem de scurt in primavara si care de fel sunt foarte vigurosi.Daca sunt tunsi la 7-8 muguri in primavara,fac mai multe ramuri pe o tija si isi mai potolesc energia :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Quote from: gomez99 on September 16, 2008, 10:34:43 PM
Quote from: georgette on September 16, 2008, 11:18:56 AM
Trandafir ca cel vazut de costi am si eu..ii spun "cameleon"...dimineata este galben,apoi unde il vede soarele sa "imbujoreaza" ,apoi cand e "bronzat" de a dreptul-devine roz!Doar partile din mijloc unde soarele nu patrunde, ramain galbene..  astfel trece prin toata gama de nuante de la galben la roz!!si cresteeeeeeeeeeeee..cca 2.5m (acolo l am intrerupt eu ca se urcase in cais!!! :D)
daca vreti ziceti ca l tund ,

trandafirul asta e urcator? sau ridica tijele de crestere asa sus?
Daca te referi la trandafirul "cameleon" ..creste ff inalt (bine zice gabi ..si 3 m)dar nu e urcator- gen liana..are tije drepte ,foarte inalte si bine dozate!(tije groase,sanatoase cu frunzis bogat verde inchis cerat!)face boboci unici in special,nu buchet!

einsteinitza

Va anunt ca s-a infiintat o noua filiala a Asociatiei Rozieristilor,cea de Arges.
Persoana de contact Mihaela Oprea- email opreamihaela ileana@yahoo.com

Asociatia scoate doua reviste color anual,face intruniri in fiecare regiune unde se prezinta soiuri noi si multe date despre trandafiri.
In numarul de acum este prezentat un trandafir de dulceata ce se gaseste si la noi de cumparat si o reteta de la o veche membra.Este prezentat rozariulde la Mandruloc,expozitia de la Ciumbrud precum si o recenzie a unui Compendiu de boli si daunatori ai trandafirilor
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

carmenn

Unde se poate gasi revista  ? si la ce pret ?

ELA

si eu as vrea sa citesc revista...

lala

Quote from: einsteinitza on September 15, 2008, 03:37:37 PM
Ma gandesc sa facem un capitol special cu soiuri de trandafiri,poza fiecaruia si ce plusuri si minusuri ati observat,in functie de zona ,ce dimensiuni au atins,daca sunt mai mari sau mai mici tot in functie de zona.Ce parere aveti?
Da,da ideea e ok si ar trebui sa incepem!

einsteinitza

Revista,foarte interesanta,vine gratuit la membrii asociatiei.Taxa anuala e de 12 lei,deci merita,macar pentru revista de doua ori pe an.Dar filialele au demonstratii de taieri,expozitii,demonstratii de pregatire pentru iarna,excursii la intrunirile Asociatiei mondiale a rozelor.
Daca noi nu incurajam o asemenea initiativa,restul chiar ca nu au cum >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Corina, cum si unde se fac inscrieri de noi membri in asociatia rozieristilior?

Dan Hibiscus

Doua intrebari

Va plac : (poze cu celular la lumina becului )

 


Ce poate sa faca chestia aia la frunze de parca sunt compostate ?!!

doina

Superbi , chiar daca au frunzele compostate , sunt absolut superbi. :o :o :o

Dan Hibiscus

i-am luat pe toti din selgros de la firma Yurta (yurta.ro) f ieftini , pe raft erau la 30 roni si pe astia plus multi altii la doar 5.90 asa ca de cum apar la primavara sau daca mai apar si toamna se mai pune vreo doi la colectie .
Am tot citit prin topic si o singura concluzie am tras e mai bine sa ii ai altoiti (pentru  boli).

Nicol Caloian

 :o  :o Ce culoare, ce petale catifelate! Super!  :o  :o

Dan Hibiscus

toti au iesit un pic mai deschis asa cum ma asteptam dar astia , poate de la frig parca era catifea curata la atingere

asta era soiul

Nicol Caloian

Cu trandafirul asta ai zgandarit iar parerea mea de rau ca nu am gradina. :(