TRANDAFIRI

Started by diana, February 21, 2007, 08:51:10 PM

Previous topic - Next topic

Dan Hibiscus

din asta pusei si eu si e buna , pina acum  8) , mai vedem .Si ca recomandare sa nu o strangeti tare pe copac

einsteinitza

Nu te contrazic, uita-te ce se intampla seara dupa o zi cu soare. ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

aici in nord nu mai vb de caldura pina la anu' , soare este da cu ce dinti :D

cara

he he he!

miroase a sangeeeeeeeeee!


Dan Hibiscus



Valeu , Doamne pazeste , mai am doua masele mostenire :D


einsteinitza


Acum voiam sa comentez ceva ce voiam sa spun de multa vreme.
O mare parte a crescatorilor romani de trandafiri, amatori, au diverse teorii de tipul Avea bunica un trandafir splendid, care imbraca toata casa, si nu-i facea nimic, nu prea il tundea si nu il musuroia iarna, si se umplea de flori.
In primul rand, astea sunt amintiri din copilarie, care bineinteles, sunt mai frumoase decat in realitate. In al doilea rand, soiurile vechi de trandafiri au urmatoarele calitati- sunt soiuri semisalbatice foarte rezistente, cu flori multe in primul val de inflorire dar care nu mai infloresc ulterior sau daca o fac, asta se intampla doar inca odata.
De-a lungul timpului, prin incrucisari repetate, s-au obtinut soiuri noi, la care s-a urmarit forma florii, culoarea cat mai neobisnuita ,marimea florii si durata lunga de inflorire.Dar, trebuiau sa si piarda undeva, si asta s-a intamplat mai ales la rezistenta la ger si, la anumite tipuri, la libertatea de inflorire pe lemn vechi.
Deci, trandafirii bunicii erau alta gasca-n alta traista. E ca la hibiscus.Aia rosii comuni, care cresteau si inca crwesc prin apartamente, sunt mult mai rezistenti fata de cei noi, hibrizii, care sunt foarte mofturosi si destul de greu de ingrijit.Am vazut pomisori de peste un metru din cei comuni, dar nu cred ca este cineva la noi care are vreun Gator Pride de peste un metru.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

exista un material folosit in tapiterie, semana cu pinza de sac, dar spre deosebire de pinza de sac obisnuita, la cestalalt  firele sint scamosate, asa ca gaurile sint mici si daca il infasori de 2-3 ori formeaza o protectie foarte buna. i se zicea burlap, care in engleza defineste pinza de sac. numa ca acum a disparut. cindva de mult am vazut asa ceva intr-o pepiniera la noi, dar nu stiu ce infasura pinza aia, ca pe atunci aveam alte interese. acum am tot intrebat prin atelierele de tapiterie, da pinza pe care o au e chiar pinza de sac obisnuita, nu burlap, iar dupa pret pare facuta de Versace.  
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

einsteinitza

Asa este, stiu de ce vorbesti.Acum e varianta moderna, din plastic, un fel de porcarie, dar macar permite respiratia.Ma ingrozesc ca cumpar plastic, am oroare de ambalajele din plastic, iar acum infasor si plantele in el. >:(
Acela avea avantajul ca nu trecea prea multa lumina, deci planta era in repaos total.
Mai e pana ne dam seama sa ne intoarcem la el.
Cand am fost in Anglia acum cativa ani deja incepuse un curent de scoatere a pampersilor de la copii, prea mult plastic mereu in contact cu pielea, plus lenea copilului de educare a sfincterelor daca nu simte ca a facut pe el,totul fiind preluat de straturile interioare, si aparusera servicii de spalatorie scutece de panza.L e puneau la usa si trecea masina si le lua, lasandu-le pe cele curate.Mai e pana acolo.....
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gomez99

la bistrita nasaud o mai fi netexul? ca faceau astia un fel de fibra celulozica, ca o pisla mai rara, ar fi poate mai buna decit folia de plastic.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Myrela

Sper sa ajung in oras cat mai stau acasa , ma interesez si-ti spun
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.


myosotis

Es, unde ai disparut ? Ma mananca palmele sa tai trandafirii  ???

einsteinitza

Nuuu, nu umbla inca. Ii poti omora. :o
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Quote from: einsteinitza on February 27, 2008, 01:00:45 PM
Aici trandafirii se taie cand infloreste Forsitzia.
Myo, ai rabdare pana cand infloreste forsitia :D.

einsteinitza

Da, Myo, asta-i semn sigur si e in functie de zona.Cand forsitzia e plina de flori bagi foarfeca in ei.Vezi ca o sa postez si demonstratiile de taieri pe zone, daca vrei sa mergeti sa vedeti practic cum se face.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lala

Quote from: myosotis on February 08, 2009, 09:29:51 AM
Es, unde ai disparut ? Ma mananca palmele sa tai trandafirii  ???
Si eu m-am foit pe langa ei,dar stiu ca nu e voie inca!Mai ales ca se anunta iar vreme rece si ar putea sa ii afecteze serios  taierea.Asteptaaaaaaaaaaaaam! ;D

gabriela jalba

Eu am bai mare!!! ca al meu barbat,crezind ca face bine,a taiat el in toamna scuurt tot. A venit acasa asa de incintat ca a facut curat in florarie....Ce sa-i mai zic???!!!!! A doua zi,dupa ce i-a trecut entuziasmul,i-am explicat ce bine mi-a facut......
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Daca ai musuroit, acolo au ramas macar doi muguri care te vor salva in primavara.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

se pot taia si toamna doar sa se acopere cu pamant zonele taiate . gen musuroi de cartita ....practic e mai bine toamna sa fie taiat decat primavara doar ca la noi temp pot produce pagube.

lala

Gabi......ce sa faci...... intentia a fost buna, a vrut sa te ajute asa ca e de iertat.Eu ii taiam toamna, doar de cand a spus Es ca nu e bine am schimbat regula...si le-a mers bine si cu taierea de toamna!

ionut

Quote from: gabriela jalba on February 08, 2009, 06:26:27 PM
Eu am bai mare!!!
Gabi,daca tot invatam din experienta noastra si a celorlalti te rog mult de tot sa nu uiti si la primavara sa ne spui si noua daca "baiul"tau e asa de mare

gabriela jalba

Uite-acu'l luai la bani marunti,daca a si musuroit,si a zis ca nu. A zis ca azi i-a cercetat si sint vii. Si eu faceam taieri de toamna,Lala,dar taiam la 50-60cm,si mai trageam si pamint.  In primavara,mai treceam o data cu foarfeca prin ei.
De fapt in toamna,a insemnat in prima jumatate a lui decembrie.
     Am sa fac poze cind am sa ma duc acolo.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

Eu am facut asa si cu cei din fata locului de munca si cu cei de la mine
1.inainte de caderea frunzelor
Indepartarea bobocilor tardivi
Taierea la 6 muguri a trandafirilor
Curatarea de ramuri uscate , de cele hulpave si cele iesite din portaltoi (acum se vad mai bine)
Creez noi butasi pentru PET la primavara



2.La caderea frunzelor
Stropesc cu un fungicid si un insecticid slab
Adaug pamant peste tulpina acoperindu l ca pe un musuroi

3.Primavara
Dezgolirea balotului si lasarea a doar 3-5 ramuri viguroase
La cei pitici nu tai nimic , doar cipuesc 2 muguri de la varf
Aplic un ingrasamant slab la tulpina
Aplic taierile de primavara pe crengile de 1 an la 5 muguri , pe cele de 2 ani la 4 muguri si pe cele mai vechi la 3 muguri de la nivelul solului



Si cu astea merge perfect , cu toate ca sarise "mosu"(D-zeu sa l ierte) cu gura ca de ce tai trandafirii asa (in fata magazinului) dar ai mei au fost anu urmator mai frumosi ca ai lui si nu s-au salbaticit

Nicol Caloian

Foarte multi trandafiri la Carefour, Metro si Practiker (Colentina). Erau si mici (patio) si pomisori. Preturile erau inepand de la 16 (altoiti), 22 (asortati) iar cei pomisor erau parca mai scumpi, nu mai tin minte!